הותר לפרסום שם הגננת החשודה בתקיפת ילדים: שולמית צרפתי מאשקלון

צרפתי כבר הורשעה בתקיפת ילדים ב-2016, אולם בית המשפט אסר אז לפרסם את שמה. היום אישר ביהמ"ש לפרסם את זהותה והיא שוחררה בערבות. אב בגן: "לפחות עכשיו הורים ידעו במי מדובר"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגננת שלומית צרפתי בבית משפט השלום באשקלון, היום
הגננת שולמית צרפתי בבית משפט השלום באשקלון, היוםצילום: ללא קרדיט

בית משפט השלום באשקלון התיר היום (שני) לפרסם את שמה של הגננת שחשודה בתקיפת פעוטות במשפחתון שניהלה בעיר. הגננת, שולמית צרפתי, הורשעה ב-2016 בעבירות דומות ונגזרו עליה עבודות לתועלת הציבור, אולם שמה לא פורסם עד היום, והורים רשמו את ילדיהם לגן שלה ולא ידעו זאת. צרפתי שוחררה היום בערבות, ונאסר עליה לעבוד עם ילדים או לנהל גן במשך חצי שנה.

השופט אבישי כהן דחה את בקשת סנגורה של צרפתי, בת 61, לנהל את הדיון בדלתיים סגורות, וקיבל את עמדת המשטרה שלפיה קיים אינטרס ציבורי בפרסום הפרטים. "לכל הפחות לצורך איתור וקבלת תלונות נוספות ככל שאלו קיימות", אמר. השופט כהן הוסיף בהחלטתו: "דווקא הצורך להגן על קטינים וחסרי ישע מחייב את קיום הדיון בפומבי ופרסום עניינה של החשודה".

הפגנה בתל אביב בעד פיקוח על גנים פרטיים, ביוני האחרוןצילום: מוטי מילרוד

"לצערי, אין זה מקרה ראשון בו אנו נתקלים כאשר הורים מפקידים את היקר להם מכל בידי גננות ומטפלות מסורות אשר בדרך כלל מבצעות עבודתם נאמנה", כתב כהן, "אולם לעתים, כפי שלכאורה בשלב זה עולה מחומרי החקירה, נתקלים במקרה של גננת/מטפלת שאינה עושה עבודתה נאמנה ואף למעלה מכך, נוקטת בפעולות שיש בהן כדי לפגוע בקטינים ובחסרי ישע".

השופט ציין כי אין סימנים שלפיהם הגננת גרמה לחבלות פיזיות לילדים שתחת אחריותה, אולם יש ממצאים המצביעים על שימוש באלימות והיעדר חום וקרבה כפי שנדרש מגננת.

אב לילדה בגן שהקימה צרפתי, שי ג'ננשווילי, אמר: "אני שמח שהשופט אישר לפרסם את שם הגננת ושם הגן, אבל ההחלטה לשחרר אותה מזעזעת, היו צריכים לעצור אותה עד שהדברים יתבהרו. אני לא מאמין שהיא נעצרה בעבר ולא ידענו על זה, לפחות הורים עכשיו ידעו במי מדובר".

אמא של ג', ילד בן שנה ושמונה חודשים, אמרה: "היא צריכה לשלם על מה שהיא עשתה, צריך לחקור אותה ולהגיע לאמת. היא עוד פעם יצאה מזה וכהורים לפעוטות זה פשוט מדאיג". לדבריה, "עוד מעט היא תוכל לפתוח שוב גן בלי שום מניעה ולהמשיך לעבוד עם ילדים. זה אבסורד".

מדוברות בתי המשפט נמסר כי השופט חיים נחמיאס, שדן בתיק ב-2016, נעתר לבקשת הפרקליטות להעביר את ההחלטה למשרד החינוך ולמפקח על הגנים הפרטיים - אך לא לחשוף אותה לציבור. צרפתי הוסיפה להפעיל בביתה פעוטון שבו יותר מעשרה ילדים בני חצי שנה עד שלוש, שהוריהם לא יכלו לדעת על הרשעתה, כיוון ששמה לא מופיע בהקשר זה באינטרנט.

העברת ההחלטה למשרד החינוך ולמפקח על הגנים לא יכולה היתה למנוע את התקיפות הנוספות. זאת, מאחר שפעוטונים פרטיים אינם נתונים לפיקוח, כך שלא ניתן לאסור על הגננת להפעיל פעוטון בשל הרשעתה. משרד החינוך אינו מפקח על גנים לילדים מתחת לגיל שלוש ומשרד העבודה והרווחה אינו מפקח על פעוטונים פרטיים. גם עיריית אשקלון לא מפקחת על גנים פרטיים, כיוון שאלה אינם מצריכים רישיון עסק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ