יצחק אספה מואשם בנהיגה בשכרות, בהפקרתו של ארי נשר ובשיבוש הליכי משפט

כתב אישום הוגש נגד שחקן מ.ס. אשדוד, שדרס למוות את הנער בן ה-17 בתל אביב בחודש שעבר: "הרגיש שפגע במשהו, אך המשיך בנסיעה". הוא אינו מואשם בהריגה או בגרימת מוות ברשלנות

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אספה בבית המשפט בתל אביב, היום
אספה בבית המשפט בתל אביב, היוםצילום: אילן אסייג

כתב אישום הוגש הבוקר (רביעי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הכדורגלן יצחק אספה בגין נהיגה בשכרות, הפקרה ושיבוש מהלכי משפט בחקירת מותו של הנער ארי נשר בן ה-17. כדורגלן מ.ס אשדוד בן ה-20 לא הואשם בהריגה או בגרימת מוות ברשלנות. העונש המקסימלי על הפקרה הוא 14 שנות מאסר, והעונש המרבי על שיבוש מהלכי חקירה הוא שלוש שנים, אם כי העונשים בדרך כלל אינם מצטברים.

המשטרה מחזיקה בעדויות חבריו של אספה, הכוללות גם עימות בינו לבין חברו, וכן עדי ראייה שראו את התאונה ושמעו את חריקת הבלמים - אף על פי שנהגו בנתיב הנגדי עם חלונות סגורים. העדים גם טענו כי ראו את הרכב הפוגע נעצר בחריקת בלמים במרחק מה ממקום התאונה, ממתין, מתקדם מעט בנסיעה איטית ואז נמלט מן המקום, בלי שהגיש עזרה לנפגעים. לפי העדויות, נהג הרכב הפוגע לא יצא מן הרכב בשום שלב.

בידי המשטרה שני סרטונים ממוניות שעברו באזור, שבאחד מהם מתועדת התאונה עצמה. בסרטונים ניתן לראות, בין היתר, כי הרכב הפוגע אינו בולם, מאט או מנסה לחמוק מהאופניים. בסרטון השני נשמע רעש התאונה וכמה שניות לאחר מכן - לאחר שהרכב הפוגע יוצא מן התמונה - נשמעת חריקת בלמים, באופן התואם את עדותו של עד הראייה בעניין.

איריס, ארי ואבי נשרצילום: רפי דלויה

לפי המתואר בכתב האישום, בליל ה-24.09.18, הגיע אספה למועדון בנמל תל אביב על מנת לחגוג יום הולדת של חבר. במהלך שהותו במועדון הוא שתה משקאות אלכוהוליים, בהם שלושה בקבוקי וודקה. בהמשך הלילה, החליטו אספה, שרישיונו הוא של נהג צעיר, ושני חבריו, לעזוב את המועדון ולנסוע למסיבה נוספת בדרום תל אביב. אספה עזב את המועדון ברכבו ושני חבריו ברכב אחר. 

אספה נהג סמוך לשעה 3:35 לפנות בוקר בשדרות רוקח בתל אביב, מכיוון מערב לכיוון מזרח, לעבר צומת הכניסה לחניון רידינג. לפי כתב האישום, הוא היה שיכור ונסע במהירות של כ-75 קמ"ש, אף כי מדובר בדרך שהמהירות המותרת בה היא 50 קמ"ש. באותה עת רכב נער על אופניים חשמליים, כשהוא מרכיב על גבי החלק הקדמי של האופניים את חברו ארי נשר. הקטין רכב על האופניים בכיוון נסיעתו של הנאשם ולפניו במהירות של כ-25 קמ"ש. כשרכבו של אספה היה במרחק של כ-15 מטרים מאחורי האופניים, סטו האופניים שמאלה, והרכב התנגש בהם בעוצמה. כתוצאה מהתאונה הועפו נשר וחברו בעוצמה מהאופניים. נשר נמצא במרחק של כ-23 מטרים ממקום התאונה.

אספה התקשר לחברו ארבע פעמים, "כשהוא שרוי בלחץ", על פי כתב האישום, ואמר לו תחילה כי הוא חושב שיש לו תקר בגלגל. בהמשך אמר כי "פגע במשהו והמשיך לנסוע". לאחר מכן אמר אספה כי עיניו נעצמו, הוא הרגיש שפגע בדבר מה - אך המשיך בדרכו. 

בהמשך הלילה ביקש אספה מחברו להתקשר לחברת "אלדן", למסור למוקדנית כי רכבו היה מעורב בתאונה ולבקש שיגיע גרר על מנת לקחת את רכבו למוסך, "וזאת בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי", על פי האישום. בפרקליטות הגדירו את מעשיו כ"ניסיון להשמדת ראיה מרכזית בתיק".

אספה וחברו החליטו לנסוע לכיוון נמל תל אביב כדי לנסות לאתר את מקום התאונה שבה היה מעורב. כשהגיעו, הבחינו בכוחות המשטרה ובחלקי רכבו שהיו פזורים במקום. אף על פי כן, אספה לא פנה לכוחות המשטרה במקום, אלא חזר אל רכבו בדרום העיר והמתין לגרר. בסביבות 5:20 לפנות בוקר הגיעו שוטרים לרחוב שבו חנה, בניסיון לאתר את הרכב שנמלט ממקום התאונה.

השוטרים הבחינו בנזק שנגרם לרכבו ושאלו אותו על כך, והוא השיב כי הוא נגרם בעת חניית הרכב, כאשר הוא עצמו שהה בתוך המועדון - ואף טען כי חברו הוא זה שנהג ברכב. סביב השעה 7:30 עבר אספה בדיקת ינשוף שם נמצא כי בגופו 252 מיקרוגרם אלכוהול - כמות פי חמישה מהמותרת לנהג צעיר.

בבקשת הפרקליטות להשאירו במעצר בית עד תום ההליכים נכתב כי "המשיב פעל, בסמוך ממש לאחר התאונה, להעברת רכבו למוסך, באופן שיכול היה למנוע את איתורו ולהביא להשמדת ראיה מרכזית בתיק. יודגש, כי נוכח הימלטותו של המשיב ממקום התאונה, והעובדה כי מספר הרישוי של הרכב הפוגע לא תועד בשום אמצעי, אך כפסע היה מגרירת הרכב למוסך טרם איתורו על ידי שוטרים". עוד נכתב כי "בחירתו של המשיב להותיר את המנוח ואת הקטין כשהם מוטלים פצועים על הכביש על מנת למלט את עצמו, כמו גם ניסיונו לשבש את החקירה והימנעותו ממסירת גרסה, מעידים על מסוכנותו ועל כך שלא ניתן לתת בו אמון".

בתאונה, שאירעה לפני כחודש, נפצע נשר באורח אנוש, ומותו נקבע כעבור ארבעה ימים. בנוסף נפצע חברו של נשר באורח בינוני. הנער נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות. הפרקליטות ציינה כי בעניינו של הקטין טרם התקבלה החלטה ועניינו נבחן בפרקליטות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ