ארדן: לאלשיך ולי היו מחלוקות בסוגיות מהותיות שהשפיעו על אמון הציבור במשטרה

השר לביטחון הפנים הציג את שלושת המועמדים להחליף את אלשיך - הניצבים יורם הלוי ודוד ביתן ומנכ"ל משרדו משה אדרי - והכחיש כי בבחירה מעורבים שיקולים פוליטיים

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואלשיך
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מתח היום (חמישי) ביקורת על מפכ"ל המשטרה היוצא, רוני אלשיך, לאחר שהודיע לו שלא יאריך את כהונתו. ארדן ציין כי המועמדים להחליף את אלשיך עם סיום כהונתו בדצמבר הם הניצבים יורם הלוי ודוד ביתן, וניצב בדימוס משה אדרי, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. 

"היו למפכ"ל ולי חילוקי דעות והבדלי גישות בסוגיות שונות", אמר ארדן במסיבת עיתונאים שכינס. "חלק מהסוגיות הללו הן מהותיות וכבדות משקל, ובעיניי יש להן השפעה על אמון הציבור במשטרה". השר הוסיף כי נמנע מלהציף את המחלוקות עם אלשיך ברבים, בשל רצונו בטובת המשטרה. ארדן לא השיב לשאלה בעניין חילוקי הדעות עם אלשיך, אך בהמשך אמר כי "האתגר המרכזי הוא הורדת הפשיעה במגזר הערבי. למרות התקציבים הרבים שהושקעו, הפשיעה במגזר לא ירדה".

מימין: הלוי, אלשיך וארדן, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי ארדן בכוונתו להביא את שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל בפני הוועדה לבדיקת מינויים בכירים - ובמקביל להיפגש עם כל אחד מהם ולבקש ממנו להציג את תוכניתו ליישום מדיניותו של השר. הוא הוסיף כי בימים הקרובים יכריע גם בנוגע למינוי נציב שירות בתי הסוהר הבא. "לא עדכנתי את ראש הממשלה ואף אחד מחבריי השרים לגבי ההחלטה", אמר ארדן, והכחיש כי המינוי כרוך במניעים פוליטיים. "כל מי שמנסה, כמו פוליטיקאים שמצייצים, לרכוב על ההחלטה הזו ולייחס שיקולים פוליטיים כאלה או אחרים, הוא בעל האינטרס הפוליטי".

בין ארדן ואלשיך התגלעו מחלוקות רבות בנוגע להתנהלות המשטרה ולהתנהלותו האישית של המפכ"ל. ל"הארץ" נודע כי אחת מהן נגעה למעורבות של אלשיך במינויי בכירים בתוך המשרד לביטחון הפנים. מקור המעורה בנושא אמר כי לפני כשנה, כשפורסם מכרז לתפקיד ראש הרשות להגנת עדים, פנה אלשיך לניצב בדימוס כדי שיציג את מועמדותו לתפקיד, תוך הבטחה לפעול למען מינויו. זאת, בשעה שארדן ביקש למנות לתפקיד את תת-ניצב בדימוס אבי נוימן, שבו אכן בחרה ועדת האיתור. לדברי המקור, משנודע לשר כי המפכ"ל ניסה לקדם מועמד משלו הוא הביע מורת רוח, מה שהחריף את המתח בין השניים. מהמשטרה נמסר בעניין זה כי "המפכ"ל והשר ראו עין בעין את הצורך בעדכון יעדי הרשות להגנת עדים".

משבר האמון בין השר והמפכ"ל החל סביב התקרית באום אל-חיראן, אז הסתמך ארדן על עמדתו של אלשיך כשקבע כי יעקוב אבו אל-קיעאן ביצע פיגוע דריסה. ארדן לא ראה בעין יפה גם את התבטאויותיו הפומביות של אלשיך בעניין החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובהן הראיון לתוכנית "עובדה", שבו הצהיר כי חוקרים פרטיים עקבו אחר קצינים הקשורים בחקירות מבלי להציג ראיה לכך. מעבר לכך, המפכ"ל לא נענה לבקשת ארדן להגדיל את מצבת השוטרים ביישובים ערביים בסופי שבוע, שבהם ניכרת עלייה במספר התקריות האלימות. השר התנגד להעסקת יועץ התקשורת החיצוני ליאור חורב, ובפרשת רוני ריטמן סבר כי יש לנקוט צעדים משמעתיים נגד מפקד להב 433 שנחשד בהטרדה מינית, בעוד שאלשיך צידד בניצב והתעקש להשאירו בתפקיד.

ארדן אמר כי אינו מצטער על מינויו של אלשיך, שהוצנח לתפקיד כמועמד חיצוני, אך הוסיף: "כיום אני סבור שיש להשיב את הדברים למסלולם, ולמנות מפכ"ל חדש מתוך שורות הארגון". השר ציין כי משך כהונתו של המפכ"ל היה ידוע מראש, והוסיף ביקורת מרומזת על אלשיך: "השאלה היא אם מתקיימות נסיבות כה חריגות, שמצדיקות הארכה של כהונת המפכ"ל. לאחר ששקלתי את הנושאים שלא קודמו באופן שרציתי לצד ההישגים, הגעתי להחלטה שלא להאריך את כהונתו".

ארדן התייחס גם לפרסומים על בעייתיות בבדיקת הפוליגרף שנערכה לניצב הלוי, הנחשב למועמד המוביל לתפקיד. "בהדלפת בדיקות הפוליגרף יש פגיעה שאין חמורה ממנה בפרטיות הנבדקים, מעבר לניסיון לשבש הליכי בחירה", אמר. "אין להדלפות האלה שום משמעות מבחינתי, כיוון שלי אין כלי חקירה". בשבוע שעבר דיווח "הארץ" כי אלשיך פעל למנוע את מינויו של הלוי לתפקיד, כך שכהונתו תוארך. בין השניים שררה בחודשים האחרונים מתיחות, בשל חשדו של אלשיך שהלוי מקיים מאחורי גבו קשר עם נתניהו כדי להתמנות למפכ"ל אחריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ