אחרי 17 שנה במאסר, עגונתו של סרבן גט משכה את תביעותיה נגדו

מאיר גורודצקי התמיד בסירובו לתת גט לאשתו, צביה, אף שנכנס למאסר בשל כך בשנת 2000. לאחרונה היא החליטה לפנות לבית דין פרטי, נטול סמכות חוקית, שביטל את נישואיהם

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צביה גורודצקי. ח"כ גפני ביקש להרחיקה ממנו
צביה גורודצקי. ח"כ גפני ביקש להרחיקה ממנוצילום: אמיל סלמן

בית הדין הרבני התיר לפרסום כי אמש (שלישי) ניתן פסק דין הסוגר את תיקי התביעה נגד סרבן הגט מאיר גורודצקי, הנמצא במאסר בשל סרבנותו זה 17 שנה. אשתו, צביה, ביטלה את תביעותיה אחרי שבית דין פרטי ונטול מעמד חוקי ביטל את עגינותה. המדינה פועלת כעת כדי לנסות להותיר את גורודצקי במאסר בכל זאת, ומחר בית המשפט המחוזי יכריע אם לשחררו.

בשנת 2000 הורה בית הדין הרבני להכניס את גורודצקי למאסר, אחרי שסרב לתת גט לאשתו. במהלך מאסרו הופעלו על גורודצקי סנקציות שונות: בין היתר הוא הושם בבידוד ונשללו ממנו זכויות כמו האפשרות לקבל אוכל כשר למהדרין. אחרי עשור במאסר הוא עתר לבג"ץ בטענה שחובה על המדינה לשחררו, אך עתירתו נדחתה. 

לפני כמה חודשים החל לייצג את צביה גורודצקי ארגון "מרכז צדק לנשים", המסייע לנשים עגונות. הארגון יזם את הקמתו של בית דין פרטי מחוץ לרבנות שבו כיהנו פרופסור דניאל שפרבר ושני רבנים נוספים שסרבו לחשוף את זהותם, והשלושה ביטלו את נישואי בני הזוג. להחלטה זו אין תוקף חוקי, ומבחינה חוקית השניים עדיין נשואים. בעקבות החלטת בית הדין הפרטי, גורודצקי ביטלה את תביעותיה נגד בעלה ברבנות.

עם ביטול התביעות נגדו היה אמור גורודצקי להשתחרר ממאסר. אך פרקליטות המדינה, המשטרה ובתי הדין הרבניים מעוניינים שיישאר במאסר. לכן שוקלים שם להגיש נגדו כתב אישום בגין הפרת סעיף 287 בסדר הדין הפלילי, שלפיו "המפר הוראה שניתנה כשורה מאת בית משפט או מאת פקיד או אדם הפועל בתפקיד רשמי ומוסמך לאותו ענין, דינו מאסר שנתיים". אם יעשו כן, זו תהיה הפעם הראשונה שבה מואשם סרבן גט בהפרת סעיף זה. בינתיים, בית המשפט הורה להותיר את גורודיצקי במאסר עד תום ההליכים נגדו, ופרקליטו הגיש ערר על כך לבית המשפט המחוזי.

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "צר לנו שארגון בעל אג'נדה ואינטרסים זרים מנצל את מצבה העגום של עגונה המייחלת שנים לגט, ומציע לה פתרון בדיה מוטעה בו 'במטה קסמים' בית דין פרטי שאינו מוכר יכריז עליה כמי שמעולם לא היתה נשואה. ארגון זה לא הסתפק בכך והוביל את העושה לסגירת התיק ולשחרור הסרבן הקשה ביותר במדינת ישראל, ובכך הם אף מסכנים את שלומה האישה".

"לצערנו הדבר עשוי חלילה לתת עידוד וחיזוק לסרבני גט אחרים במחשבה שאם יתמידו בעיקשותם בסוף ישוחררו. אנו תקווה שההליך הפלילי שננקט כנגד סרבן הגט יצלח ושארגון זה המכנה עצמו 'צדק לנשים' לפחות לא יפריע ולא יפגע בהליך הפלילי להטלת עונש כבר על הסרבן. בתי הדין הרבניים ימשיכו ויעשו כל שניתן במסגרת ההלכה והחוק כדי להילחם לשחרורן של העגונות בישראל", הוסיפו בהנהלת בתי הדין הרבניים.

עו"ד ניצן כספי שילוני, מארגון צדק לנשים, מסרה: "לאחר 20 שנות עגינות קיבלה סוף סוף צביה גורודצקי פסק דין שמבטל את נישואיה מטעם בית הדין הפרטי של הרב שפרבר. הסיפור הקשה של צביה מוכיח שהטלת סנקציות על סרבני גט, ואפילו ישיבה ארוכה בכלא, אינה יעילה דיה; ורק אימוץ פתרונות הלכתיים שמבטלים ומפקיעים נישואין יבטיחו את החירות של כל נשות ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ