ועדת השחרורים דחתה בשמונה חודשים את הדיון בבקשתה של דלאל דאוד לשחרור מוקדם

הוועדה קבעה כי על דאוד, שהורשעה ב-2002 ברצח בעלה המתעלל, להמשיך בהליכי השיקום לפחות עד יוני 2019. הפרקליטות, שב"ס והוועדה למניעת אלימות במשפחה התנגדו לשחרורה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבית משפט השלום ברמלה למען שחרורה של דאוד מהכלא, בשנה שעברה
הפגנה בבית משפט השלום ברמלה למען שחרורה של דאוד מהכלא, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

דלאל דאוד, שהורשעה ברצח בעלה המתעלל, תישאר בכלא לפחות עד יוני 2019. ועדת השחרורים דנה היום (רביעי) בעניינה, וקבעה כי דאוד צריכה להמשיך את הליכי השיקום הקבוצתי והפרטני עליהם המליצו שב"ס והוועדה למניעת אלימות במשפחה. הוועדה קבעה דיון חוזר בעניינה בשנה הבאה. גם הפרקליטות התנגדה לשחרורה בדיון.

דאודצילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

שירות בתי הסוהר (שב"ס) והוועדה למניעת אלימות במשפחה התנגדו לשחרורה מהכלא, בטענה שלא עברה שיקום מספק. זאת, אף ששב"ס עצמו דחה בשנה את שילובה של האסירה באגף השיקום, בטענה לעבירות משמעת. ברשות לשיקום האסיר (רל"א) קבעו כי דאוד יכולה להשתחרר וכי היא מתאימה להמשך שיקום בקהילה, והעריכו שתוכל "להשתלב בהוסטל גם ללא הכרח במעבר בשיקום הפרטני".

עורכת דינה של דאוד רויטל בן שבת כץ אמרה: "אנו מכבדים את החלטת הועדה אך סבורים כי המקרה האישי של דלאל והנסיבות המיוחדות של העבירה וכן חנינת הנשיא, היו צריכים להביא להחלטת שחרור כבר היום. דלאל משולבת באגף השיקום הקבוצתי כחצי שנה ועברה כל תהליך טיפולי אפשרי בכלא. כרגע יוצאת לחופשות בהוסטל והתנהגותה ללא רבב. גם רש״א סבורה כי אין צורך בהליך שיקום פרטני. המקרה של דלאל ייחודי ושונה ולכן הייתה ציפייה כי תשוחרר גם אם טרם שולבה בשיקום הפרטני".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הגיבה להחלטת ועדת השחרורים, ואמרה כי היא "תעודת עניות למדינת ישראל, שהפקירה את דלאל לגורלה כאישה שסבלה מאלימות מתמשכת בידי בן זוגה, וממשיכה להפקיר אותה שוב ושוב בהשארתה מאחורי סורג ובריח". עו"ס תמר דהאן מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, החוקרת נשים שהורשעו ברצח או הריגה של בן זוגן, מסרה כי "כאשר ועדת השחרורים סירבה להוציא את דאוד לחופשי היא למעשה המשיכה לשעתק ולשחזר את מסכת הטראומות בחייה".

דאוד הורשעה בשנת 2002 ברצח בעלה, לאחר שנפלה קרבן להתעללות ממושכת מצדו ונדונה למאסר עולם שנקצב בהמשך ל-25 שנות מאסר. עד כה ריצתה 16 שנות מאסר. במאי 2017 הורה הנשיא ראובן ריבלין להקדים את מועד כינוס ועדת השחרורים של דאוד, מתוך הערכה מבוססת שהיא תשוחרר מהכלא. למרות החלטתו, ביולי 2017 דחתה ועדת השחרורים את מועד הדיון בעניינה של דאוד למאי 2018 - בטענה שהיא צריכה להשתלב באגף שיקום תחילה כתנאי לשחרורה.

לאחר החלטת הוועדה לשלבה באגף השיקום, בכלא נווה תרצה סירבו להעבירה לאגף זה בטענה שהכניסה בגדים חדשים לכלא בשובה מחופשה - ובכך הפרה את תנאי החופשות שלה. דאוד הכחישה את ההאשמות, ואמרה כי כל הציוד עמו יצאה לחופשה וחזרה ממנה נרשם ביומן על ידי הסוהרת שבדקה את חפציה. דאוד שולבה לבסוף באגף השיקום רק במאי האחרון, בעקבות פניית עורכת דינה רויטל בן-שבת כץ לבית המשפט המחוזי בלוד בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ