נסגר התיק נגד השוטרים שנחשדו בתקיפת איימן עודה באום אל-חיראן

התיק העוסק בריסוס גז פלפל לעבר יו"ר הרשימה המשותפת נסגר מחוסר אשמה, והתיק העוסק בפגיעה בראשו נסגר מחוסר ראיות. עודה: "שוב מח"ש מצטיינת בטיוח"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה לאחר התקרית באום אל-חיראן, בשנה שעברה
עודה לאחר התקרית באום אל-חיראן, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

פרקליט המדינה שי ניצן אישר לסגור את התיק נגד השוטרים שנחשדו בתקיפתו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, בפינוי אום אל-חיראן בשנה שעברה. ראשת המחלקה לחקירות שוטרים, קרן בר מנחם, הודיעה הערב (חמישי) לעודה על ההחלטה. התיק העוסק בתקיפתו באמצעות גז פלפל נסגר בעילה של חוסר אשמה, והתיק שבו טען כי נפגע בראשו מירי כדורי ספוג נסגר בעילה של חוסר ראיות.

עודה נפצע בעת הפינוי מריסוס גז ומפגיעה בראשו. יו"ר הרשימה המשותפת טען כי הפגיעה נגרמה מירי כדורי ספוג, והמשטרה טענה כי היא נגרמה מפגיעת אבנים שיודו לעברם. על פי החלטת בר מנחם, לאור חשש השוטרים כי מדובר בפיגוע ועל מנת למנוע את התקדמותם של עודה ואנשיו, התזת הגז "לא היוותה עבירה בנסיבות העניין בשל צורך מבצעי למנוע כניסה לא רצויה ובלתי מותרת לזירת האירוע". כמו כן, על אף ששוטרים הודו כי ירו רימוני גז, לא הצליחה מח"ש להוכיח כי אלה הביאו לפגיעה מכוונות בעודה.

כפי שפורסם ב"הארץ", בתיק נחקרו יותר מעשרה שוטרי יחידת מתפ"א - מינהלת תיאום פעולות אכיפה - שבה שירת השוטר שנהרג בתקרית, ארז לוי. בפרסום נחשף כי אחד מהקצינים, בדרגת רב-פקד, וכן שוטרים אחרים, נחקרו בחשד לשיבוש החקירה לאחר שהעבירו מידע שעלה בחקירות לשוטרים אחרים בטרם נחקרו. הסוגיה הועברה למחלקת משמעת של המשטרה.

העימות בין השוטרים לבין עודה התרחש ביישוב אום אל-חיראן בינואר 2017, לאחר התקרית שבה נהרגו השוטר ארז לוי ויעקוב אבו אל-קיעאן. עודה וכמה אנשים נוספים ביקשו להגיע לזירה, שהוגדר אז כפיגוע דריסה, ושוטרים חסמו את דרכם. בסרטון שצילם עיתונאי אל-ג'זירה נראה אחד מהם מרסס את עודה בגז. לדברי עודה, בהמשך ירו השוטרים לעבר הקבוצה כדורי ספוג, ואחד מהם פגע בראשו. עודה סבל מדימום ונזקק לטיפול בבית חולים.

משיחות עם כמה מהמעורבים בחקירה נודע ל"הארץ" כי כבר בתחילתה התברר שאיש מהשוטרים לא הזכיר בדו"ח את העימות החריג עם עודה. החוקרים התקשו לזהות את השוטר המרסס, אף שהתקרית תועדה בסרטונים שצילמה גם המשטרה, מפני שהשוטרים היו רעולי פנים. בניסיון לזהות את השוטר חקרה מח"ש בכירים במתפ"א, ובהם את הקצין בדרגת רב-פקד. הקצין זיהה בסרטון שתיעד את האירוע את אנשיו, ואלה זומנו לחקירה. השוטרים טענו כי אינם יודעים מי היה המרסס, אף שהיו לצדו בזירה. אי-האמון בטענות השוטרים הוביל לחקירה של כמה בחשד לשיבוש החקירה.

לבסוף אותר השוטר, ונחקר בחשד לתקיפה. לדברי מקורות הבקיאים בפרטי החקירה, השוטר הודה בכך מיד. הוא הסביר כי ביקש מעודה ומהאחרים כמה פעמים לעזוב את האזור, בהנחה שהדריסה היתה פיגוע ובשל התפרעויות, ומשלא נענו השתמש באמצעי המתון ביותר לפיזור הפגנות שעמד לרשותו. דבריו נתמכו בעדויות שוטרים אחרים, שציינו לרעה את התעקשותו של עודה להתקדם לעבר הזירה חרף בקשותיהם. השוטר טען גם כי לא זיהה את עודה וכי אינו יודע מיהו. טענה זו עוררה תמיהה, שכן בסרטונים שתיעדו את התקרית נשמע עודה מזדהה בפני השוטרים כחבר כנסת. כשנשאל מדוע לא מילא דו"ח על התקרית אמר השוטר כי שכח לעשות זאת לאור האירועים הקשים ומותו של חברו ליחידה.

ח"כ עודה מסר הערב בתגובה: "שוב מח"ש מצטיינת בטיוח ונכשלת בהעמדה לדין של שוטרים על אלימות כלפי אזרחים. השוטרים ידעו שאני חבר כנסת בזמן האירוע ובחרו כבר בתחילת החקירה לשקר גם בנוגע לריסוס בגז וגם על העובדה שנוריתי בכדור ספוג. סגירת התיק, ועוד לאחר יותר משנה וחצי מהאירוע, מטרידה ומוכיחה שאין שום כוונה אמיתית לחקור מה באמת קרה באותו יום נורא, בענייני וכמובן גם בעניינו של יעקוב אבו אל-קיעאן. בכוונתנו לדרוש שיחשפו בפנינו את מלוא חומרי החקירה על מנת שנוכל לערער על ההחלטה".

משרד עוה״ד ברטל כהן מסר בשם השוטרים אשר היו מעורבים בתקרית, כי "האמת האובייקטיבית ניצחה את הפירכות שנשמעו בשנה וחצי האחרונות - ומטרתן גריפת הון פוליטי. יחד עם זאת, אנו מצרים על כך שתלונתם הנגדית של השוטרים נגד חה״כ עודה טרם זכתה להתייחסות ראויה, אך זמן לכל דבר ועת לכל חפץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ