ישראל הורתה לגרש את הפרופסור שנעצר בחאן אל-אחמר בחשד שהפריע לכוחות הביטחון

המשטרה הודיעה לעורכת דינו של פראנק רומאנו, אזרח צרפת וארה"ב שנעצר לפי הדין הצבאי, כי בכוונתה להביאו להארכת מעצר. אולם לבסוף העבירה אותו לרשות האוכלוסין זמן קצר לפני הדיון

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרי מג"ב עוצרים את רומאנו, שלשום
שוטרי מג"ב עוצרים את רומאנו, שלשוםצילום: Nasser Nasser/אי־פי
יותם ברגר
יותם ברגר

ישראל מתכוונת לגרש מהארץ את פרופסור פראנק רומאנו, שנעצר ביום שישי בכפר חאן אל-אחמר בגדה המערבית בחשד להפרעה לכוחות הביטחון. רומאנו, אזרח צרפת וארה"ב המלמד משפטים בצרפת, נעצר באופן חריג לפי הדין הצבאי וטרם הובא בפני שופט. עורכת דינו, גבי לסקי, אישרה כי נאמר לה שהוא כבר מצוי בידי רשויות האוכלוסין לצורך גירושו בהמשך היום. גם במשטרת מחוז ש"י אישרו את הפרטים.

המשטרה הודיעה ללסקי מוקדם יותר היום שהיא מתכוונת להביא את רומאנו לבית משפט השלום לדיון בהארכת מעצרו לפי הדין הישראלי. חרף זאת, כוחות הביטחון הודיעו לה זמן קצר לפני הדיון כי רומאנו לא יובא לבית המשפט אלא יגורש. לבקשת לסקי ובניגוד להחלטת הצבא, בית המשפט צפוי לדון הערב בעניין רומאנו.

שוטרי מג"ב עוצרים את רומאנו, שלשום
שוטרי מג"ב עוצרים את רומאנו, שלשוםצילום: Nasser Nasser/אי־פי

לסקי מתחה ביקורת על התנהלות המשטרה בעניין רומאנו. "כמו גנבים בלילה, במקום להביא את רומאנו לדיון בבקשה שלי לשחרר אותו ממעצר שנקבע להיום בשלום ירושלים, בלי להודיע לי או לבית המשפט, בשעה 14:00 (שעתיים לפני מועד הדיון, י"ב) העבירה אותו המשטרה להגירה לצורך גירוש. עכשיו ברור למה עצרו אותו לפי הדין הצבאי - כדי לתת להם זמן לגרש אותו לפני שרואה שופט".

רומאנו נעצר ביום שישי, יחד עם עוד שני פעילים פלסטינים, ומהמשטרה נמסר כי הוא ניסה לחסום כביש ולהפריע לכוחות הביטחון. רומאנו נעצר לפי הדין הצבאי החל בשטחים, ומעצרו הוארך אוטומטית ב-96 שעות מבלי לעבור בבית המשפט. המסלול הצבאי חל על פלסטינים ונתינים זרים בשטחים, אך לא על ישראלים, ומצמצם את זכויות החשודים בהשוואה לדין הישראלי. לסקי סיפרה שמדובר בצעד נדיר, שנתקלה בו רק פעם אחת נוספת בקריירה, במסגרתו נעצר אזרח זר לפי החוק הצבאי. ישראל היתה יכולה לעצור את רומאנו לפי המסלול הישראלי, משום שהעבירה המיוחסת לו היא עבירה נגד רשויות המדינה.

תגיות:

תגובות