במשך יותר משנה, מח"ש לא טיפלה בערעור על סגירת חקירת מותו של צעיר בדואי

אביו של מאזן אבו-חקאק, שנורה למוות בידי מתנדב מג"ב, ערער ב-2017 על סגירת התיק. כשבירר לאחרונה מה עלה בגורל הפנייה, נענה כי היא לא הועברה לפרקליטות. מח"ש: התיק לא טופל עקב טעות אנוש

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלימאן אבו איחבאק ובנו הצעיר באכר עם תמונת אבו-חבאק, ב-2016
סלימאן אבו איחבאק ובנו הצעיר באכר עם תמונת אבו-חבאק, ב-2016צילום: אליהו הרשקוביץ

המחלקה לחקירות שוטרים סגרה תיק חקירה בדבר מותו של צעיר בדואי, ובמשך יותר משנה לא העבירה לפרקליטות המדינה את הערר שהגיש אביו שביקש לפתוח את התיק מחדש. במח"ש מסרו בתגובה כי התיק לא הועבר בשל טעות אנוש.

התיק עוסק במותו של מאזן אבו-חבאק, בן 18, שמת מירי בפברואר 2016. מח"ש סגרה את החקירה באפריל 2017, וכחודשיים לאחר מכן הגיש עו"ד חוסיין אבו חוסיין ערר על ההחלטה. בתחילת החודש, כשנה וארבעה חודשים אחרי הגשת הערר, פנה עו"ד אבו חוסיין לפרקליטות המדינה וביקש לדעת כיצד מתקדמת פנייתו, אולם נמסר לו כי מח"ש טרם העבירה להם את התיק. מבירור שעשה מול מח"ש עלה כי התיק אכן לא הועבר. עררים על החלטות מח"ש נדונים בדרג גבוה יותר בפרקליטות המדינה, ובמקרים רבים מי שמחליט בתיק הוא פרקליט המדינה עצמו.

הפגנה ברהט נגד אלימות שוטרים, במאי האחרוןצילום: אילן אסייג

במכתב ששלח אבו חוסיין ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן וראשת מח"ש קרן בר מנחם, נכתב: "הנני להביע את מורת רוחי מדרך טיפול זו, המעידה על זלזול מוחלט בחיי אדם, ומאששת את ההרגשה השוררת בקרב אזרחים רבים, ואזרחים ערבים בפרט, שמח"ש סובלת מליקוי מאורות ומטייח חקירות נגד שוטרים, במיוחד כאשר מדובר בקורבנות ערבים".

ממח"ש נמסר בתגובה כי "בשל טעות אנוש בשלב הטיפול המנהלתי, הערר לא טופל סמוך למועד הגשתו. עם היוודע הדבר, הועבר הערר להמשך טיפול מהיר ויסודי כמקובל".

התקרית שנחקרה התרחשה ב-2 בפברואר 2016. בסביבות השעה 23:00 הבחינו שוטרי סיור ומתנדבים של מג"ב בג'יפ שעורר את חשדם ליד מושב אשבול שבצפון הנגב, ודרשו ממנו לעצור. הנהג לא נענה לבקשתם וניסה להימלט, כשהשוטרים רודפים אחריו במשך כמה קילומטרים. לפי המשטרה, הג'יפ התנגש בניידות במנוסתו. השוטרים ירו לעבר הג'יפ, שהצליח להתחמק ואותר כשהוא שרוף כעבור כמה שעות סמוך לצומת נוקדים, דרומית לבאר שבע.

זמן קצר לאחר מכן הובא אבו-חבאק למרפאת חירום ברהט כשהוא סובל מפצעי ירי. עוד באותו ערב עלה חשד כי הוא נורה במהלך המרדף המשטרתי, ומח"ש הגיעה לזירה ופתחה בבדיקה. מתנדב מג"ב הודה שפתח בירי במהלך המרדף, והיה החשוד העיקרי בגרימת מותו ברשלנות של אבו-חבאק, שמת מפצעיו כעבור ארבעה ימים. בניגוד למקובל במקרים דומים, המשטרה לא דיווחה לתקשורת על התקרית, מד"א לא דיווח על פינוי פצוע ירי ובית החולים סורוקה לא דיווח על קבלתו. על התקרית דווח לראשונה ב"הארץ" באוקטובר - תשעה חודשים לאחר שאירעה.

מח"ש סגרה את התיק נגד המתנדב של מג"ב כשנה וחודשיים לאחר התקרית. במח"ש מסרו ל"הארץ" כי המתנדב נחקר לראשונה באזהרה בפברואר, כשנה לאחר התקרית וכי החקירה לא העלתה ראיות מספיקות להגשת כתב אישום. פרט לשריפת הרכב שפגעה בראיות שיכלו להוביל לפענוח הפרשה, הקליע שפגע באבו-חבאק התפוצץ לרסיסים, באופן שהקשה על עריכת בדיקה בליסטית לקליע, שתשייך את הקליע לנשקו של המתנדב.

המקרה של אבו-חבאק אינו הראשון שבו התנהלות מח"ש גורמת לעיכוב משמעותי בטיפול בתיקי מוות של צעירים בדואים. למשל, במקרה מותו של סאמי אל-ג'עאר שנורה על ידי שוטר ברהט בינואר 2015, החליטה מח"ש לסגור את התיק בפברואר 2016. סגירת התיק לוותה במכתב קצר שבו מח"ש לא ציינה כי החליטה להורות למשטרה לפתוח בדין משמעתי נגד השוטר ששיקר בחקירותיו. כשמונה חודשים לאחר שסגרה את התיק ציינה נציגת הפרקליטות בבג"ץ כי במקביל לסגירת התיק הוחלט לפתוח בהליך משמעתי נגד השוטר. הפרקליטה גם ציינה כי בשל "תקלה טכנית" חומר החקירה לא הועבר למשטרה וההליך המשמעתי נגדו טרם נפתח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ