מנדלבליט על תיקי נתניהו: המאמצים לעשות דה-לגיטימציה לעבודתי רק ילכו ויתעצמו

בכנס לציון 70 שנה לפרקליטות אמר היועץ המשפטי כי המאמצים למנוע העמדה לדין של ראש הממשלה פסולים בדיוק כמו הלחצים בכיוון הנגדי. שקד לפרקליטים: התעלמו מקמפיינים בתקשורת או ברחובות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין עם מנדלבליט, שי ניצן, יהודה וינשטיין, דורית ביניש ובעלה יחזקאל, היום
ריבלין עם מנדלבליט, שי ניצן, יהודה וינשטיין, דורית ביניש ובעלה יחזקאל, היוםצילום: מארק ניימן/לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר היום (רביעי) כי הניסיונות ליצור דה-לגיטימציה לעבודתו ולעבודת מערכת אכיפת החוק צפויים להתגבר לקראת ההכרעה בתיקים שבהם חשוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מנדלבליט הוסיף כי אינו יכול לומר עדיין מתי בדיוק יסתיים הטיפול בתיקים.

בהתייחסו להתקפות מימין על התביעה הכללית, אמר היועץ בכנס לציון 70 שנה לפרקליטות המדינה באילת: "אך בשבוע שעבר נשמעה הטענה כי במובנים מסוימים משרד המשפטים הוא סדום, ובהזדמנות אחרת נטען להטיה פוליטית כביכול של הפרקליטות ולרדיפה אחרי ראש הממשלה. מאמצים אלו ויוזמות אחרות, שתכליתן למנוע החלטה על העמדה לדין, ללא קשר לתוצאות החקירה, הם פסולים, בדיוק כמו המאמצים המקבילים להם, אשר מבקשים להביא בכל מחיר להחלטה על העמדה לדין, עוד בטרם הסתיימו החקירות, וללא קשר לתוצאותיהן".

מנדלבליט התייחס בין היתר לדבריו של יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, בראיון לכאן ב' בשבוע שעבר. על האפשרות שיוגש נגד נתניהו כתב אישום, אמר כי הוא "מצפה שיהיה שם (בפרקליטות) לפחות צדיק אחד בסדום", וכשנשאל אם הוא רואה במשרד המשפטים סדום השיב: "במובנים מסוימים כן". בראיון נוסף, לערוץ הכנסת, נשאל אמסלם אם הוא עומד מאחורי דבריו ואמר כי בנוגע להתנהלות בתיקי נתניהו, "תוסיף גם את עמורה".

ראיון עם דודי אמסלם בכאן ב'
ראיון עם דודי אמסלם בערוץ הכנסת

"אני מצפה מכל מי שפרקליטות המדינה יקרה לו להתייצב לצדנו ולדחות בכל תוקף אמירות מעין אלו", הוסיף מנדלבליט. "הדברים מקבלים משנה תוקף לנוכח התקופה המאתגרת הניצבת בפנינו, בין השאר עם התקרב מועד ההכרעה בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה. אינני יכול להודיע עדיין מתי בדיוק תסתיים העבודה המשותפת והמאומצת של משטרת ישראל והפרקליטות בתיקים אלה, ומתי תתקבל ההכרעה בהם. אבל אני כן יודע שהמאמצים לעשות דה-לגיטימציה לעבודת פרקליטות המדינה, ולעבודתי שלי כמי שעומד בראש התביעה הכללית, רק ילכו ויתעצמו".

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, התייחס אף הוא להתקפות על מערכת אכיפת החוק. בנאומו בכנס אמר אלשיך כי "המשטרה נקברת תחת הררי הכפשות, מצד פוליטי אחד אל האחר ובחזרה" בהקשר לחקירות נגד נבחרי ציבור.

שרת המשפטים איילת שקד פנתה לפרקליטים ואמרה: "מוטלת עליכם אחריות אדירה. מדינת ישראל הפקידה בידיכם כוח רב, ונותנת בכם את אמונה המלא שתשתמשו בו באופן הוגן וצודק, מבלי להתחשב בקמפיינים בתקשורת או ברחובות. כך, למשל, פרקליט המגיע למסקנה שעליו לחזור בו מכתב אישום יעשה זאת ללא היסוס".

באירוע נשא דברים גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין. "לפעמים אתם נתקלים בהיעדר גיבוי של חלק מנבחרי הציבור, ומעת לעת אתם נאלצים להתמודד עם בכירים מכם על מנת לשמור על מינהל תקין ולהגן על שלטון החוק", אמר ריבלין לפרקליטים. "למען כולנו, אל תיראו ואל תיחתו מפני איש. חובתכם לא להניח לרעשי הרקע להתערב בשיקול דעתכם ולשמור מכל משמר על עמוד שדרה ערכי ומקצועי. לעולם אל תיכנעו להשתלחויות וללחצים להטיית הדין או לשיהוי". לצד זאת, קרא ריבלין לפרקליטות לגלות קשב לביקורת עניינית עליה, והוסיף כי הוא עצמו נפגע מהתמשכות הטיפול בחשדות נגדו. בעשור שעבר ניהלה המשטרה נגד ריבלין חקירות שנגעו לקשריו עם הקבלן דוד אפל, ובמקרה אחד המליצה להעמידו לדין, אך בסופו של דבר נסגרו כל התיקים נגדו.

עד כה לא התייחס מנדלבליט למהות העבירות המיוחסות לראש הממשלה ולא נקב במועד להשלמת הטיפול בתיקיו. תיקים 1000 (טובות ההנאה) ו-2000 (המגעים עם נוני מוזס) הועברו לפרקליטות בליווי המלצה להעמדה לדין על שוחד בפברואר השנה, והחקירה בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) נמצאת לקראת סיום. אם הבחירות לכנסת יוקדמו, ייתכן שההכרעות בתיקי נתניהו יתקבלו רק לאחריהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ