נתניהו ייחקר ביום שישי בתיקים 1000 ו-2000

ראש הממשלה ייחקר בפעם ה-12 בשתי הפרשות, שבהן הוא חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים. חקירתו האחרונה נערכה לפני כחודשיים, בתיק 4000

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוקרי משטרה מגיעים למעון ראש הממשלה בירושלים, ביולי האחרון
חוקרי משטרה מגיעים למעון ראש הממשלה בירושלים, ביולי האחרוןצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיחקר ביום שישי בתיקים 1000 ו-2000 כחלק מהשלמות חקירה בפרשות. זו תהיה הפעם ה-12 שנתניהו נחקר. 

חקירתו האחרונה של נתניהו היתה לפני כחודשיים. הוא נחקר במעונו במשך ארבע שעות על תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), בחשד שקיבל שוחד מבעלי בזק ואתר וואלה, שאול אלוביץ'. במקביל נחקר אלוביץ', ונהגו האישי מסר עדות בפרשה. בתום החקירה מסר אז נתניהו כי תיק 4000 "קרס סופית".

נתניהו בישיבת הממשלה, באוגוסט האחרוןצילום: אמיל סלמן

המשטרה המליצה בפברואר האחרון להעמיד לדין את נתניהו על קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 1000. נתניהו חשוד בפרשה זו שקיבל טובות הנאה תמורת סיוע לארנון מילצ'ן "בניגוד לאינטרסים של המדינה", לפי המשטרה. בתיק 2000 חשוד נתניהו שהתחייב בפני מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, שיחליש את ישראל היום בתמורה לסיקור אוהד. המשטרה המליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה בפרשה זו על שוחד, מרמה והפרת אמונים.

נתניהו לא נחקר בפרשות 1000 ו-2000 השנה, ובכלל מאז שנחתם הסכם עד המדינה עם ניר חפץ. בין היתר, חפץ חיזק את החשדות נגד ראש הממשלה, ואף סיפר כי מילצ'ן תיווך בין מוזס לנתניהו עוד ב-2009.

מאז שהתיק עבר לפרקליטות בפברואר האחרון נעשו השלמות חקירה, ובפרקליטות מיסוי וכלכלה כבר גיבשו חוות דעת בעניין, אלא שאז החליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאחד את שלושת התיקים. זאת לאור הדמיון בין הפרשות, ההשלכה של תיק 4000 על תיק 2000, שגם הוא נוגע לסיקור העיתונאי של נתניהו, העדים המשותפים והחפיפה בזמנים. לדברי מקורות משפטיים המעורים בחקירה, תיק 4000 נחשב למוצק מבין התיקים, ומנדלבליט צפוי לקבל בו המלצה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה.

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה העריכו עד כה כי ההחלטות הסופיות בתיק יתקבלו בתחילת 2019, סביב המועד שאליו לפי ההערכות יוקדמו הבחירות.  אף שבמשרד המשפטים קיימת תמימות דעים על כך שהיועץ ימליץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו, הליכי השימוע צפויים להתקיים רק אחרי הבחירות וההכרעה הסופית תיגרר ל-2020.

ב"הארץ" פורסם באוגוסט האחרון כי פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה המלווה את תיקי ראש הממשלה, עורכת הדין ליאת בן ארי, אמרה בשיחות סגורות כי קצב קבלת ההחלטות בחקירות בעייתי. בין היתר נשמעה בן ארי מלינה על כך שבעוד הצוות שעובד תחתיה פועל במהירות ובנחישות, מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן מתמהמהים בהחלטותיהם שבועות ארוכים. לפי בן ארי, לא מדובר בהתנהלות מכוונת אלא עומס שגרתי בצמרת משרד המשפטים. יחד עם זאת, הביעה תסכול על קצב ההתקדמות, שהוא איטי ממה שהיתה רוצה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ