אושר לקריאה שנייה ושלישית התיקון לחוק שימנע שחרור מוקדם של אסירים ביטחוניים

החוק נועד במקור להביא לצמצום הצפיפות בבתי הכלא על ידי הקדמת שחרורם של אסירים, אך ברגע האחרון הוחרגו ממנו אסירים שהורשעו בעבירות ביטחון

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה לבית המשפט הצבאי בכלא עופר
הכניסה לבית המשפט הצבאי בכלא עופר, ב-2016צילום: אמיל סלמן

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (ראשון) את נוסח החוק להקדמת שחרור אסירים, שנועדה להביא לצמצום הצפיפות בבתי הכלא בעקבות החלטת בג"ץ. בנוסח שאושר בוועדה הוחרגו אסירים ביטחוניים - קרי, מי שהורשעו בבתי משפט צבאיים בשטחים או בעבירות ביטחון. החוק יועבר בהמשך להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

הנוסח החדש שונה בעקבות הפרסום ב"הארץ", לפיו במסגרת הקדמת השחרורים ייצאו לחופשי כ-300 אסירים פלסטיניים ביטחוניים, כמה חודשים לפני המועד המקורי שבו היה אמור להסתיים עונשם. בעקבות זאת, שונה החוק כך שלא יחול על מי שהורשע בעבירות ביטחון או על מי שנשפט בבית משפט צבאי בשטחים.

החוק שונה מלכתחילה בעקבות בעיית צפיפות קשה בשירות בתי הסוהר, שהובילה להחלטה של בג"ץ להקצות לכל אסיר לפחות שלושה מטרים רבועים לצרכי מחיה. בחלק מבתי הסוהר כיום נמצאים האסירים הביטחוניים בצפיפות של 2.2 מ"ר לאדם. 

החרגת האסירים הביטחוניים מהאפשרות לשחרור מוקדם תותיר את הצפיפות הקשה באגפים הביטחוניים בבתי הכלא על כנה, ואף עלולה להחמירה. זאת מכיוון שבנוסח החדש בוטלה האפשרות שעמדה בפניהם עד כה לקבל שחרור מנהלי בן מספר שבועות, ככל האסירים.

יחד עם זאת, נוסח החוק הסופי לא יכלול אסירים שנידונו לתקופת מאסר בגין הסעת מחבלים. אלה, במקרים רבים, לא היו מודעים לזהות הנוסעים, והורשעו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות ולא בעבירות ביטחון. אותם אסירים דווקא כן צפויים ליהנות מהשחרור המוקדם. החוק צפוי לעלות לקריאה שנייה ושלישית בימים הקרובים ולהיכנס לתוקף ב-20 לדצמבר, אז ישתחררו כ-750 אסירים פליליים במסגרתו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ