בבחירות המקומיות, עננה פלילית לא מפריעה לשאיפות הפוליטיות. אולי להיפך

13 מועמדים בבחירות המקומיות בשבוע הבא מתמודדים גם עם חשדות פליליים, כתב אישום, או הרשעות עבר. אבל לדברי יועצים אסטרטגיים, בעיני חלק מהציבור אפילו מדובר ביתרון

יהושע (ג'וש) בריינר
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזת בחירות של מרים פיירברג בנתניה, אמש
כרזת בחירות של מרים פיירברג בנתניה, אמשצילום: תומר אפלבאום

במשטרה ובפרקליטות המדינה היו שקועים בחודשים האחרונים במרוץ נגד השעון כדי לסיים חקירות של אישי ציבור המועמדים בבחירות המקומיות, לפני שייפתחו הקלפיות ביום שלישי הקרוב. אולם, מעל 13 מועמדים מרחפת עדיין עננה פלילית כזו או אחרת — חשדות, כתבי אישום והרשעות טריות. המאמץ המוגבר לקבל החלטות בתיקים בא בעקבות הנחיית פרקליט המדינה שי ניצן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, והוביל לצמצום רשימת המועמדים ששמם נקשר בפלילים. כך למשל נסגרו התיקים נגד ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה וראש מועצת הר אדר חן פיליפוביץ'. אך אחרים עשויים להמשיך להילחם על חפותם ממרום כיסא ראש העיר, ולדברי יועצים אסטרטגיים, באווירה הציבורית הנוכחית, הגיבנת שהם נושאים לא עומדת בדרכם לתפקיד.

לפי בדיקת "הארץ" שנעשתה בשיתוף עם התנועה לאיכות השלטון, שבעה מועמדים לראשות ערים חשודים בפלילים, מתוכם שישה מכהנים. ראש העיר חדרה צבי גנדלמן חשוד בשוחד בחירות, במרמה ובהפרת אמונים; ראשת העיר נתניה מרים פרייברג וראש העיר ראשון לציון דב צור שתחקירים אודותיהם פורסמו ב"הארץ", חשודים שניהם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים ; ראש העיר נצרת עלי סלאם חשוד במעורבות בגניבה, בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים; ראש המועצה המקומית טורעאן עמאד דחלה חשוד בשוחד; ראש העיר נהריה ז'קי סבג חשוד במרמה ובהפרת אמונים, וראש מועצת זכרון יעקב לשעבר אלי אבוטבול חשוד באיומים. נגד שלושה מועמדים נוספים הוגשו כתבי אישום: ראש העיר אשקלון המושעה איתמר שמעוני הואשם בעבירות שוחד והלבנת הון, ראש מועצת ריינה חאלד טאטור הואשם בסחיטה באיומים, במרמה ובהפרת אמונים, וראש העיר יהוד לשעבר יוסי בן דוד הואשם במרמה ובהפרת אמונים.

"מהניסיון שלי, שחיתות היא לא פקטור שלוקחים בחשבון כשהולכים להצביע בישראל", אומרת ד"ר אורית גלילי צוקר, יועצת אסטרטגית לתקשורת פוליטית. "שחיתות נמצאת במקום נמוך מבחינת השיקולים של הבוחר איזה פתק לשים בקלפי. ברמה הארצית מבחינת הבוחר יש נושאים בוערים יותר על הפרק כמו המצב הביטחוני, והדבר מחלחל גם לרשות המוניציפלית. שם התפיסה הרווחת היא שכדי שראש עיר יצליח לחולל מהפכות, הוא יהיה חייב לעגל פינות. ברשויות המקומיות השחיתות היא גם יותר זמינה, המשחדים נמצאים ממש בפתח הלשכה ולכן יש סלחנות בקרב המצביעים, מן 'רחמונס' שכזה שמותר למעוד".

גם היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט סבור כי בקלפיות של הרשויות המקומיות לכתם הפלילי יש השפעה מוגבלת מאוד. "לעתים קרובות הרשעות לא רק שאינן חסרון בעיני הציבור, אלא יתרון. לצערנו, בחלק גדול מהמקרים הן נותנות לציבור תחושה שמועמד ש'מזיז דברים' בעיר לפעמים גם עושה פאולים, ומי ש'חנון' מדי לא בנוי להיות ראש עיר".

המועמדת לראשות העיר חיפה עינת קליש רותם בבית המשפט העליון, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי קלוגהפט, שמבהיר כי הוא לא נוטל חלק בקמפיין בחירות מקומי, ראש עיר לא רואה בעיה בקמפיין אם מוגש נגדו כתב אישום. "לפעמים ההעמדה לדין נותנת תחושת רדיפה לוקלית, כלומר שאם רודפים את ראש העיר, אז רודפים אותי כתושב. ואכן, רואים פעם אחר פעם שהבעיה של ראשי עיר מורשעים היא משפטית, אבל היא אף פעם לא בעיה ציבורית. השיח סביב נושאים משפטיים הוא כל כך רווי בארץ, עד שברמה המקומית הוא נבלע. לצד זאת, יש תופעה רווחת שאזרחים שאומרים על המועמד 'לא אכפת לי שיתפנק, העיקר שיפנק'".

דברי היועצים האסטרטגיים מתיישבים עם היחס כלפי חלק מראשי הערים. ראש העיר אשקלון המושעה איתמר שמעוני נחשב למועמד מוביל בעירו, על אף כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירות שוחד והלבנת הון. הוא נחשד תחילה בעבירות מין, ומואשם כעת שקיבל כספי מיזמים ומקבלנים בעיר, שנועדו לתשלום על הסכמי שתיקה עם הנשים שטענו נגד שמעוני כי פגע בהן. אם ייבחר, צפוי היועץ המשפטי לממשלה לבקש את השעייתו המחודשת מהוועדה להשעיית ראשי ערים, במקביל לשלב ההוכחות במשפטו. שמעוני קיווה לקבל את תמיכת הליכוד ואף קיבל תמיכה פומבית מהשר ישראל כץ, אך המפלגה הודיעה כי אין בכוונתה להצהיר על תמיכה רשמית בו. שמעוני אמר ל"הארץ" כי הוא משוכנע שיזוכה במשפטו, וכי "מתוך האמונה הזו והחיזוק הגדול שאני מקבל מתושבי אשקלון, החלטתי להתמודד לתפקיד". הוא הדגיש את זכותו ליהנות מחזקת החפות והוסיף כי "כל ניסיון לצייר תמונה אחרת, נובע מתוך תסכול וייאוש של הצד שכנגד".

גם ראש העיר נתניה מרים פיירברג נחשבת למועמדת מובילה בעירה, על אף המלצת המשטרה להעמידה לדין בגין שוחד ועבירות נוספות. היא ממתינה להחלטת הפרקליטות אם להגיש נגדה כתב אישום. אם תנצח בבחירות, תהיה זו כהונתה החמישית של אשת הליכוד בתפקיד.

ראש מועצת תמר דב ליטבינוף מובא להארכת מעצר, ב-2016צילום: תומר אפלבאום
ראש העיר חדרה צביקה גנדלמן בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2018צילום: אילן אסייג

"הציבור רואה ראש ממשלה שבעצמו חשוד בכמה פרשות חמורות ובכל זאת ממשיך לתפקד כרגיל והדבר מקרין על התחום המוניציפלי", אומרת גלילי צוקר, לשעבר יועצת תקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ייקח עוד הרבה שנים עד שנראה פוליטיקה מקומית שתבחן באור של טוהר המידות וניקיון מוסרי אישי, דברים שכרגע הם לא סחורה מבוקשת".

"לא רואה בעיה"

ראש העיר חדרה צביקה גנדלמן, החשוד בשוחד בחירות, במרמה, בהפרת אמונים ובעבירות נוספות, הושעה ממפלגת יש עתיד ביום מעצרו ומתמודד כעת ברשימה עצמאית. חקירתו עדיין מתנהלת בלהב 433, בין היתר בחשד כי היטיב עם יזם נדל"ן בעיר בתמורה לתמיכה בו בבחירות, ובחקירתה האזינה המשטרה ללשכתו במשך שנה. גנדלמן מכחיש את החשדות נגדו ואמר ל"הארץ" כי החוקרים ממלאים את תפקידם: "אני מפנה לסיפור של ראשי הערים של רמת גן, צפת, קריית שמונה ועוד רבים, כולם ראשי ערים שהיו תחת חקירה אפילו ארבע שנים ובסוף התיק נסגר. הציבור הוא זה שיחליט מי ידאג לאיכות חייו לכן אני לא רואה בהתמודדות שלי שום בעיה".

חוקר השחיתות השלטונית ד"ר דורון נבות, ראש התוכנית ללימודי דמוקרטיה באוניברסיטת חיפה, מזהה בעיה בהתמודדות של רשויות אכיפת החוק שנובעת לדבריו בין היתר מעומס. "הטיפול בעבירות שחיתות מחייב מומחיות וכוח אדם מאוד ספציפי", הוא אומר, וטוען לבעיה חמורה במיוחד בתחום עבירות הנדל"ן שבהן חשוד גנדלמן. "משטרת ישראל כמעט לא יודעת לטפל בבעיות שקשורות לשוחד בענייני נדל"ן, והדבר מוביל לכך שראשי ערים שהיו עברייני נדל"ן כבדים יוצאים בזול. להקים יחידה ייעודית שכזו זו לא החלטה של המפכ"ל אלא של דרג פוליטי, ושם אין אינטרס לעשות את זה. עדים בתיקי שחיתות מספרים שהחוקרים שגבו מהם עדות לא הבינו על מה הם מדברים, לא היו מספיק בקיאים במטריה באופן שמאפשר להרים כתב אישום שמן. התוצאה היא שראשי רשויות לא מקבלים את העונש שמגיע להם ויוצאים בזול. תוסיף לזה את העומס הגדול ממילא על להב 433, ובסוף מי שנהנה זה המושחתים".

גם ז'קי סבג מנהריה נחשב למועמד מוביל בעירו, על אף שהוא חשוד בהפרת אמונים על שאיים לכאורה להפסיק פרסומים של העירייה בעיתון מקומי שביקר אותו. ראש העיר ראשון לציון דב צור נהנה גם הוא מתמיכה רחבה, חרף מעצרו המתוקשר במסגרת חקירת החשדות נגד ח"כ דוד ביטן, שבעצמו היה סגן ראש העיר לפני שנבחר לכנסת. עם זאת, כמה מועמדים עלולים לגרור אותו לסיבוב שני. צור, איש מפלגת העבודה, נחשד תחילה כי קיבל שוחד ממקורב לביטן כדי להטות מכרז בעיר, אולם לדברי מקור המעורה בתיק החשד לקבלת שוחד נחלש מאוד. במשטרה עדיין מתכוונים להמליץ על העמדתו לדין בחשד להפרת אמונים, אך בסביבתו של צור טוענים שהתיק ייסגר. מטעמו של צור נמסר ל"הארץ": "הניסיון לקשור נאשמים ומורשעים לאדם שכלל לא בטוח שתהיה המלצה בעניינו הוא פגום מוסרית ואתית. צור שיתף פעולה באופן מלא עם החקירה, כל ההגבלות עליו הוסרו והיום ברור לכל כי ידיו נקיות".

ראש העיר נצרת עלי סלאם נחקר במאי האחרון בחשד לעבירות שחיתות יחד עם חמישה עובדי עירייה. הוא חשוד במעורבות בעבירה של גניבה בידי עובד ציבור, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. סלאם מכחיש, ודוברו מסר כי הוא "סומך על החוקרים".

עמאד דחלה ראש המועצה המקומית טורעאן ממתין להחלטת הפרקליטות בעניינו. באוגוסט האחרון המליצה המשטרה להעמידו לדין בחשד לשוחד בחירות, כיוון שבמשך הבחירות הקודמות הבטיח לכאורה מינויים לגורמים במועצה אם יתמכו בו. במשטרה מייחסים לדחלה גם עבירות נוספות, אך טרם נקבע לו מועד לשימוע. גם אם ייבחר, צפוי לחלוף זמן רב עד שיוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום. עורך דינו אחמד מסאלחה מסר כי "עמאד ענה לחוקרים על כל השאלות. אני סמוך ובטוח כי התיק לא יגיע לכתב אישום כי יש לנו תשובות לכל שאלה".

מתמודד נוסף שמחכה להחלטת הפרקליטות הוא ראש מועצת זכרון יעקב לשעבר אלי אבוטבול, לאחר שעל פי החשד איים על איש עסקים מקומי כי יפגע באינטרסים הכלכליים שלו אם לא יתמוך בפרויקט בנייה שקידם. בעקבות החקירה, החליט ב-2016 לפרוש מתפקידו בו כיהן מאז 2003, אולם עתה החליט לשוב ולהתמודד. אבוטבול טען בפני "הארץ" כי אין נגדו הליך פלילי וכי "מדובר בחקירה בת שעה שהתקיימה לפני כשנתיים וחצי לאור שיחת טלפון אחת שבמהלכה השתמשתי בשני משפטים לא מכובדים שעליהם התנצלתי מעומק הלב".

שני מועמדים שמתמודדים עם כתבי אישום, בדומה לשמעוני, הם ראש העיר יהוד לשעבר יוסי בן דוד, וראש המועצה המקומית ריינה חאלד טאטור. לפי הפרקליטות, בן דוד קידם מיזמי נדל"ן עבור איש עסקים מקומי תוך ניגוד עניינים. שלב ההוכחות במשפט צפוי להתחיל בינואר. גם במקרה זה, ייתכן מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה יבקש את השעייתו של בן דוד אם ייבחר. הוא מקווה לנהל את המשפט כראש העיר. "זו רדיפה ואני אזוכה לחלוטין", אמר "אם הייתי מרגיש שעברתי על החוק לא הייתי מתמודד, ובידי כל הראיות לקבל זיכוי". טאטור מואשם בסחיטה באיומים, במרמה ובהפרת אמונים, כיוון שאיים לכאורה על מועמדת לתפקיד בעירייה להסיר את מועמדותה. ביוני דחתה הוועדה להשעיית ראשי רשויות את בקשת היועמ"ש להשעותו, בשל הזמן הרב שחלף מביצוע העבירות וחזקת החפות.

"ככל שאנחנו נחשפים לפרשיות של שחיתות שלטונית, זה מקהה את החושים שלנו גם ברמה המקומית", אומר פרופ' גדעון רהט, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה וחבר סגל באוניברסיטה העברית בירושלים, "זו גם הגישה שכולנו שומעים בסביבה שלנו: הוא ראש עיר טוב, הוא עשה הרבה דברים לקידום העיר, אז מה אכפת לי אם פה ושם הוא עשה משהו פלילי. לצערנו, השלטון המקומי בנוי מלכתחילה כפרצה הקוראת לגנב, בעיקר בקרב המועצות. כיום חבר מועצה לא מקבל כסף, ואפילו לא החזרים, וזה מוביל לכך שמי שיושב זה או אנשים שמאוד אכפת להם וזמנם בידם, או בעלי אינטרסים שמשתלם להם לשבת שם".

שלושה מועמדים נושאים איתם הרשעות כמו אלה שלדברי רהט הציבור לעתים מעלים מהן עין. ראש המועצה אזורית תמר דב ליטבינוף הודה לפני שבועיים במסגרת הסדר טיעון בעבירה של הפרת אמונים, כחלק מפרשת ישראל ביתנו. הדיון הבא בעניינו צפוי להתקיים בדצמבר. ליטבינוף מתמודד על ראשות המועצה, על אף שהפרקליטות מתכוונת לדרוש שיוטלו עליו מאסר וקלון. "זו היתה טעות חד פעמית בתום לב, הודיתי בעבירה במדרג הנמוך ביותר כשזה לא מונע ממני להתמודד והציבור יכריע", הוא אמר, "לא לקחתי דבר לכיסי, לקחתי אחריות מלאה, ולא היה מניע אישי. כמובן שאם יוחלט שיש בעבירה קלון, אתפטר".

שני מועמדים נוספים הורשעו בעבר בעבירות של תכנון ובנייה. ראש המועצה המקומית באר יעקב ניסים גוזלן הורשע ב-2015 בעבירות של בנייה ללא היתר ונקנס, על קידום של בניית מועדון ליוצאי אתיופיה, למרות פסילתה בוועדות התכנון והבנייה. גוזלן אמר ל"הארץ" כי "הוצא היתר בנייה לא תקין על ידי מהנדס המועצה. הרישום הוא בגין הסכמתי לקבל אחריות שילוחית כראש המערכת ונקנסתי בגין כך". גם המועמדת עינת קליש־רותם בחיפה, שבג"ץ אישר ברגע האחרון את מועמדותה לראשות העיר, הורשעה במארס האחרון בעבירות של תכנון ובנייה ונקנסה ב–30 אלף שקלים, אך לא הוטל עליה קלון. קליש־רותם הורשעה שבעודה משמשת האדריכלית האחראית על בית בזכרון יעקב, נבנה המבנה ללא היתרים. בית המשפט קבע כי חלקה באחריות לא היה שולי אלא "מחדל מתמשך". קליש־רותם מסרה בתגובה כי "הטענות הממוחזרות כבר פורסמו בהרחבה ב'הארץ' והצגתן כ'חדשותיות', כשבוע לפני הבחירות, מעלה סימני שאלה קשים באשר לתום הלב והכוונות האמתיות העומדות מאחורי פרסומן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ