פנייה לנציב שירות המדינה: בדוק את הטענות נגד דובר רה"מ ואת התנהלות השגריר דרמר

לדברי ח"כ מיכל רוזין, הבדיקה נדרשת "לנוכח החשש להתנהגות סדרתית והתעלמות נציגי הציבור מהעדויות". דרמר הודה כי הוזהר שדייוויד קיז מהווה סיכון לנשים, אך לא העביר את המידע לנתניהו

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד קיז (מימין) ורון דרמר
נעה לנדאו

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) פנתה היום (שבת) לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, וביקשה ממנו לקיים בדיקה בנוגע לטענות נגד דוברו של ראש הממשלה לתקשורת הזרה, דייוויד קיז, ולהתנהלותו בנושא של שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר.

במכתבה מציינת רוזין כי 14 נשים העידו באחרונה שקיז הטריד או תקף אותן מינית, וכי דרמר הודה שידע על הטענות נגד הדובר אך לא העביר אותן לידיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, משום שלדבריו לא קיבל מידע על עבירה פלילית. חברת הכנסת מוסיפה כי החוק למניעת הטרדה מינית ותקנון שירות המדינה מטילים על מעסיקים חובה לטפל בהטרדות או בהתנכלויות על רקע מיני.

רוזין כתבה לנציב, שמינויו אושר בממשלה השבוע: "לנוכח החשש החמור להתנהגות סדרתית מצד בכיר במשרד ראש הממשלה וההתעלמות של מספר נציגי ציבור מעדויות בנושא, אבקשך להורות על בדיקה מיידית וכוללת של פרשת ההטרדות המיניות לכאורה, וכן של התנהלות שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, והגורמים האמונים בהקשר זה".

חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) התייחסה אף היא לטענות ולדברי השגריר, והזכירה את פרשת נתן אשל. "לידיעת דרמר: החוק למניעת הטרדה מינית עבר בישראל בשנת 1998", צייצה מיכאלי בטוויטר. "זה מעשה פלילי, וזה ודאי מעשה מכוער של ניצול ופגיעה בנשים. אבל משום שהבוס שלו, ראש הממשלה נתניהו, מגבה אדם שהטריד מינית, דרמר לא ראה בעיה למנות עוד אחד כזה".

בסוף השבוע ביקש קיז לצאת לחופשה, על רקע הטענות נגדו. לאחר מכן דיווח בניו יורק טיימס כי העיתונאי האמריקאי ברט סטיבנס הזהיר את דרמר ב-2016 שקיז "מהווה סיכון לנשים". דרמר אישר כי סטיבנס פנה אליו בעניין, כמה חודשים לאחר שקיז נכנס לתפקידו, והוסיף כי לא דיווח על השיחה לנתניהו. אחת הנשים שעדויותיהן הובאו בתחקיר של אתר טיימס אוף איזראל סיפרה כי סבלה מהתנהגות מינית תוקפנית מצד קיז כאשר כבר עבד בשירות ראש הממשלה.

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מסרה הערב: "הסיפור על דייוויד קיז מסתמן כמחדל בקנה מידה עצום. זו לא רק הצטברות של עשרות תלונות על פגיעה מינית בזמן קצר, בזמן שלשכת ראש הממשלה שותקת. מסתבר שכבר לפני שנים ידעו מי האיש ומה מעלליו, ובכל זאת נשאר בעבודתו. כזכור, זאת לא הפעם הראשונה שעובד בלשכת ראש הממשלה חשוד בהטרדות ופגיעות מיניות. קיז חייב ללכת הביתה, ונדרשת הצהרה פומבית של ראש הממשלה שהוא וממשלתו מחויבים לשמירה על מרחב עבודה בטוח לעובדות ולעובדים בממשלה, ולכל מי שהם נמצאים איתו במגע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ