ביהמ"ש המחוזי זיכה רב ששילם לחיילים כדי שיסרבו פקודה: "התבטאות המוגנת בחופש הביטוי"

שופטי המחוזי בירושלים דחו ערעור על זיכויים של הרב דב וולפא ושבתאי ויינטראוב, שקראו לסרב לפינוי התנחלויות. לדבריהם, אם ההסתברות להתממשות הקריאה נמוכה, אין לפגוע בזכות הנאשמים להתבטא

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה אתמול (שלישי) את ערעור הפרקליטות על זיכויים של הרב דב וולפא ושבתאי ויינטראוב, שהואשמו כי הסיתו חיילים לסרב פקודה לפינוי התנחלויות. השופטים אהרן פרקש, עודד שחם ואברהם רובין קבעו כי במקרה זה אין לפגוע בחופש הביטוי של הנאשמים, מאחר שההסתברות שקריאתם תתממש נמוכה באופן יחסי.

וולפא הוא רב בולט בימין הקיצוני ובשנת 2008 הקים את מפלגת "ארץ ישראל שלנו" עם ברוך מרזל. המפלגה התמודדה בבחירות לכנסת ה–18 ולא עברה את אחוז החסימה. בעבר קרא וולפא למתנחלים "לירות בחזרה" כלפי חיילי צה"ל במקרה שאלה יירו כלפיהם. הדברים נאמרו לאחר שכוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות נגד יושבי המאחז חוות גלעד, שהתנגדו להרס מבנים.

וולפא וויינטראוב הואשמו לאחר שקראו בפומבי לסרב פקודה לפינוי התנחלויות בגדה ואף הציעו כסף לחיילים שהצהירו שיסרבו להשתתף בפינוי. וולפא הואשם גם שהעניק תעודות הוקרה וסכומי כסף גדולים לשני חיילים מגדוד "שמשון" בחטיבת כפיר, שנשפטו ונידונו ל-20 ימי מחבוש על שהניפו שלט בו נכתב "גדוד שמשון לא מפנה בחומש", בטקס השבעה ברחבת הכותל המערבי ב-2009. "כל חייל שיקבל כלא על סירוב פקודה, על הפקודה הזו, הבלתי חוקית בעליל לפנות יהודים מארץ ישראל, אז יהיה עבורו פרס", אמר אז בטקס וולפא. לאחר שהשניים זוכו בשנה שעברה בבית משפט השלום, ערערה הפרקליטות למחוזי. 

לדברי שופטי המחוזי, לאור העבודה שעבירת הסתה לאי-ציות פקודה מגבילה את חופש הביטוי, יש להחיל עליה "מבחן הסתברותי" לפיו האחריות הפלילית חלה רק במקרה שיש "ודאות קרובה" להתממשות התוצאה. בית המשפט העליון קבע מבחן דומה לעבירת העלבת עובד ציבור כיוון שהביטוי "מעליב" פתוח לפרשנות. לדברי השופטים, בהתחשב באופן שבו הופצה קריאתם ובכך שהנאשמים אינם בעל מעמד ציבורי חריג, ההסתברות להתממשות סירוב הפקודה נמוכה.

בפסק הדין התייחסו השופטים לכסף ששילם וולפא לחיילים וציינו שמטרתו העברת מסר, ועל כן הוא נכלל בהגדרה של חופש הביטוי. "במעשים הנדונים יש באופן מובהק ממד תקשורתי, החותר להעביר מסר באופן בלתי מילולי. ככאלה, המעשים נופלים אף הם לגדר הביטויים המוגנים במסגרת הערך של חופש הביטוי", נכתב.

הרב דב וולפא
הרב דב וולפאצילום: אמיל סלמן /ג'יני

בפרקליטות טענו כי יש להרשיע את וולפא בגין התבטאויותיו ומעשיו, בייחוד לנוכח השימוש בכסף לפיתוי ולעידוד חיילים. לפי הפרקליטות, כיוון שהאינטרס שבבסיס עבירת ההסתה לאי-ציות הוא התפקוד התקין של גופי הביטחון, אין מקום לכלול בה יסוד הסתברותי. "האיזון שבין חופש הביטוי לבין ההגנה על הערך המוגן שבבסיס העבירה", ציינו בפרקליטות, "נשמר באמצעות מדיניות מרוסנת ומצומצמת ביותר בהעמדה לדין, בקבלת אישור פתיחה בחקירה וכן אישור להגשת כתב אישום מאת פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, ולכן אין מקום להחיל מבחן הסתברותי".

ל"הארץ" נודע כי בפרקליטות שוקלים לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, מאחר שהם תופסים את הסוגיה כעקרונית. מהפרקליטות נמסר כי היא "תלמד את פסק הדין ותשקול את צעדיה".

עו"ד יצחק בם, שייצג את ויינטראוב, מסר: "זהו יום משמעותי לחופש הביטוי. אולם, חופש הביטוי של הימין אינו מובן מאליו. עובדה היא שהוגש כאן כתב אישום תקדימי בגין עבירה זו, כאשר כל אנשי השמאל מאז ישעיהו ליבוביץ' נהנו מחסינות למעשה. גם לאחר זיכוי הנאשמים בבית משפט השלום, התייצב פרקליט מחוז ירושלים בכבודו ובעצמו בדיון בערעור וביקש להרשיע את הנאשמים באופן תקדימי. חופש הביטוי זו זכות שצריך להיאבק עליה יום יום. ואנחנו נאבקים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ