נתניהו ספד לווינרוט: "הלך מאיתנו אדם גדול, זכות גדולה שהיה לי כחבר וכאח"

מאות בני אדם השתתפו אחר הצהריים בהלווייתו של וינרוט, שמת הבוקר בגיל 71 ממחלת הסרטן. "אינני חושב שנפגוש כמותו אי פעם", אמר עליו רה"מ. "היה שלום יענקל'ה, תמיד תשכון בלבנו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו מעל קברו של וינרוט בבית העלמין בנתניה, היום
ראש הממשלה נתניהו מעל קברו של וינרוט בבית העלמין בנתניה, היוםצילום: עופר וקנין

מאות בני אדם השתתפו אחר הצהריים (שלישי) בהלווייתו של עורך הדין ד"ר יעקב וינרוט, שמת הבוקר בגיל 71 ממחלת הסרטן. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לווינרוט ואמר: "שרה ואני המומים מצער. רבים מאוד במדינה המומים מצער. הציבור חש שהלך מאיתנו אדם גדול, אישיות מיוחדת במינה, משפטן שבמובנים מסוימים לא היה כמותו וספק אם יהיה כמותו במקומותינו".

בהלוויה בבית העלמין "שיכון ותיקים" בנתניה, אמר עוד נתניהו: "אינני חושב שנפגוש כמותו אי פעם. אבל אני רואה זכות גדולה מאוד שבמהלך חיי היה לי כחבר וכאח. היה שלום יענקלה, היה שלום יקירנו. נעמת לי מאוד. תמיד תשכון בלבנו. נזכור אותך לעד".

וינרוט במשפטו של בנימין בן אליעזר, ב-2016צילום: עופר וקנין

וינרוט, מבכירי הפרקליטים בישראל, עמד בראש אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ, "י. וינרוט ושות'". הוא התפרסם כשייצג בכירים רבים בצמרת הפוליטית, בעיקר בעבירות צווארון לבן. בין השאר היה פרקליטם של נתניהו ורעייתו שרה. הוא ייצג את נתניהו בפרשות רבות, מתיק "בר-און חברון" ופרשת עמדי בשנות התשעים, ועד תיקי 1000 (טובות ההנאה) ו-2000 (נתניהו-מוזס).

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שנעזר בשירותיו של וינרוט בפרשת מינויו של השגריר לשעבר, זאב בן אריה, כתב הבוקר בטוויטר: "הוא היה יחיד סגולה ומיוחד במינו. חכם, משכיל ובעל יכולת הבנה מופלאה בבני אדם. כיהודי דתי, וינרוט תמיד ניסה לגשר בין שני העולמות". שר הפנים, אריה דרעי, אף הוא ממיוצגי וינרוט, כתב: "כואב ומתאבל על פטירת חברי היקר. תלמיד חכם, משפטן בחסד עליון, איש חסד ואמת, אישיות מופלאה וחבר מסור. מותו הוא אבידה גדולה למשפחתו, לחבריו ולרבים בעם ישראל". 

פוליטיקאים נוספים שייצג וינרוט הם השר צחי הנגבי; ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, בפרשת השוחד לאלוף במילואים אביגדור (יאנוש) בן גל ובעניינים נוספים; הרמטכ"ל והשר לשעבר, רפאל ("רפול") איתן, שהועמד לדין בשל שימוש אסור במסמך צבאי; השר לשעבר אברהם הירשזון בפרשת הגנבה שבה הורשע; השר לשעבר בנימין בן אליעזר בתיק השוחד; השר לשעבר מאיר שטרית בפרשת ההתנהלות בסוכנות היהודית והנשיא עזר ויצמן בתיק קבלת המתנות האסורות מהמיליארדר אדוארד סרוסי. וינרוט ייצג גם את מרגלית הר שפי בבית המשפט העליון וכמה מנאשמי "המחתרת היהודית" בשנות השמונים. כן היה פרקליטם של פוליטיקאים דרוזים ומוסלמים שהועמדו לדין, בהם סאלח טריף ואחמד טיבי.

בני הזוג נתניהו בהלווית וינרוט, היוםצילום: עופר וקנין

וינרוט נולד ב-1947 במחנה עקורים בגרמניה למשפחה דתית שמוצאה בפולין. כשהיה בן שנתיים עלה עם הוריו לישראל. המשפחה התיישבה בנתניה. כשבגר עבר לישיבה תיכונית ובגיל 15 החליט באופן עצמאי לפנות ללימודים בישיבת פוניבז' החרדית. שנה נוספת בילה בלימודים בישיבת מיר. כשהיה בן 20, במהלך לימודיו בישיבה, פרצה מלחמת ששת הימים והוא התגייס לנח"ל. 

אחרי השירות הצבאי למד משפטים באוניברסיטת תל אביב, השלים דוקטורט ולמד גם מתמטיקה ופילוסופיה. לאחר הלימודים פנה לפרקטיקה פרטית. משרד עורכי הדין שלו, שפתח באמצע שנות ה-70, הפך עם השנים לרווחי מאוד. בשנת 1991 הוצע לו לכהן בבית המשפט העליון, אך הוא סירב. הוא כיהן בוועדות רבות, בהן ועדת טל שעסקה בגיוס בני הישיבות וועדת עברי שעסקה בשירות האזרחי. 

בהודעה שיצאה ממשרדו נכתב: "יעקב היה איש אשכולות, ידען בכל תחומי החיים. איש של תורה, פילוסופיה ומשפט ובעבורנו גם מורה דרך וחבר. יעקב היה איש של חסד וענווה שידע לשלב בין עולם המעשה לעולם הרוח בדרך מופלאה שאין שני לה. יעקב הותיר את רישומו הייחודי ופורץ הדרך בכל אשר פסע, במשפט ובחיים הציבוריים ולא פחות חשוב - בחיי היומיום, במגע שלו עם כל סובביו. אנו בטוחים שמורשתו תהיה חקוקה בכל אדם ואדם אשר פגש אותו במהלך דרכו".

במשרדו שיתף פעולה עם אחיו, עו"ד אברהם וינרוט (עד שהקים משרד עצמאי), וכן עם שניים מבניו. אחד מהם, דובי וינרוט, כתב הבוקר בפייסבוק: "אינני יודע מה היה גדול יותר אצל אבא שלי: המוח או הלב... הלא תדעו כי שר וגדול נפל בישראל". אישים נוספים שייצג המשרד הם הניצבים בדימוס יעקב גנות ויאיר יצחקי, השרים לשעבר אהרון אבוחצירה ואבנר שאקי, הזמר אייל גולן (בפרשת העלמות המס) ורבים נוספים.

בשנת 2009 הוגש נגד וינרוט כתב אישום בחשד למתן שוחד ולהלבנת הון. כעבור כשנתיים זוכה בבית המשפט המחוזי מכל ההאשמות נגדו. על כך אמרה הבוקר שרת המשפטים, איילת שקד, בגל"צ: "המשפט פצע אותו מאוד. זה אירוע שהשאיר בו משקעים רבים. תהליך כואב לאדם שהדבר הכי חשוב שיש לו הוא שמו הטוב. הוא תמיד היה רגיל להיות סנגור ולא נאשם".

וינרוט היה אדם של ניגודים. עם השנים היה לפרקליט צמרת עשיר, שייצג את השמנה והסלתה של החברה הישראלית, בהם גיבורי פרשות שחיתות ו"הון-שלטון", אך מנגד העיד על עצמו כי בצעירותו נשבה בקסמם של כתבי מרקס ושגם בגיל מבוגר התרגש למשמע ה"אינטרנציונל". הוא היה בן למשפחה דתית "לייט", שלמד מבחירתו בישיבות חרדיות, אך בהמשך התגייס לצה"ל.

"לא הצלחתי להשכין שלום טוטאלי בין העולמות שאני חי בהם", אמר בראיון לקובי מידן בשנת 2014. "הקרע הזה קיים בתוכי, בלי שום ספק. אני כל הזמן מנסה באיזושהי צורה לפייס בין החלקים האלה באישיות שלי וכנראה שלא אצליח לעולם, אבל אני לא מוכן לוותר על אף חלק מהאישיות שלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ