שערה שנמצאה על תאיר ראדה מתאימה לבן הזוג של הצעירה שנטען כי הודתה ברצח

בדיקה חדשה במכון לרפואה משפטית העלתה התאמה לדנ"א של א"ח, שטען כי זוגתו דאז א"ק התוודתה בפניו כי רצחה את תאיר ראדה ■ סנגורו של רומן זדורוב דורש משפט חוזר ■ הפרקליטות: "השערה עשויה להתאים לאנשים נוספים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן זדורוב בערעורו בבית המשפט העליון, ב-2015
רומן זדורוב בערעורו בבית המשפט העליון, ב-2015צילום: דודי ועקנין

שערה שנמצאה על תאיר ראדה מתאימה לדנ"א של א"ח, שטען בעבר כי בת זוגו לשעבר א"ק רצחה את ראדה בקצרין ב-2006. המכון לרפואה משפטית הודיע היום (חמישי) על ההתאמה לסנגורו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח, ולפרקליטות המדינה. בפרקליטות אמרו כי השערה עשויה להתאים לא"ח ולאנשים נוספים, אולם במכון לרפואה משפטית הבהירו כי היא יכולה להתאים רק לאחד מבני משפחתו. סנגורו של זדורוב הודיע כי הוא דורש שייערך משפט חוזר בעקבות הממצאים.

תאיר ראדהצילום: דרור ארצי - ג'יני

השערות נשלחו ב-2007 לבדיקה בארה"ב, אך לא נמצאה ביניהן לדנ"א של זדורוב או של ראדה. עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, דרש כבר לפני יותר משנתיים להשוות את אותן שערות לדנ"א של א"ק, וביוני האחרון הושגה הסכמה לערוך השוואה חדשה שנערכה במימונו של זדורוב. במכון החלו לבצע את הבדיקה בשבוע שעבר, לאחר כמה חודשים שבהם המשטרה סירבה להעביר את הדגימות לבדיקה מחדש.

בפרקליטות אמרו הערב כי הבדיקה אינה מעידה בהכרח כי השערות שייכות לא"ח. "שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנמנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה". בפרקליטות ציינו כי יבחנו אם לתוצאת הבדיקות יש משמעות, ומה הערך הראייתי שלה, אך במכון לרפואה משפטית הבהירו כי הבדיקה היא מהימנה ומקצועית ומשמשת אותם לצורך זיהוי גופות.

א.ק מגיבה להאשמות בסדרה

עו"ד הלוי קרא הערב לפרקליטות להסכים למשפט חוזר ולשחרר את זדורוב מהכלא. "מדובר בהתפתחות דרמטית", אמר הלוי, שקרא לפרקליט המדינה שי ניצן, "תוכיח את היושרה שלך. אני מקווה ומתפלל בשביל רומן שלא עלית על עץ גבוה מדי".

א"ח סיפר ב-2012 כי א"ק התקשרה אליו בשעות הצהריים ביום הרצח וסיפרה לו כי "הולך להיות פה בקרוב הרבה בלגאן". מאוחר יותר התוודתה בפניו כי רצחה את ראדה. מבדיקת המשטרה עלה כי השיחה לא"ח התבצעה בזמן שהוא היה בעבודה, מה שמשמש אליבי לכך שהוא לא היה בבית הספר בזמן הרצח. א"ח הוסיף כי א"ק לבשה בעת הרצח, לכאורה, את הבגדים שלו - חולצת בית ספר ומעליה סווטשירט שלו.

עו"ד הלוי במסיבת עיתונאים, הערבצילום: מוטי מילרוד

סנגורו של א"ח, עו"ד ירון פורר, אמר הערב ל"הארץ": "אני שמח שחלה התפתחות משמעותית בפרשה העגומה הזו. הדבר רק מחזק את גרסתו, שכן כבר ב-2012 טען במשטרה כי א"ק היתה נוהגת להשתמש בבגדיו וכך עשתה גם במהלך הרצח. איש אינו חושד בו כאילו הוא המבצע, אלא רק מחזק את הגרסה שלא"ק יש מעורבות באירוע. בזמן הרצח הוא לא היה בכלל באזור והוא נתן הסבר מלא לעניין". עו"ד הלוי ביקש להשוות את השערות גם לדנ"א של א"ח ואף העלה אפשרות ששערה שלו, שהיתה דבוקה לבגדו, תימצא בזירה.

עורכי הדין של א"ק, דניאל חקלאי ותומר שוורץ, מסרו: "אין ספק שמדובר בראיה דרמטית לכאורה. אנחנו מחויבים לבחון אותה במסגרת תפקידנו לייצג נאמנה את א"ק. בעבר הלא רחוק קיבלנו אישור מטעם פרקליטות המדינה שלפיו לא נמצאו בזירת הפשע ראיות מדעיות שקושרות את א"ק לרצח. הן בתא השירותים, הן בקומת תא השירותים והן במתחם בית הספר. הראיה החדשה והדרמטית קושרת לכאורה את א"ח לזירת הרצח. כמובן שגם א"ח זכאי ליהנות מחזקת החפות".

המכון לרפואה משפטית, הערבצילום: מגד גוזני

חקלאי ושוורץ הוסיפו כי "א"ק לא מסרה מעולם פרטים מוכמנים (פרטים שרק הרוצח מכיר מזירת הפשע). זה חיזק את טענת החפות שלה. ונדגיש שוב: ההודאות שנטען שהיא מסרה לא טמנו בחובן פרטים מוכמנים. היו מספר מתמודדי נפש שמסרו הודאות שווא באוזני גורמים שונים בדבר אחריותם לרצח. אחריותם לרצח נשללה כמו אחריותה של א"ק. כל האמור לעיל מחזק את טענת החפות של א"ק. אנחנו קוראים למשטרה ולפרקליטות לבצע כל בדיקה או חקירה הכרחית בפרשה ככל שיש בכך צורך".

ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, עדכן מוקדם יותר את הפרקליטות בנוגע לממצאים. לפגישה הגיעו ראש המחלקה הפלילית ג'ואי אש וסגניתו תמי בורנשטין, שהופתעו מהדברים.

לדברי ד"ר קוגל, בבדיקות החדשות הושוו השערות שנמצאו על גופתה של ראדה עם פרופילים גנטיים שונים. "הבדיקות בוצעו מספר פעמים כדי לוודא את תקופתן ונמצאו ממצאים חדשים שלא היו ידועים קודם לכן", הוסיף, "לפיכך, זימנו את הסנגור ונציגי הפרקליטות כדי לבשר להם על הממצאים החדשים. אין אנו מתכוונים לייחס איזו משמעות ואנו משאירים את ההתייחסות המשפטית לבתי המשפט". במכון לרפואה משפטית השוו את השערות במאגר של 26 אלף פרופילי דנ"א, ולא מצאו התאמה.

מנהלת המעבדה הביולוגית במכון, ד"ר נורית בובליל, הוסיפה כי מדובר ב"שתי דגימות ייחוס חדשות שלמעשה נבדקו בהרחבה של בדיקות, שלא בוצעו קודם". עוד הוסיפה בובליל כי "ההתפחויות בהמשך ייתכן ויביאו לבדיקות נוספות".

אמה של תאיר ראדה, אילנה, הביעה הערב תקווה כי הראיות החדשות ייבדקו בצורה יסודית וכי בית המשפט יורה לפתוח את התיק. "12 שנה ייחלתי מאוד שימצאו את הרוצח של תאיר", אמרה, "גם אם זה היה הרצון שלי, להגיע לרגע הזה קשה לי מאוד".

זדורוב הורשע בבית המשפט המחוזי ב-2010, וב-2013 הורה בית המשפט העליון העליון לקיים דיון מחודש בתיק. המחוזי הרשיע את זדורוב פעם נוספת, וב-2015 דחה העליון את הערעור, ברוב של שניים מול אחד. השופטים עמית וזילברטל החליטו להשאיר את הרשעת זדורוב על כנה, בעוד שהשופט דנציגר סבר כי יש להורות על זיכויו מחמת הספק. מאז ההרשעה עובד סנגורו של זדורוב על בקשה למשפט חוזר, במסגרתה דרש בדיקות נוספות, כולל זו של השערות.

א"ק, שנמצאת כיום בחו"ל, נחקרה באזהרה ב-2012 והעידה ב-2017 במשטרה, והכחישה שהיא רצחה את ראדה. היא סיפרה בעדותה כי היא חשה שבגופה יש זאבה בשם "טחב" שרוצה לרצוח. בתוכנית "צל של אמת" ששודרה ב-2016 עדות של חברתה של א"ק, שסיפרה כי התוודתה גם בפניה על הרצח.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ