בית דין רבני הורה לבדוק את יהדותה של אשה כיוון שהודתה שהיא עוסקת בזנות

בעלה של האשה הציג כחלק מהליך גירושים סרטון שבו היא מודה בעבודתה בזנות. בעקבות זאת, בית הדין הורה באופן חריג לפתוח בהליך בירור יהדותה, ממנו עלה כי זייפה את מסמכי הגיור

אהרן רבינוביץ
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני האזורי חיפה, לפני שבועיים
אהרן רבינוביץ
נעה שפיגל

בית הדין הרבני בחיפה הורה באופן חריג לבדוק את יהדותה של אשה כחלק מהליך גירושים, בעקבות עדויות שהציג בעלה שלפיהן היא הציגה את עצמה כמי שעוסקת בזנות. בחקירה התברר כי האשה זייפה את מסמכי הגיור שלה, ונישואיהם של השניים בוטלו לאחר שבית הדין פסק כי היא אינה יהודיה, וככזאת היא גם מנועה מלהינשא. בפסק הדין, שניתן בחודש שעבר, כתב בית הדין על ההחלטה לחקור את יהדותה כי "כשהסירה האשה מעל פניה את מסווה הבושה הטבעית שיש לכל בר ישראל, עלה חשד כבד לבית הדין שאכן לא מדובר בבת ישראל".

בעקבות החלטת בית הדין לפתוח בהליך לבירור יהדותה, נשלחו המסמכים שהציגו היא ואמה למחלקה לזיהוי פלילי במשטרה, שם התברר כי הם מזויפים. בחוות הדעת לבית הדין כתב מברר היהדות כי "נראה כי המבקשת ואמה במזימתן להטעות את בית הדין הגדילו לעשות יותר מכל זייפן אחר שנחשף במשך שנות עבודתי כמברר יהדות. מלבד טענות כוזבות וזיוף תעודות, מסע השקרים של המבקשת כלל אף פברוק נתונים במערכת הממוחשבת של מרשם האוכלוסין האוקראיני תוך כדי החקירה בבית הדין".

הליך בירור היהדות הוא חריג במקרה זה, שכן הוא נעשה לרוב כאשר עולה חשש ליהדות של בני זוג במהלך רישום לנישואים. בפסק הדין ציינו הדיינים כי מדובר בתיק בירור יהדות לא שגרתי. "במהלך הדיון הטיח הבעל באשה אשמה חמורה כאילו היא זונה", נכתב בפסק הדין. "הבעל הציג סרטון בו מודה האשה שהיא זונה ושהיא נשואה לעבד. בית הדין נחרד והופתע מהדברים המזעזעים".

בתשובה לשאלה אם לבית הדין ישנה סמכות להורות על הליך שכזה כאשר לא מתנהל הליך רישום נישואים, נמסר מהנהלת בתי הדין הרבניים ל"הארץ" כי "לנושא מעמדו האישי של המבקש ישנה השלכה ישירה על הליך הגירושים, ועל כן תקנות בירור היהדות התש"ע מחייבות בירור יהדות במקרים בהם הוא דרוש תוך כדי הליך הגירושים".

עוד נמסר כי "במידה שבית הדין קובע כי האשה אינה יהודייה, ממילא הנישואים בטלים ומעמדה האישי של האשה נקבע כרווקה". לגבי מעמדם של הילדים נמסר: "מעמדם לא נקבע, מאחר שהם אינם בעלי דין בהליך. היה והילדים יגיעו לשלב חתונה כשייבגרו וירצו לברר לשם כך את מעמדם – יוכלו לפנות לבירור בבית הדין".

אב בית הדין, הרב דניאל אדרי, והדיינים בן ציון הכהן רבין ואלעד עלי, קנסו את האשה ב-25 אלף שקל, וכתבו כי הם מתירים לפרסום את המקרה כדי "להרתיע את הרוצים לרמות את בית הדין ולהוציא אישור יהדות שקרי על ידי הצגת מסמכים מזויפים או בדרכים אחרות".

בית דין רבני - ארכיוןצילום: טלי מאייר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ