פלסטינים דיווחו שהותקפו ליד בית הרב ברלנד, המשטרה עצרה את המתלונן

לדברי הנערים, חרדים הכו אותם בעת שהלכו ברחוב. אחיו של אחד המותקפים הזעיק משטרה, אך שוטר יס"מ עצר אותו וביטל את האמבולנס. המשטרה: הוא הסלים את העימות ותקף שוטרים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי שכונת מאה שערים ושוטרי מג"ב, היום
ניר חסון
ניר חסון

שני נערים פלסטינים, בני 16 ו-18, הותקפו היום (רביעי) בצהריים ברחוב החומה השלישית בשכונת מאה שערים בירושלים, שבו נמצא ביתו של הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים". אחיו של אחד המותקפים, מדריך נוער פלסטיני, הזעיק את המשטרה - אך לדבריו, שוטר יס"מ שעבר באזור הורה למד"א לבטל את האמבולנס ולאחר מכן עצר אותו. 

בשבועות האחרונים אירעו כמה תקריות אלימות שבהן היו מעורבים חסידי הרב ברלנד: ב-30 בספטמבר פגעו החסידים בעוברי אורח פלסטינים סמוך לשער שכם. שבוע לפני כן הם תקפו מתפללים בבית כנסת בשכונת מאה שערים. המשטרה הגישה כתב אישום נגד אחד החשודים בתקיפה. 

הנערים סיפרו כי הם הלכו ברחוב, ובשלב מסוים קיללו אותם כמה צעירים חרדים וצעקו להם להתרחק משם. לדבריהם, כאשר ניסו להתרחק תקפו אותם הצעירים בבעיטות ובמכות. גבר חרדי מבוגר סייע להם והרחיק אותם מהמקום. השניים התקשרו לכאמל ג'אברין, מדריך נוער ביחידה לקידום נוער של העירייה ואחיו של אחד המותקפים. ג'אברין אמר כי הוא החל להרחיק אותם מהמקום, אך חלק מהמתקיפים המשיכו לעקוב אחריהם וקיללו אותם.

לאחר שהמדריך הזעיק את המשטרה, שני שוטרים הגיעו למקום. הם החלו לתחקר את הנערים ואף הזמינו את מגן דוד אדום. למקום הגיע איש מד"א רכוב על אופנוע, והוא ביקש להזמין אמבולנס לאחד הנערים שחש ברע.

בשלב זה הגיעו למקום שני שוטרי יס"מ: לדברי ג'אברין, אחד מהם צעק לעבר הנערים שהם לא היו צריכים לעבור ברחוב הזה והורה לאיש מד"א לבטל את האמבולנס. כאשר ג'אברין התערב ושאל אותו לפשר ההחלטה - השוטר עצר אותו. "הוא אמר, 'למה בכלל אתם צריכים לעבור מכאן?' והתחיל להשפיל אותנו", אמר ג'אברין. "אמרתי לו, 'למה אתה לוקח את האחריות ומבטל את האמבולנס?' אז בתגובה הוא דחף אותי לקיר, שם לי אזיקים ואמר לי שאני עצור ושתקפתי שוטרים".

ג'אברין עוכב לארבע שעות בתחנת המשטרה ונפתח לו תיק פלילי על הפרעה לשוטר ועל תקיפת שוטר, אף על פי שהוא הזמין את המשטרה מלכתחילה. ככל הידוע, איש מהתוקפים היהודים לא נעצר. בסרטון שצילם ג'אברין נשמע השוטר אומר בקשר: "יש כאן שני נערים שבאו ליצור פרובוקציות".

גורם במשטרת ירושלים אמר כי ג'אברין התנהג בצורה פרובוקטיבית וסירב לדרישות השוטרים להפריד בין הצעירים היהודים לפלסטינים ולאחר מכן התנגד בכוח למעצרו. ג'אברין דחה את הטענות: "אם באתי לתקוף אנשים למה התקשרתי פעמיים למשטרה? השוטר דיבר עם ראש הכנופיה של היהודים, ואז התנפל עלינו. אמרתי לשוטר באיזה זכות אתה מונע ממנו טיפול רפואי, מה אתה רופא?".

המשטרה מסרה בתגובה: "המקרה מוצג באופן שחוטא לאמת ומעוות את המציאות. השוטרים הגיעו למקום בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה על תקיפה ופגשו במספר צעירים שהתעמתו. השוטרים הפרידו בגופם בין הניצים והרחיקו אותם זה מזה, כאשר כל העת כמאל ג'בארין מלבה את האווירה ומסרב להישמע להוראותיהם של השוטרים.

"השוטרים ביקשו ממנו להזדהות, אולם הוא בחר להתנגד לבקשתם ואמר: 'למה מי אתה, אני לא מביא לך תעודה'. בשלב זה נאלצו השוטרים לעכב אותו עקב התנהגותו, אולם הוא התנגד לעיכוב ולמעצר ואף תקף פיזית את השוטרים.

"כל הסיטואציה הזו יכלה להימנע אילו היה ג׳בארין מתנהג כפי שמצופה מאדם נורמטיבי שומר חוק, במקום להניף את חגורתו, לקלל, לנסות להסלים את האירוע, להתנגד לעיכוב ולמעצר ולתקוף את השוטרים שהגיעו למקום להפריד בין הצדדים ולאכוף את החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ