בעקבות פסיקת אל-קאסם: המדינה ביקשה לדחות דיון בגירוש פעיל זכויות אדם

פעיל Human Rights Watch עומר שאכר ערער על ההחלטה לבטל את צו שהייתו בישראל במאי. בתשובת המדינה נטען כי להחלטה בערעור אל-קאסם בבית המשפט העליון עשויות להיות השלכות על ערעורו של שאכר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שאקר
עומר שאקר

המדינה ביקשה היום (ראשון) לדחות את הדיון בערעורו של פעיל זכויות האדם עומר שאכר, ששר הפנים אריה דרעי ביקש לגרשו מישראל. בתשובת המדינה לערעור, נכתב שיש לדחות את הדיון עד דצמבר כדי ללמוד את פסק הדין בעניין הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם, שמשרד הפנים ביקש לגרש מהארץ אך בית המשפט העליון הורה להתיר את כניסתה. 

בתשובת המדינה נכתב כי בדיון בערעורה של אל-קאסם "נדונו בבית המשפט העליון סוגיות משפטיות הנוגעות להחלטת שר הפנים בדבר סירוב כניסה בשל פעילות חרם". לאור העובדה שהערעור התקבל, נכתב, ייתכן שיש לו השלכות על ערעורו של שאכר

אל-קאסם יוצאת מנתב"ג, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

צו השהייה בישראל של שאכר, אזרח ארה"ב שפעיל בארגון Human Rights Watch, בוטל על ידי דרעי במאי, בשל מה שהגדיר "פעילותו נגד ישראל". המשרד לעניינים אסטרטגיים ציין אז כי שאכר "מרבה לצייץ מחדש ולשתף תכנים בנושא ה-BDS נגד ישראל", אף שבחומר הראיות שנאסף אין עדויות לתמיכה פעילה של שאכר בתנועת החרם מאז שהחל את תפקידו ב-HRW. מאוחר יותר בית המשפט המחוזי הקפיא את ההחלטה. לדברי שאכר, דוקטור למשפטים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, המהלך נגדו הוא חלק מהתנכלות רחבה יותר של המדינה לארגון ולפעילי זכויות אדם בכלל. ההחלטה הראשונית לגרשו התקבלה לפני כחצי שנה, ומאז שאכר שוהה בישראל.

אל-קאסם, בת 22, הורשתה להיכנס לישראל לאחר בית המשפט העליון קיבל את ערעורה על ההחלטה למנוע ממנה את הכניסה לישראל, והפך למעשה את החלטת המחוזי. אל-קאסם, שהמדינה טענה כי היא פעילת חרם, הוחזקה יותר משבועיים במתקן המעוכבים בנתב"ג אף שקיבלה אשרת לימודים בטרם הגעתה. שופטי העליון ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון קבעו כי ההחלטה אינה מצויה במתחם הסבירות, ויש להורות על ביטולה. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ