תושב מזרח ירושלים מואשם שהצית את שמורת הטבע בים המלח כשהיה שיכור

לפי כתב האישום, רכבו של מונתסר ג'ית נתקע ליד שמורת עיינות צוקים בשל מחסור בדלק, והוא מילא בנזין ממיכל ואחר כך הצית את המיכל באופן שסיכן את הצמחייה. לא מיוחס לו מניע לאומני

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נזקי השריפה בשמורה, לפני כשבועיים
נזקי השריפה בשמורה, לפני כשבועייםצילום: עמיר אלוני / רשות �

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד תושב ראס אל עמוד שבמזרח ירושלים בגין הצתת שמורת עינות צוקים (עין פשחה) שבצפון ים המלח. כתב האישום אינו מייחס מניע לאומני למונתסר ג׳ית, בן 23, ומציין כי הוא ושני החברים שהיו עמו בעת ההצתה היו שיכורים.

לפי כתב האישום, רכבו של ג'ית נתקע בשעות לילה מאוחרת בסמוך לכניסה לשמורה בשל מחסור בדלק, והוא מילא בו בנזין ממיכל ולאחר מכן הצית את המיכל בצמוד לגדר השמורה. בשרפה, שאירעה ב-11 בספטמבר, ניזוקו כמאה דונם של צמחייה בשמורת הטבע הנמוכה בעולם, ובעלי חיים קטנים רבים מתו.

קרדיט: עמיר אלוני וארז ברוכי, רשות הטבע והגנים

לפי כתב האישום, ג׳ית וקרוביו סלימאן בצה ויוסף שמאלי נסעו ברכב לחוף עין גדי בים המלח. ברכב נוסף נסעו עוד שלושה חברים של השלושה, בהם אחיו של ג׳ית. בכתב האישום מצוין כי בעת שהותם ביד המלח שתו ג'ית וחלק מחבריו אלכוהול. מתואר בו כי הם יצאו לאחר חצות חזרה לירושלים בשני כלי רכב, ובסביבות השעה 1:30 לפנות בוקר נתקע הרכב בו נסעו ג'ית, סלימאן ויוסף סמוך לכניסה לשמורת עינות צוקים בשל מחסור בדלק.

לפי כתב האישום, ג'ית ביקש מאחיו האני שהיה ברכב הנוסף להביא דלק, וזה נסע לתחנת דלק, וחזר עם בנזין במיכל המכיל כעשרה ליטרים. לאחר מכן מסר את המיכל לג'ית ועזב את המקום, וג'ית יחד עם סלימאן ויוסף העבירו את הבנזין מהמיכל לרכב באמצעות משפך.

השריפה בשמורת עיינות צוקים, לפני כשבועייםצילום: ארז ברוכי / רשות ה�

"בשלב זה, הצית הנאשם את המיכל באמצעות מצת שהיה ברשותו בצמוד לגדר השמורה. הנאשם עשה כן ביודעו כי בתוך המיכל נשאר בנזין וכן ביודעו כי יש במעשיו כדי לשלח אש בצמחייה המרובה במקום. האש התלקחה, אחזה בצמחייה הסמוכה והתפשטה אל תוך השמורה... כתוצאה ממעשיו של הנאשם נשרפו כמאה דונם של צמחייה. בסך הכל נפגעו מהשריפה ומפעולות הכיבוי כ-210 אלף מטרים רבועים. נשרפו מאות עצי אשל ונגרם נזק רב לצומח ולבעלי החיים בשמורה, שטח השמורה אשר נשרף כוסה בכמטר של אפר, דבר שיקשה על שיקומה של השמורה״.

לפי משטרת מחוז ש״י, בפרקליטות טרם הוחלט אם להגיש נגד חבריו של ג'ית, שנעצרו יחד איתו ושוחררו בהמשך, כתב אישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ