שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל
שרה נתניהו (במרכז) ביוני שעבר. מתעקשת שהיא חפה מפשע ואינה מסכימה להסדר
שרה נתניהו (במרכז) ביוני שעבר. מתעקשת שהיא חפה מפשע ואינה מסכימה להסדרצילום: עופר וקנין
רויטל חובל
רויטל חובל

משפטם של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, ושל סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, ייפתח מחר (ראשון) בשעה 13:30 בבית משפט השלום בירושלים. נתניהו וסיידוף מואשמים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן בעבירות של מרמה והפרת אמונים שהתרחשו במעון ראש הממשלה. במהלך הדיון יבחן נשיא בית המשפט, אביטל חן, את בקשת הפרקליטות לדון בתיק בהרכב של שלושה שופטים, במקום שופט אחד כפי שקובע החוק. בעבר הגישה הפרקליטות בקשות דומות בעניינם של אהוד אולמרט ושולה זקן, וגם התיקים נגד יצחק מרדכי ואריה דרעי נדונו בפני שלושה שופטים. פרקליטיה של שרה נתניהו מתנגדים לדיון בהרכב מורחב.

בין הצדדים התנהלו מגעים להסדר טיעון שנכשלו עד כה: שני התנאים שהציבה הפרקליטות להסדר הם הודאה בעובדות המיוחסות לנתניהו והחזר כספים שלפי כתב האישום קיבלה נתניהו במרמה. נתניהו מתעקשת שהיא חפה מפשע ואינה מסכימה לתנאים שהוצבו בפניה.

בדיון ייצגו את נתניהו עורכי הדין יוסי כהן וירון קוסטליץ (שייצג לפני כן את עד המדינה ניר חפץ, לשעבר יועצם של בני הזוג נתניהו). שני פרקליטים נוספים, יעקב וינרוט ועמית חדד, החליטו לפרוש מייצוגה בעקבות מחלוקת על אופן ניהול התיק. וינרוט וחדד סברו שיש להגיע להסדר בתיק גם במחיר של הודאה ואחריות פלילית, ואילו כהן דחף לניהול משפט הכולל שמיעת עדים, מהלך שאין בו סיכון מבחינת נתניהו. מטעם התביעה יופיעו שני נציגים מפרקליטות מחוז ירושלים, עורכי הדין ארז פדן וג'ני אבני.

עזרא סיידוף בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ב-2015. מושעה כבר שלוש שנים ומקבל שכר
עזרא סיידוף בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ב-2015. מושעה כבר שלוש שנים ומקבל שכרצילום: אוליבייה פיטוסי

לקראת הדיון מסרו פרקליטיה של נתניהו: "בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על פתיתים וחמגשיות. פתיתים וחמגשיות שהוזמנו על ידי עד המדינה מני נפתלי, חרף מחאתה של הגב' שרה נתניהו. כתב האישום מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שלמעשה כלל אינו קיים.  חוק יסוד הממשלה קובע שרק ועדת הכספים של הכנסת מוסמכת לקבוע את היקף ההוצאות במעון ראש הממשלה, ורק היא. 'נוהל המבשלת', שנקבע בחוסר סמכות ע"י שלושה פקידים, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו של ראש הממשלה לתפקיד ב-2009, מעולם לא קיבל את האישור הנדרש מוועדת הכספים ולכן אינו חוקי. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים".

כתב אישום נגד נתניהו וסיידוף הוגש ביוני האחרון, לאחר שטענותיהם נדחו בשימוע. לפי כתב האישום, נתניהו הזמינה במרמה למעון ראש הממשלה ארוחות בשווי מאות אלפי שקלים, ו"פעלה תוך ניצול מעמדה כרעיית ראש הממשלה". סיידוף מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה ובהפרת אמונים ואף בעבירות זיוף. כתב האישום מתפרש על פני 22 עמודים וכולל 83 עדי תביעה, בהם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע־פרגו; שני חשבים שעבדו במשרד ראש הממשלה — יוסי שטראוס ויוסי איצקוביץ; גיל שפר, לשעבר ראש הסגל של ראש הממשלה, ועד המדינה חפץ.

הפרקליטות פירטה בכתב האישום כי בין השנים 2010 ו–2013 הורתה נתניהו לעובדי המעון להזמין ארוחות ממסעדות בעלות של כ–360 אלף שקל, בניגוד לנהלים האוסרים להזמין ארוחות מבחוץ אם במעון מועסקת מבשלת. חקירת פרשת המעונות העלתה שנתניהו היתה מודעת לאיסור זה והורתה לעובדי המעון להסתיר את דבר העסקתה של המבשלת "כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמינהל במשרד, תוך קבלת מימון כפול על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון". לצורך זה, נטען, הוצגה הטבחית כעובדת ניקיון. באחד המקרים נזפה נתניהו באב הבית במעון, מני נפתלי, כשהזכיר אותה בפנייה לאנשי משרד ראש הממשלה.

שרה נתניהו לצד ניר חפץ (למטה משמאל), בטקס השבעת הממשלה ב-2015
שרה נתניהו לצד ניר חפץ (למטה משמאל), בטקס השבעת הממשלה ב-2015. פרקליטו עבר לייצגהצילום: דוברות הכנסת

עוד נכתב כי סיידוף טען בפני אנשי החשבות במשרד ראש הממשלה שבמעון לא מועסקת מבשלת והנחה אחת ממזכירותיה של נתניהו לטעון כך. מלבד זאת הוא מואשם שנענה לדרישותיה של נתניהו להעסיק במעון שפים שבישלו ארוחות פרטיות, ואף זייף את מועדי הארוחות ואת מספר המשתתפים בהן כדי שיתאימו כביכול לנהלים. סיידוף מושעה מתפקידו מאז ספטמבר 2015, אך מוסיף לקבל שכר מלא.

"הנאשמים טענו טענות כאשר הם יודעים שהדבר אינו אמת, וכשאינם מאמינים שהוא אמת", נטען בכתב האישום. "באמצעות טענות אלה קיבלו הנאשמים דבר במרמה, בכך שהביאו את החשבות לידי תשלום מאות אלפי שקלים. הנסיבות המחמירות מתבטאות בין היתר בגובה הסכום, בפעולה המתוכננת, המתמשכת והשיטתית, בטיבם של מצגי השווא, בביצוע המעשים במעון הרשמי של ראש הממשלה, ברום מעמדם של הנאשמים, בהחטיאם עובדי ציבור ועובדים נוספים, ובהיות הכספים כספי ציבור".

העונש על הפרת אמונים יכול להגיע לשלוש שנות מאסר, והעונש על קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות — לחמש שנים. עם זאת, בתי המשפט נוהגים לפסוק עונשים נמוכים בהרבה בגין עבירות אלה, ובפרקליטות מעריכים כי אם תורשע נתניהו יוטלו עליה עבודות שירות. רעיית ראש הממשלה חשודה גם בקבלת שוחד עם בעלה במסגרת תיק 4000 (פרשת בזק־וואלה), וכן בהצגת מצג שווא שלפיו שילמה מכיסה לחפץ שכר על שירותיו, לאחר שנאסר על בני הזוג לקבל ממנו שירותים בחינם. בחודש הבא צפוי להמשיך הדיון במשפט התביעה שהגישה נגד נתניהו שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ