הפרופ' שנעצר בחאן אל-אחמר ישוחרר. השופטת: "הרשויות סובבו אותנו על האצבע"

בתום דיון סוער ובלתי שגרתי, מתחה השופטת ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה, הצבא ומשרד הפנים בעניין מעצרו של פראנק רומאנו, אמרה כי הם "נהגו בחוסר תום לב", וקבעה כי לא יגורש מהמדינה באופן מיידי

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומאנו בבית משפט השלום, היום
רומאנו בבית משפט השלום, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בית משפט השלום בירושלים הורה היום (ראשון) לשחרר את פרופסור פראנק רומאנו ממעצר, בתנאי שיתחייב לצאת מהארץ ב-25 בחודש, מועד טיסתו המתוכנן בחזרה לצרפת. ההחלטה ניתנה בתום דיון סוער ובלתי שגרתי שבו דחתה השופטת חווי טוקר את דרישת המדינה לגרשו באופן מיידי ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בנוגע למעצרו.

טוקר אמרה בדיון כי המשטרה, הצבא ומשרד הפנים "התנהלו באופן חסר תום לב", "סובבו את בית המשפט על האצבע הקטנה" ו"סירבו לקחת אחריות על העורר". לדבריה, "השימוע נערך לו בזמן שהוא היה צריך להיות בבית משפט. אף גוף ממשלתי לא הסכים לקחת עליו אחריות". לפי השופטת, המשטרה הביאה את רומאנו למתקן המעצר גבעון ברמלה לקראת גירוש אך שב"ס סירבו לקלוט אותו.

פראנק רומאנו בבית משפט השלום בירושלים עם עורכת דינו, גבי לסקי, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופטת ציינה כי בית המשפט לא עודכן על החלטת צה"ל להעביר את רומאנו לידי רשות האוכלוסין לצורך גירושו המיידי. "תוך שלוש שעות המשיב זומן לשימוע, השימוע קוים בלי שבאת כוחו נוכחת, וניתנה החלטה להרחיק את המשיב מישראל", אמרה. טוקר הוסיפה שמרגע שנקבע דיון בבית המשפט, הוא בעל הסמכות לדון בעניינו של רומאנו, וכי העברתו לרשות האוכלוסין היתה ניסיון "לעקוף את הדיון".

טוקר הוסיפה כי רומאנו "עצר טרקטור באמצע הכביש" ואמרה כי "זה קורה בירושלים מאה פעם ביום. הוא לא איש מסוכן". על אף שהשופטת קבעה שרומאנו אינו מסוכן, המשטרה סירבה להוריד את האזיקים מידיו במהלך ההתייעצות עם עורכת דינו, גבי לסקי, שהתקיימה במסדרון בית המשפט לעיני המצלמות.

שוטרי מג"ב עוצרים את רומאנו, שלשוםצילום: Nasser Nasser/אי־פי

מוקדם יותר פורסם ב"הארץ" כי ישראל מתכוונת לגרש את רומאנו, שנעצר ביום שישי בכפר חאן אל-אחמר בגדה המערבית בחשד להפרעה לכוחות הביטחון. רומאנו, אזרח צרפת וארה"ב המלמד משפטים בצרפת, נעצר באופן חריג לפי הדין הצבאי ולא הובא בפני שופט עד הערב.

המשטרה הודיעה היום ללסקי שהיא מתכוונת להביא את רומאנו לבית משפט השלום לדיון בהארכת מעצרו לפי הדין הישראלי. חרף זאת, כוחות הביטחון הודיעו לה זמן קצר לפני הדיון כי רומאנו לא יובא לבית המשפט אלא יגורש.

רומאנו נעצר ביום שישי, יחד עם עוד שני פעילים פלסטינים, ומהמשטרה נמסר כי הוא ניסה לחסום כביש ולהפריע לכוחות הביטחון. רומאנו נעצר לפי הדין הצבאי החל בשטחים, ומעצרו הוארך אוטומטית ב-96 שעות מבלי לעבור בבית המשפט. המסלול הצבאי חל על פלסטינים ונתינים זרים בשטחים, אך לא על ישראלים, ומצמצם את זכויות החשודים בהשוואה לדין הישראלי. לסקי סיפרה שמדובר בצעד נדיר, שנתקלה בו רק פעם אחת נוספת בקריירה, במסגרתו נעצר אזרח זר לפי החוק הצבאי. ישראל היתה יכולה לעצור את רומאנו לפי המסלול הישראלי, משום שהעבירה המיוחסת לו היא עבירה נגד רשויות המדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ