עורך הדין יעקב וינרוט, מבכירי הפרקליטים בישראל, מת בגיל 71

וינרוט התפרסם כשייצג בכירים רבים בפוליטיקה, בהם ראש הממשלה נתניהו שספד לו הבוקר: "היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו ובתחושת הצדק שלו"

עופר אדרת
רויטל חובל
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד וינרוט
עופר אדרת
רויטל חובל
אהרן רבינוביץ

עורך הדין ד"ר יעקב וינרוט, מבכירי הפרקליטים בישראל, מת היום (שלישי) בבית החולים שיבא ממחלת הסרטן, והוא בן 71. וינרוט, שעמד בראש אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ, "י. וינרוט ושות'", יובא למנוחות הערב, בשעה 18:15, בבית העלמין "שיכון ותיקים" בנתניה. 

וינרוט התפרסם כשייצג בכירים רבים בצמרת הפוליטית, בעיקר בעבירות צווארון לבן. בין השאר היה פרקליטם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל רעייתו שרה. הוא ייצג את נתניהו בפרשות רבות, מתיק "בר-און חברון" ופרשת עמדי בשנות התשעים, ועד תיקי 1000 (טובות ההנאה) ו-2000 (נתניהו-מוזס). נתניהו ספד לו הבוקר: "רעייתי ואני המומים מצער על פטירתו של יקירנו, עו״ד יעקב וינרוט ז״ל. יעקב היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו, בתחושת הצדק שלו ובנאמנותו לעמו. זהו אובדן גדול למשפחתו, למכריו ומוקיריו, וזהו אובדן גדול לעולם המשפט הישראלי". 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שנעזר בשירותיו של וינרוט בפרשת מינויו של השגריר לשעבר, זאב בן אריה, כתב הבוקר בטוויטר: "הוא היה יחיד סגולה ומיוחד במינו. חכם, משכיל ובעל יכולת הבנה מופלאה בבני אדם. כיהודי דתי, וינרוט תמיד ניסה לגשר בין שני העולמות". שר הפנים, אריה דרעי, אף הוא ממיוצגי וינרוט, כתב: "כואב ומתאבל על פטירת חברי היקר. תלמיד חכם, משפטן בחסד עליון, איש חסד ואמת, אישיות מופלאה וחבר מסור. מותו הוא אבידה גדולה למשפחתו, לחבריו ולרבים בעם ישראל". 

פוליטיקאים נוספים שייצג וינרוט הם השר צחי הנגבי; ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, בפרשת השוחד לאלוף במילואים אביגדור (יאנוש) בן גל ובעניינים נוספים; הרמטכ"ל והשר לשעבר, רפאל ("רפול") איתן, שהועמד לדין בשל שימוש אסור במסמך צבאי; השר לשעבר אברהם הירשזון בפרשת הגנבה שבה הורשע; השר לשעבר בנימין בן אליעזר בתיק השוחד; השר לשעבר מאיר שטרית בפרשת ההתנהלות בסוכנות היהודית והנשיא עזר ויצמן בתיק קבלת המתנות האסורות מהמיליארדר אדוארד סרוסי. וינרוט ייצג גם את מרגלית הר שפי בבית המשפט העליון וכמה מנאשמי "המחתרת היהודית" בשנות השמונים. כן היה פרקליטם של פוליטיקאים דרוזים ומוסלמים שהועמדו לדין, בהם סאלח טריף ואחמד טיבי.

וינרוט במשפטו של בנימין בן אליעזר, ב-2016צילום: עופר וקנין

וינרוט נולד ב-1947 במחנה עקורים בגרמניה למשפחה דתית שמוצאה בפולין. כשהיה בן שנתיים עלה עם הוריו לישראל. המשפחה התיישבה בנתניה. כשבגר עבר לישיבה תיכונית ובגיל 15 החליט באופן עצמאי לפנות ללימודים בישיבת פוניבז' החרדית. שנה נוספת בילה בלימודים בישיבת מיר. כשהיה בן 20, במהלך לימודיו בישיבה, פרצה מלחמת ששת הימים והוא התגייס לנח"ל. 

אחרי השירות הצבאי למד משפטים באוניברסיטת תל אביב, השלים דוקטורט ולמד גם מתמטיקה ופילוסופיה. לאחר הלימודים פנה לפרקטיקה פרטית. משרד עורכי הדין שלו, שפתח באמצע שנות ה-70, הפך עם השנים לרווחי מאוד. בשנת 1991 הוצע לו לכהן בבית המשפט העליון, אך הוא סירב. הוא כיהן בוועדות רבות, בהן ועדת טל שעסקה בגיוס בני הישיבות וועדת עברי שעסקה בשירות האזרחי. 

בהודעה שיצאה ממשרדו נכתב: "יעקב היה איש אשכולות, ידען בכל תחומי החיים. איש של תורה, פילוסופיה ומשפט ובעבורנו גם מורה דרך וחבר. יעקב היה איש של חסד וענווה שידע לשלב בין עולם המעשה לעולם הרוח בדרך מופלאה שאין שני לה. יעקב הותיר את רישומו הייחודי ופורץ הדרך בכל אשר פסע, במשפט ובחיים הציבוריים ולא פחות חשוב - בחיי היומיום, במגע שלו עם כל סובביו. אנו בטוחים שמורשתו תהיה חקוקה בכל אדם ואדם אשר פגש אותו במהלך דרכו".

במשרדו שיתף פעולה עם אחיו, עו"ד אברהם וינרוט (עד שהקים משרד עצמאי), וכן עם שניים מבניו. אחד מהם, דובי וינרוט, כתב הבוקר בפייסבוק: "אינני יודע מה היה גדול יותר אצל אבא שלי: המוח או הלב... הלא תדעו כי שר וגדול נפל בישראל". אישים נוספים שייצג המשרד הם הניצבים בדימוס יעקב גנות ויאיר יצחקי, השרים לשעבר אהרון אבוחצירה ואבנר שאקי, הזמר אייל גולן (בפרשת העלמות המס) ורבים נוספים.

בשנת 2009 הוגש נגד וינרוט כתב אישום בחשד למתן שוחד ולהלבנת הון. כעבור כשנתיים זוכה בבית המשפט המחוזי מכל ההאשמות נגדו. על כך אמרה הבוקר שרת המשפטים, איילת שקד, בגל"צ: "המשפט פצע אותו מאוד. זה אירוע שהשאיר בו משקעים רבים. תהליך כואב לאדם שהדבר הכי חשוב שיש לו הוא שמו הטוב. הוא תמיד היה רגיל להיות סנגור ולא נאשם".

וינרוט היה אדם של ניגודים. עם השנים היה לפרקליט צמרת עשיר, שייצג את השמנה והסלתה של החברה הישראלית, בהם גיבורי פרשות שחיתות ו"הון-שלטון", אך מנגד העיד על עצמו כי בצעירותו נשבה בקסמם של כתבי מרקס ושגם בגיל מבוגר התרגש למשמע ה"אינטרנציונל". הוא היה בן למשפחה דתית "לייט", שלמד מבחירתו בישיבות חרדיות, אך בהמשך התגייס לצה"ל.

"לא הצלחתי להשכין שלום טוטאלי בין העולמות שאני חי בהם", אמר בראיון לקובי מידן בשנת 2014. "הקרע הזה קיים בתוכי, בלי שום ספק. אני כל הזמן מנסה באיזושהי צורה לפייס בין החלקים האלה באישיות שלי וכנראה שלא אצליח לעולם, אבל אני לא מוכן לוותר על אף חלק מהאישיות שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ