עובד הקונסוליה הצרפתית אמר בחקירותיו כי הרוויח 12 אלף דולר מהעברת נשק לרשות

העובד, רומן פרנק, הואשם כי העביר עשרות כלי נשק מעזה לגדה. בחקירותיו אמר כי בזבז כ-4,000 דולר מהכספים שהרוויח על מועדוני לילה. הוא שינה גרסאות כמה פעמים ונמצא דובר שקר בשאלות רבות

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכב של הקונסוליה הצרפתית שבו הוברח הנשק. משמאל: העובד רומן פרנק
הרכב של הקונסוליה הצרפתית שבו הוברח הנשק. משמאל: העובד רומן פרנקצילום: תקשורת שב"כ

עובד הקונסוליה הצרפתית שמואשם כי העביר עשרות כלי נשק מעזה לרשות הפלסטינית הודה בפני שב"כ והמשטרה כי בזבז 4,000 דולר, מתוך 12 אלף הדולרים שהרוויח בעבור ההעברות, במועדוני לילה בתל אביב, כך אמר בחקירותיו.

על-פי כתב האישום, פרנק, נהג בקונסוליה, ושאר חברי החוליה שעבדה עמו ביצעו חמש העברות של נשקים מרצועת עזה לשטחי הגדה, אולם בחקירותיו טען פרנק שביצע שש או שבע העברות, כאשר האחרונה השתבשה כשמזוודה עמוסה בנשקים "נגנבה" מרכבו של פרנק. תחילה מסר פרנק כי חשד במעשה בחברו לחוליית ההברחה, אשר עבד אף הוא בקונסוליה, מחמד סאיד, המכונה אבו-זאכי. לאחר מכן הודה פרנק כי הוא אישר לאבו-זאכי לגנוב את הנשקים, ולאחר הגניבה שוחח אתו על אפשרות למכירת הנשקים.

עם זאת, פרנק טען עד סוף חקירותיו כי מועד הגניבה הפתיע אותו, שכן הוא ציפה לבצע אותה זמן קצר לפני חזרתו לצרפת. לטענתו, הוא לא יודע מה עלה בגורל הנשקים. "אבו זאכי אמר לי שהוא יטפל במכירת הנשקים ושאני אוכל לקבל 150 אלף דולר ואני אמרתי לו שאני רוצה לפחות 100 אלף דולר כדי לקנות לעצמי בית בצרפת ללא הלוואות", תיאר פרנק שיחה בינו לבין אבו זאכי.

בחקירה אחרת סיפר פרנק לחוקריו בשב"כ כי בשלב מסוים בחייו התקרב לאיסלאם כי רצה להתחתן עם פלסטינית. לדבריו, בשנים האחרונות הפסיק לאכול חזיר, אולם הכחיש את הקשר בין הדברים.

פרנק החל לעבוד בקונסוליה בינואר 2017 כנהג של דיפלומטים וכמסייע באבטחה. את ההעברות נהג לבצע כאשר הוא מלווה בדיפלומטים צרפתים נוספים, וזאת כדי להקטין את הסיכוי שיבצעו חיפוש ברכבו. עוד הוא סיפר בחקירותיו כי העדיף לבצע את ההעברות פעם בשלושה שבועות כאשר מנהל המכון הצרפתי בעזה (institut francais), פייר שבלייה, נמצא במתחם כך שבמידה והיה נעצר החשדות היו יכולים להיות מופנים כלפי פייר במידה שווה.

גרסאותיו של פרנק השתנו במהלך חקירותיו ובבדיקת הפוליגרף הראשונה שעשה נמצא דובר שקר בשאלות רבות. בהמשך, הודה כי הסתיר פרטים רבים בנוגע לכמות ההעברות שביצע, לאופן שבו חלקן בוצעו. בטרם החל בהעברת הנשקים, עסק פרנק בהעברה של מטבעות, זהב ועתיקות מהרצועה לשטחי הרשות הפלסטינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ