שופט העליון שסבר שיש לזכות את זדורוב: ייתכן שיתקיים משפט חוזר

דנציגר, שהיה בדעת מיעוט במשפטו של רומן זדורוב ב-2015, התייחס לגילוי השערה על גופתה של תאיר ראדה. "אני מניח שבמשפט חוזר, חלק לא מבוטל מהתהיות שעוד תלויות באוויר תתבררנה", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנציגר, בחודש מאי
דנציגר, בחודש מאיצילום: מוטי מילרוד

שופט העליון לשעבר יורם דנציגר, שב-2015 סבר כי יש לזכות את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה מחמת הספק, אמר הבוקר כי ייתכן שיתקיים משפט חוזר. דנציגר אמר את הדברים באוניברסיטת תל אביב, בהתייחס לפרסום אתמול כי שערה שנמצאה על גופתה של ראדה מתאימה לדנ"א של א"ח, בן הזוג של א"ק שטען כי היא התוודתה בפניו כי רצחה את ראדה.

דנציגר נשאל הבוקר על הגילויים החדשים בתיק, ואמר: "לפני חודשיים כשסירבתי לדבר על התיק הזה הסברתי שיש סיכוי לא מבוטל שהוא יעבור עוד שלב וייערך בו משפט חוזר ואני מניח שאם זה יגיע לשלב של משפט חוזר כל התהיות, או לפחות חלק לא מבוטל מהן שעוד תלויות ועומדות באוויר, תתבררנה". דנציגר דיבר באירוע פתיחת השנה של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב, תחת הכותרת "שאלת הספק הסביר במשפט הפלילי".

זדורוב בדיון על ערעורו בבית המשפט העליון, ב-2015צילום: דודי ועקנין

המכון לרפואה משפטית הודיע אתמול על ההתאמה לסנגורו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח בקצרין ב-2006, ולפרקליטות המדינה. בפרקליטות אמרו כי השערה עשויה להתאים לא"ח ולאנשים נוספים, אולם במכון לרפואה משפטית הבהירו כי היא יכולה להתאים רק לאחד מבני משפחתו. סנגורו של זדורוב אמר אתמול כי הוא דורש שייערך משפט חוזר בעקבות הממצאים.

השערות נשלחו ב-2007 לבדיקה בארה"ב, אך לא נמצאה התאמה לדנ"א של זדורוב או של ראדה. סנגורו של זדורוב דרש כבר לפני יותר משנתיים להשוות את אותן שערות לדנ"א של א"ק, וביוני האחרון הושגה הסכמה לערוך השוואה חדשה שנערכה במימונו של זדורוב. במכון החלו לבצע את הבדיקה בשבוע שעבר, לאחר כמה חודשים שבהם המשטרה סירבה להעביר את הדגימות לבדיקה מחדש.

א.ק מגיבה להאשמות בסדרה

השערות נבדקו בבדיקת דנ"א מטוכונדריאלית, שהיא בדיקה שמספקת מידע תורשתי על שושלת האמהות במשפחה. היא פחות חד-משמעית לעומת בדיקת דנ"א, ולכן בדרך כלל לא משמשת לבדיקות בחקירות פליליות אלא בעיקר לצורכי מחקר אבולוציוני.

א"ח סיפר ב-2012 כי א"ק התקשרה אליו בשעות הצהריים ביום הרצח וסיפרה לו כי "הולך להיות פה בקרוב הרבה בלגן". לדבריו מאוחר יותר התוודתה בפניו כי רצחה את ראדה. מבדיקת המשטרה עלה כי השיחה לא"ח התבצעה בזמן שהוא היה בעבודה, מה שמשמש אליבי לכך שהוא לא היה בבית הספר בזמן הרצח. א"ח הוסיף כי א"ק לבשה בעת הרצח, לכאורה, את הבגדים שלו - חולצת בית ספר ומעליה סווטשירט שלו.

בשנה שעברה התבטא דנציגר על המשפט של זדורוב. הוא אמר כי הוא סבר הזיכוי שנתן לו בדעת מיעוט היה גבולי, "כפסע מהרשעה", אך הוסיף כי היו תהיות שלא הניחו לו לישון בשקט. דנציגר פירט כי התנהלות המשטרה בתיק ומתח ביקורת על אופן שיחזור הרצח ואמר כי החוקרים הדריכו את זדורוב, ואמר: "הדרך שבה הוא מובל אל האמירה שיכול להיות שזה כאן, בעיני הדבר היה מטריד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ