פרשנות |

בתום כהונתו, לאלשיך נותרה עוד משימה אחרונה

למפכ"ל היוצא היו לא מעט הישגים, לצד כמה וכמה טעויות. אך לא אלה ולא אלה הביאו את נתניהו לעמוד על הדחתו. בתור מי שמכיר את חקירות רה"מ, צריך לקוות כי הוא לא ייעלם מהבמה הציבורית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואלשיך בטקס הנצחה לחללי משמר הגבול, אתמול

כצפוי הודיע גלעד ארדן למפכ"ל רוני אלשיך על הדחתו: וכצפוי ההודעה נדרשה למלים מכובסות שכהונתו לא תוארך. חותמו של בנימין נתניהו טבוע בהחלטת השר לביטחון הפנים, שפעל כצמית של ראש הממשלה.

בהיכנסו לתפקיד לפני שלוש שנים הועידו לאלשיך לשמש כ"פודל" של הממשלה. בעיני בנימין נתניהו היה לו רקע מתאים - שומר מצוות ומזרחי עם פרק חיים כמתנחל. גם שמו הלך לפניו כמצטיין בשורות השב"כ. כשנבחר טלפן אליי מי שהכירו מהצנחנים ומהשב"כ להעיר כי צפויה הפתעה. הוא ישר וללא חת. התחזית התממשה לאכזבת משפחת נתניהו.

בשלוש השנים שעשה בתפקיד נרשמו לזכותו הישגים מפליגים. אלשיך כמעט מחק את הפער ביכולות שבין המשטרה לבין ארגונו הקודם השב"כ. שנותיו נרשמו כמהפכה, שהמשטרה שיוועה לה זה זמן רב. נרשמו לו גם טעויות, ובכמה נושאים עמדתו נותרה במחלוקת ובספקות. במאזן הרווח וההפסד האפילו ההישגים על הכישלונות.

אך לא אלה, גם לא אלה, הביאו את נתניהו לעמוד על הדחתו (מקורביו פיזרו חודשים ארוכים כי מנוי וגמור להפסיק את שירותו כמפכ"ל). הוא הודח אך ורק מפני שעמד על ניהול חקירותיו הפליליות של נתניהו כדת וכדין, ללא מורא וללא משוא פנים, ותוך הגנה ראויה על אנשי המשטרה שגבו עדויות בכל ארבעת התיקים שמהם יצא גודש של נאשמים ועדי מדינה, ובעיקר המלצות להעמיד את נתניהו לדין.

עתה ראוי לקוות כי ינהג על פי הכלל של "המתחיל במצווה אומרים לו גמור", ויסיים את חלקה של המשטרה בתיקי 1000 ו-2000, ובעיקר 4000, כדי למנוע כל חשש משיבוש וטשטוש של החקירות. היועץ אביחי מנדלבליט והפרקליטה הבכירה ליאת בן-ארי ייטיבו לעשות אם יסייעו בידיו להגיע אל קו המטרה עד שיפשוט את מדיו הכחולים ב-2 בדצמבר.

מוגזם כנראה לצפות מהמועמדים לרשתו לסרב להיכנס בנעליו בגלל המשמעות הבלתי מוסרית שבהדחתו. אולי אפשר גם לקוות כי מי שייבחר כיורש לאלשיך ילך לאורו ושוב תהיה הפתעה, אם כי הפעם ארדן יבדוק בזהירות יתר את מידת נאמנותו לשרה ולביבי. הציבור יעקוב כמובן אחרי טביעת אצבעו.

צריך לקוות גם כי אלשיך לא ייעלם מהבמה הציבורית. אמנם החוק אוסר על הצגת מועמדותו בבחירות הקרובות לכנסת, אבל ראוי לצפות כי בהיותו אזרח יספר לציבור הבוחרים - במגבלות החוק - מה באמת ראה מלשכת המפכ"ל, הצופה לעבר הבית אפוף החקירות ברחוב בלפור בירושלים. שם שורר חושך ואלשיך מחזיק פנס בידיו. בנסיבות אלה אי-הארכת כהונתו היא צל"ש מובהק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ