שקד תומכת בעתירת פוזננסקי כץ ומבקשת מבג"ץ לבטל את הדחתה

שרת המשפטים סבורה כי העונש המידתי שהיה צריך להטיל על השופטת הוא השעייה לתקופה זמנית ללא תשלום. פוזננסקי-כץ עתרה לבג"ץ בחודש שעבר בעקבות גזר הדין של בית הדין המשמעתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוזננסקי כץ בבית המשפט השלום בתל אביב, בפברואר

שרת המשפטים איילת שקד תומכת בעתירה לבג"ץ שהגישה השופטת רונית פוזננסקי כץ נגד החלטת בית הדין המשמעתי לשופטים להדיחה מתפקידה. בתגובת הפרקליטות לעתירה שהוגשה היום (רביעי) בשמה של שקד, חזרה על עמדתה כי העונש המידתי שהיה להטיל עליה הוא השעייתה לתקופה זמנית ללא תשלום שכר והימנעות משיבוצה לדון בתיקים פליליים למשך שנתיים לאחר חזרתה לשיפוט. באופן רשמי, עתירתה של פוזננסקי כץ הוגשה גם נגד בית הדין המשמעתי, שאינו צפוי למסור תגובה.

בעתירה שהגישה פוזננסקי כץ בחודש שעבר, על ידי עורכי הדין רם כספי, ירון קוכמן ופיני רובין, היא מבקשת לבטל את גזר הדין ולקבל את ההסדר שסוכם בינה לבין התובע מטעם שקד, עו"ד שאול גורדון, שלפיו פוזננסקי כץ תועבר מכהונתה לתקופה מוגבלת. שופטי בית הדין המשמעתי, אשר גרוניס, ניל הנדל ואסתר הלמן הודיעו לצדדים כי לפי דעתם המשפטית, אין להם סמכות לגזור עונש שכזה, שאינו קבוע בחוק. הצדדים ניסו לשכנע את השופטים כי כן קיימת להם סמכות לגזור עונש מוסכם של השעיה, אולם השופטים דחו פרשנות זו. יצוין כי החוק קובע במפורש כי העונשים שבית הדין המשמעתי יכול לגזור על שופט שעומד לדין הם הדחה, העברה לכהונה בבית משפט אחר או נזיפה.

שקד מחוץ לישיבת הממשלה, ביום ראשוןצילום: עמית שאבי

בתגובת שקד באמצעות הפרקליטות נכתב כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה חולקים על העמדה המשפטית של השופטים, שלפיה אין לשופטי בית הדין המשמעתי סמכות לגזור עונש של השעיה. לשיטתם, העברה מכהונה מכילה גם אפשרות להעברה זמנית מכהונה. השופט גרוניס התייחס לקושי שקיים בעונש שכזה, ללא יכולת לדעת מה עושה השופט בזמן ההשעיה והתייחס לפגיעה באמון הציבור.

בתגובה צוין כי לא ידוע על מקרה שבו בית הדין המשמעתי העביר שופט מכהונה באופן זמני. אך גם לא ידוע על מקרה שבו בית הדין גזר על שופט בישראל עונש של העברה מכהונה לצמיתות.

בתגובה צוין כי שקד סבורה כי "הסנקציה שהתבקשה על ידה כקובלת במסגרת הדיונים נותנת ביטוי הולם, מידתי ומאוזן למכלול השיקולים הרלוונטיים לפרשה זו". שקד אמנם הבהירה כי "התנהלותה של פוזננסקי היתה שגויה ומזיקה", והפנתה להצהרתה של פוזננסקי כי מדובר ב"טעות מרה", אך לדבריה אין לגדוע את הקריירה השיפוטית שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ