בית המשפט המחוזי הרשיע פעיל ימין בהסתה לאלימות בפינוי המאחז עמונה

דור עובד הואשם כי כתב בקבוצת ווטסאפ כי "בעמונה צריך שיהיו פצועים אך ורק מהצד של הציונים הארורים". בית משפט השלום זיכה אותו, אך הפרקליטות ערערה והמחוזי הפך את ההחלטה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל את זיכויו של דור עובד, פעיל ימין מאזור ירושלים, והרשיע אותו בהסתה לאלימות בפינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה. בכך קיבל בית המשפט את ערעור הפרקליטות על זיכויו והפך את החלטת בית משפט השלום. עובד הורשע לאחר שכתב הודעות בשתי קבוצות וואטסאפ שבהן קרא לפעול באלימות בפינוי המאחז.

בין היתר, כתב עובד בקבוצת וואטסאפ בשם "עצורי ציון - חפירות 24": "בעמונה הזו צריך שיהיו פצועים - אך ורק מהצד של הציונים הארורים (הכוונה למדינה, י"ב)". בקבוצה השנייה כתב: "ננקום ללא רחם". כשחבר קבוצה אחר הזהיר אותו שיפסיק, אמר: "י'חתיכת טמבל זה היה אמור להיות דבר תורה". 

עובד בבית המשפט השלום בירושלים, ב-2011
עובד בבית המשפט השלום בירושלים, ב-2011צילום: מיכל פתאל

"מבחינת תוכן הפרסום, יש בדבריו של המשיב קריאה ברורה לפעולה: לא לעבור בשתיקה, להילחם עד טיפת הדם האחרונה, לגרום לכך שיהיו פצועים בצד השני, לנקום. הטקסט מנוסח באופן המעודד ביצוע מעשי אלימות", נכתב בפסק דינה של השופטת חגית מאק-קלמנוביץ. 

עוד כתב עובד: "מטה עמונה הודיעו שהפינוי יעבור בלי שום דבר שהוא מעבר לנוכחות במקום. למאבק בצורה זו אין סיכוי להציל את עמונה וגם לא ליצור טראומה לפינויים הבאים חס וחלילה לפיכך אנו קוראים לכולם - צאו משם, הפסיקו לעזור להם. המטרה היא לדחוף אותם לרדת מהאמירה הזו". בהזדמנויות אחרות כתב: "אני בעד לא להקשיב לוועד עמונה ולהילחם עד טיפת הדם האחרונה" ו-"אבל עדיין אסור לציונים הארורים שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים בלי שזה יעבור בשתיקה".

בשנה שעברה זיכה בית משפט השלום בירושלים את עובד מהמיוחס לו, "מאחר שסבר שדרישת האפשרות הממשית לעשיית מעשה אלימות אינה מתקיימת", באופן שלא מגבש את עבירת ההסתה לאלימות. ואולם כעת המחוזי הפך את ההחלטה. בפסק דינם, כתבו השופטים ארנון דראל, ענת זינגר וחגית מאק-קלמנוביץ כי דווקא היתה אפשרות ממשית לעשיית מעשה אלימות בעקבות הדברים שכתב. 

פינוי בית הכנסת בעמונה
פינוי בית הכנסת בעמונה צילום: גיל כהן מגן

בית המשפט המחוזי דחה את טענת ההגנה שהעלה סנגורו של עובד, לפיה עובד הוא היחיד המועמד לדין אף שרבים קראו לבצע מעשים דומים. "קיים קושי בעובדה שלא ננקטו צעדים כלשהם נגד חברים אחרים בקבוצה", כתבה מאק-קלמנוביץ, אך קבעה שלא די בכך כדי לא להרשיעו. השופטים דראל וזינגר הסכימו לפסק דינו, והדיון הוחזר לבית משפט השלום לצורך גזירת דינו של עובד.

עובד הורשע בעבר בריסוס כתובות נאצה על ביתה של חגית עופרן, בכירה בתנועת "שלום עכשיו". הוא נעצר בעבר גם בחשד ששלח מיילים לבכירים בתנועה ובהם איום ברצח. משפחתו טענה בעבר שהוא סובל מבעיות נפשיות. 

בפינוי עמונה ב-2016 היו חיכוכים אלימים בין השוטרים למפונים, בעיקר בפינוי בית הכנסת - שהיה המבנה האחרון במאחז. המשטרה לא המליצה להעמיד לדין את המתפרעים בבית הכנסת, שפצעו 17 שוטרים ותועדו כולם על ידי מצלמות של המשטרה. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ