אלשיך: יש ירידה ניכרת במקרי רצח בחברה הערבית, לא בטוח שתימשך

המפכ"ל התארח בוועדה לביקורת המדינה, בעקבות דו"ח המבקר שמתח ביקורת על האופן התמודדות המשטרה עם הפשיעה בציבור הערבי. חברי הרשימה המשותפת מחו: "לאנשים נמאס שאתם לא עושים כלום"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפכ"ל אלשיך בוועדה לביקורת המדינה, היום
המפכ"ל אלשיך בוועדה לביקורת המדינה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, אמר כי ב-2018 חלה ירידה ניכרת במקרי הרצח בחברה הערבית. בדיון בוועדת הכנסת לביקורת המדינה שנערך הבוקר (רביעי) לדבריו, השנה נרצחו 40 ערבים עד אוגוסט. אשתקד התרחשו 77 אירועי רצח, ובשנת 2016 - 66 אירועים. "יש ירידה משמעותית, אבל איש אינו מבטיח שהיא תימשך", אמר אלשיך.

לדברי אלשיך, "הפערים עצומים ודרמטיים. אם יש גורם במדינת ישראל שחולל מהפכה במגזר הערבי בשנים האחרונות - זו משטרת ישראל. לא מכיר גורם אחר שמתחרה איתנו בעומק ובעוצמת המהפכה. לא עשינו כל מה שרצינו, ואני חרד לעתיד מבחינת תקצוב לשנים הבאות".

אלשיך מחה על כך שבמסגרת סיכום בין שר האוצר כחלון לשר לביטחון הפנים ארדן קוצצו 250 מיליון שקלים מהתוכנית למיגור הפשיעה במגזר הערבי. להערכתו, "אנחנו לא רואים את ההמשך אחרי שנת 2020". יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', שאלה אותו בתגובה: "אז השר לביטחון פנים הסכים לזה. וזה למורת רוחך?" המפכ"ל השיב: "בוודאי, כי זה לא מאפשר את יישום התוכנית".

במהלך הדיון התעמת המפכ"ל עם חברי כנסת מהרשימה המשותפת. כאשר אמר אלשיך כי "בשבועות האחרונים לא היה אירוע ירי אחד בחתונות בדרום" השיבה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן: "לא היה אחד שידעת עליו". בתגובה ענה אלשיך: "גברתי, אני מכיר את השטח טוב יותר ממך. אנחנו מדברים עם החתן מראש".

בתגובה תקפה אותו סלימאן: "אנחנו מדברים על הנתונים בשטח. לאנשים נמאס שאתם לא עושים כלום. אל תגיד שאתה מכיר את האוכלוסייה יותר טוב ממני. אתה מסתכל בזה בראייה סטראוטיפית. האוכלוסייה שלנו לא סבלה בממדים כאלה לפני עשר שנים, והבעיה היא במנטליות של המשטרה. אנשים כל הזמן באים להתלונן, ואתם לא נוקפים אצבע. אתם יודעים בדיוק מתי מישהו כתב סטטוס בפייסבוק, אבל איפה אתם בלחימה באמל"ח? אם הייתם יודעים שמשתמשים בנשק הזה נגד יהודים, הייתם יודעים איך לעצור את ההברחות". חבר הכנסת יוסף ג'בארין הוסיף: "אנחנו לא באקדמיה. תדבר איתנו על מקרי הרצח הלא מפוענחים, לא על תאונות הדרכים". 

שוטרים מציגים אמצעי לחימה שנתפסו במלון גולדן קראון בנצרת, במארסצילום: גיל אליהו

המפכ"ל התייחס גם לרפורמה החדשה המציעה הקלות בקבלת רישיון נשק ואמר כי השפעתה על המגזר הערבי שולית. "יש מעט מאוד זליגה של אמצעי לחימה שמגיעים לפשיעה ממקור פרטי", אמר. "הרוב מגיע מחו"ל, מצה"ל או דרך הרשות הפלסטינית. אנחנו כן מוטרדים מזליגת הנשק לבתים, ולכן התעקשנו שרק מיומנים באקדח יישאו אותו". 

בנוגע לטענות על כך שהמשטרה אינה מתייחסת כראוי לעליית הפשיעה בחברה הבדואית אמר אלשיך: "אין מקום אקס טריטוריאלי למשטרת ישראל, גם לא בפזורה הבדואית".

דו"ח המבקר שפורסם באוגוסט הצביע על כשלים בתיאום בין המשטרה לבין צה"ל והשב"כ בחקירות של העברת אמצעי לחימה בחברה הערבית. המשטרה טענה בתגובה על טענות המבקר כי "השב"כ אינו מוסר מידע מודיעיני באופן שוטף, דבר המקשה על ביצוע פעילות אכיפה אפקטיבית". המבקר הצביע גם על חוסר שיתוף פעולה בין צה"ל למשטרה, וציין כדוגמה שבמקרים בהם כוח של צה"ל פושט על מחרטות לייצור אמצעי לחימה בגדה המערבית, הממצאים והראיות לא מועברים בסופו של דבר למשטרה.

לפי המבקר, חרף ניסיון המשטרה להיאבק בעבירות אלו, בפועל חלה עלייה במספרן - דבר שלדברי המבקר מעיד על "הקושי של המשטרה להתמודד באופן אפקטיבי עם סוגיה זו". נתוני המשטרה המוצגים בדו"ח הראו ב-2016 חלה עלייה של 75% בהיקף גניבות של חלקי נשק לעומת 2015. עלייה ניכרת נרשמה גם בהיקף הברחות הנשק מירדן ובבניית כלי נשק מאולתרים בשטחי הרשות הפלסטינית.

עוד נכתב בדו"ח כי יש מחסור משמעותי בכוח אדם בתחנות המשטרה שבקרבת יישובים ערביים. כך, למשל, בתחנות המשטרה שבאזור טייבה ונצרת, שבה חל גידול משמעותי במספר תקריות הירי בשנה האחרונה, נוספו בין 2014 ל-2016 שבעה חוקרים בלבד לצד עשרות שוטרי סיור.

בדיקת כוונות המשרד לביטחון פנים והמשטרה להקים 11 תחנות משטרה חדשות שישרתו את החברה הערבית עד לשנת 2020 העלתה שבפועל הוקמו עד כה שתי תחנות - בג'סר א-זרקא ובכפר כנא. בין הסיבות לכך - התנגדות ברשויות המקומיות להקמת התחנות וקשיים ביורוקרטיים.

המחסור בכוח האדם מוביל גם לירידה משמעותית במספר כתבי האישום שהוגשו. בתחנת המשטרה באזור קדמה הוגשו ב-2016 כתבי אישום רק ב-3.4% מכלל תיקי חקירת ירי באזור מגורים. בתחנת המשטרה בנצרת הוגשו כתבי אישום ב-3.7% מכלל החקירות בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ