מאסר עולם ו-22 שנות מאסר נגזרו על המחבל שרצח נהג הסעות בחיפה

מוחמד שינאווי הודה בפני בית המשפט כי רצח ביד מכוון את גיא כפרי, ושניסה לרצוח אדם נוסף בחיפה בחודש ינואר האחרון. בין היתר הוא הורשע בעבירות על רקע לאומני ובשימוש בנשק למטרות טרור

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שינאווי בבית המשפט המחוזי בחיפה, היום
שינאווי בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (שלישי) מאסר עולם ו-22 שנות מאסר על מוחמד שינאווי, בן 22 תושב העיר, שרצח את נהג ההסעות גיא כפרי והורשע בניסיון רצח של הרב יחיאל אילוז בחיפה בחודש ינואר האחרון. שינאווי הודה בחודש יוני בכל פרטי האישומים שהוגש נגדו. בכך, הוא הורשע בעבירות על רקע לאומני, ובשימוש בנשק למטרות טרור ובעבירות נוספות. לצד עונש המאסר גזרו השופטים על שינאווי פיצוי בסך 258 אלך שקלים למשפחתו של כפרי ופיצוי בגובה 120 אלף שקלים ליחיאל אילוז.

השופטת רבקה פוקס שעמדה בראש הרכב השופטים שכלל גם את השופט יחיאל ליפשיץ והשופטת אורית וינשטיין ציינה כי בחלק מדיוני בית המשפט נאלצו השופטים להוציא את שינאווי לאחר שהתנהג בצורה לא ראויה אשר כללה אלימות נגד אנשי שב"ס. בתסקיר המבחן שצוין בגזר הדין נכתב כי לשינאווי "מאפייני אישיות בלתי בשלים", וש"ניכר כי במצבי כעס, פגיעות ומשבר, (הוא) מתקשה להציב לעצמו גבולות פנימיים ולעמוד בגבולות חיצוניים". כמו כן, נכתב כי על רקע השפעות סביבה, תחושות ריקנות, חוסר מעש, חוסר שייכות וחיפוש אחר משמעות הוא בחר לבצע את העבירות.

שינאווי בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

למרות שהביע חרטה, אמרה השופטת פוקס כי "דבריו של הנאשם לא רק שאינם דברי חרטה ברורים ובהירים, אלא ממחישים שוב את גודל הזוועה בהתנהלותו, את הזלזול שלו בקדושת החיים, עת הוא לא מבקש להתחרט על אובדן של חיים יקרים, חייו של גיא כפרי ז"ל, ועל הכאב שהסב ליחיאל אילוז, אלא רק להצטער על כך שהוא זה שגרם למוות, ועל כן הוא זה שלבדו יישא בעונש, וכלשונו 'אני מצטער שהמנוח מת בגללי', בדגש על עצמו".

השופט ליפשיץ הוסיף כי ברקע המעשה מצויות גם הפרעות אישיות כפי שעלה מחוות הדעת הפסיכיאטרית, ואולם "נתונים אלה אינם מפחיתים כהוא זה מאחריותו". הוא הוסיף כי חשוב להדגיש שהנאשם והוא בלבד אחראי למעשיו, ולא נטען כי מי מקרוביו או מכריו היה מודע לכוונותיו ואין במעשיו "להצביע בהכרח על הרקע בו גדל והתבגר".

המרדף אחר שינאווי בחיפה, בינוארצילום: גיל אליהו

בדיון שנקבע תחילה לעסוק בחקירת עדים ולקיחת תצהירים אמר שינאווי: "אין צורך להזמין עדים, אני מודה בכתב האישום". בית המשפט יצא להפסקה, בסיומה אמרה עורכת דינו של שינאווי כי הציעה לו לדחות את הדיון בכמה ימים על מנת שיחשוב על תשובתו וכי הוא לא רצה בדחייה. "אני רוצה להשיב כעת לאישום", אמר שינאווי, והודה בכל העבירות שיוחסו לו.

אמו של הנרצח, ברטה כפרי, אמרה בתום הקראת גזר הדין: "מהרצח ועד היום לא שמעתי שום תגובה רשמית - לא חברי כנסת, לא נבחרי ציבור, אף אחד לא התייחס ולא מתייחס לרצח. אני חושבת שזה חמור מאוד. אולי לא רוצים לגעת בדו-קיום-כביכול שיש בחיפה, אולי זה לא כדאי פוליטית, אני לא יודעת. זה פשוט מזעזע. אם יש מה לעשות - זה חינוך. אני לא יודעת איפה הוא התחנך במערכת החינוך שלנו. אני חושבת שמשרד החינוך צריך לעשות בדק בית מה הולך שם בבתי ספר. דורות שלמים של מוסלמים בחיפה גדלים לשנאה". אביו של כפרי, יגאל, אמר: "תארו לכם אם היה קורה הפוך, אם יהודי היה רוצח ערבי", והוסיף שהוא מאוכזב כי לא נגזר על הרוצח עונש מוות. 

שינאווי קטע במפתיע את הדיון ביוני, שבו הורשע, ופירט את העבירות שביצע. "אני מבין עברית ויודע לכתוב ולקרוא בעברית", אמר. "קראתי את עובדות כתב האישום עד הסוף ואני מודה בכל עובדות כתב האישום. גם עורכת הדין שלי הקריאה בפני את כתב האישום", אמר שינאווי לשופטים פוקס, וינשטיין וליפשיץ.

"בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שנשאתי נשק ואני משיב שכן", הוסיף שינאווי. "בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שיריתי ב-3 בינואר באדם שהיתה לו חזות יהודית דתית בשם יחיאל שצעד ברחוב העצמאות, ואני מודה שיריתי לעברו. לא זוכר כמה יריות, יותר משתיים-שלוש. בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שעברתי לזירה אחרת בגשר הגיבורים ואני משיב שכן...", המשיך שינאווי לפרט באוזני בית המשפט.

"בית המשפט שואל אותי אם אני יודע שהוא נפטר (כפרי) ואני משיב שכן. עשיתי את זה בכוונה. יריתי בו כי חשבתי שהוא יהודי. כן. בית המשפט אומר לי כי העבירות המיוחסות לי הן רצח בכוונה תחילה של המנוח כפרי ואני מאשר את זה", אמר שינאווי והוסיף שהוא מאשר גם שירה בכפרי ובאילוז מתוך מניעים דתי, לאומני ואידיאולוגי. בסוף דבריו הוסיף: "אני מבין מה פירוש ההגנה של אי שפיות, ואני לא טוען לה".

בית המשפט הסביר אז לנאשם כי יש מקום לחשוב פעמיים לפני שיודה, ואולם שינאווי התעקש ואמר: "זה מובן מה שבית המשפט אומר. אני מבקש להשיב היום לכתב האישום".

בינואר הוגשו כתבי אישום נוספים נגד שני חבריו - איהאב יוסף, בן 21, וחאלד אבו כליב בן, 22,  בגין סיוע לאחר מעשה. סנגורו של שינאווי, עו"ד ראפת אסדי, התפטר לאחר שהבטיח כי אם יתברר שמניעיו לאומניים יפסיק לייצגו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ