המשטרה אישרה את הנוהל שיאפשר למנוע מעיתונאים גישה לאירועים "בנסיבות מיוחדות"

עקב עתירה לבג"ץ, עיגנה המשטרה את סמכותם של קצינים להגביל סיקור באופן המותיר את שיקול הדעת לקצינים בשטח. המפקדים יוכלו למנוע כניסת כתבים וצלמים אם "תסלים אווירה של אלימות"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיתונאים בגבול עזה, באפריל
עיתונאים בגבול עזה, באפרילצילום: אלכס ליבק

המשטרה אישרה נוהל חדש שמעגן את סמכותם של קצינים להגביל גישה של עיתונאים לאירועים ולזירות פשע, באופן המרחיב את שיקול הדעת של המפקדים בשטח ושל הקצונה הבכירה. לפי הנוהל, תוכל להימנע כניסתם של כתבים וצלמים לזירות אירוע אם, בין היתר, יתקיימו "נסיבות מיוחדות" המצדיקות זאת - מבלי לנמק באילו נסיבות מדובר, וכן אם עצם הסיקור יביא לאווירה של אלימות.

הנוהל גובש בעקבות עתירה לבג"ץ של האגודה לזכויות האזרח וארגון העיתונאים נגד הרחקת אנשי תקשורת מסיקור אירועים במזרח ירושלים, לעתים תוך שימוש באלימות. בעקבות דיון שבו התברר כי אין נהלים מסודרים בנושא, גיבשו המטה הארצי וחטיבת המבצעים במשטרה שורת נהלים כאלה.

עיתונאים בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הנוהל, שאינו דורש אישור חיצוני למשטרה, הסמכות לקבוע את "הנסיבות המיוחדות" ניתנת למפקד מרחב, קצין בדרגת תת-ניצב. בנוסף, הוא יוכל גם להגביל את גישת העיתונאים או למנוע את גישתם אם קיים חשש ממשי "לפגיעה חמורה בשלמות גופו של העיתונאי אם תתאפשר הגישה", או ש"כניסת העיתונאי או הצלם תסלים אווירה של אלימות לרמה העלולה לסכן חיי אדם".

מפקד אירוע - לרוב מפקד תחנה בדרגת סגן-ניצב - יוכל להגביל גישה לזירת אירוע אם תיצור, להבנתו, חשש ממשי לפגיעה בחיי אדם או בשלמות גופו; אם יהיה סבור שכניסת העיתונאי לזירה תשבש מהלכי חקירה, או תביא לפגיעה חמורה בפרטיותו של אדם; ואם יחשוב שכניסת עיתונאים תהווה הפרה של צו שטח צבאי סגור או קיומה של החלטה "מכח הדין על 'שטח סטרילי לגבי אישיות מאובטחת'". עם זאת, בנוהל מצוין כי "המשטרה מכירה בכך כי יש לאפשר לכלי התקשרות להגיע לזירות אירועים ולאפשר להם להגיע לאזורים שנאסרו לכניסת מי שאיננו עיתונאי".

לפני כשנה הופץ במשטרה מסמך החתום בידי היועצת המשפטית של הארגון, איילת אלישר, על רקע הפגנות החרדים נגד גיוס לצה"ל. הנוהל החדש מבוסס על המסמך שפרסמה אז אלישר, ובו כתבה כי ניתן להגביל סיקור עיתונאי אם קיים חשש כי "כניסת העיתונאי תסלים אווירה של אלימות לרמה העלולה לסכן חיי אדם". עוד ציינה היועצת המשפטית כי ניתן להגביל את תנועת העיתונאי ולמנוע גישתו לזירה אם "קיים חשש שהסיקור יהווה הפרה של צו איסור פרסום" ואף אפשרה לקצינים בדרגת תת-ניצב למנוע גישה של עיתונאים לזירות שאליהן לא מותרת גישת אזרחים.

מארגון העיתונאים נמסר בתגובה כי הנוהל "יביא להסתרה של מידע מהציבור ויותיר לקציני המשטרה שיקול דעת רחב מדי". יו"ר הארגון יאיר טרטיצ'קי מסר: "הפקודות החדשות שהגישה המדינה נותנות כוח וסמכות יתר לקציני משטרה בשטח וזה דבר שמאד מדאיג אותנו. המשטרה צריכה לכבד את הערך של חופש העיתונות ולעמוד על חשיבותו גם אם הוא יוצר לה במצבים מסוימים אי נוחות או קושי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ