ערב הבחירות המקומיות: נדחתה בקשת היועמ"ש להשעות את ראש מועצת תמר

דב ליטבינוף הודה לאחרונה בעבירה של הפרת אמונים בפרשת ישראל ביתנו. ההחלטה נומקה בכך ש"העבירות המפורטות בכתב האישום אינן נמנות על הצד המחמיר של עבירות הפרת אמונים"

אלמוג בן זכרי
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב ליטבינוף בהארכת מעצרו, ב-2014
דב ליטבינוף בהארכת מעצרו, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

הוועדה להשעיית ראשי רשויות דחתה היום (שני) את בקשת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להשעות את ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף - פחות מיממה לפתיחת הקלפיות לבחירות המקומיות. זאת, על אף שליטבינוף הודה לפני כשבועיים בעבירה של הפרת אמונים במסגרת הסדר טיעון שנחתם איתו בפרשת ישראל ביתנו.

בהחלטתם כתבו חברי הוועדה כי העובדה שעליהם להכריע בבקשת ההשעיה של ליטבינוף ערב הבחירות היא "חריגה ממידתיות" וכן ציינו כי "העבירות המפורטות בכתב האישום אינן נמנות על הצד המחמיר של עבירות הפרת אמונים". על פי ההחלטה, אם ליטבינוף ייבחר בשנית מחר, יוכל מנדלבליט להגיש בקשה נוספת.

זוהי הפעם השנייה שבה דוחה הוועדה בקשה של מנדלבליט להשעות ראש רשות מכהן בגין כתב אישום שעומד נגדו. ביוני האחרון דחו חברי הוועדה את בקשת היועמ"ש להשעות מתפקידו את ראש מועצת ריינה, חאלד טאטור, על רקע הגשת כתב אישום נגדו בגין סחיטה באיומים, מרמה והפרת אמונים.

כתב האישום נגד ליטבינוף הוגש לאחרונה לבית המשפט השלום בתל אביב. המדינה תדרוש עונש של תשעה חודשי מאסר בפועל לצד הטלת קלון, אך ליטבינוף יוכל לטעון בבית המשפט כי לא דבק קלון במעשיו. ליטבינוף חתם על ההסדר, ודיון צפוי להתקיים בדצמבר הקרוב.

כתב האישום נגד טאטור הוגש בנובמבר 2017, ובו נכתב כי לאחר שנבחר לתפקיד, איים טאטור על מועמדת שניגשה למכרז להסיר את מועמדותה. הוועדה דחתה את בקשת היועמ"ש בדעת רוב, בין היתר בנימוק שחלף זמן רב בין הגשת כתב אישום למועד ביצוע העבירות. בנוסף, הוועדה חששה כי השעיית טאטור תיתפס כהתערבות בהליך דמוקרטי לפני בחירות, וכי קצב הימשכות ההליכים המשפטיים בעניינו מעידים כי אין מדובר בפרשה כה חמורה - בניגוד לאופו שבו הוגדרה על ידי נציגי היועמ"ש.

לפי בדיקת "הארץ" שנעשתה בשיתוף עם התנועה לאיכות השלטון, שבעה מועמדים לראשות ערים חשודים בפלילים, מתוכם שישה מכהנים. ראש העיר חדרה צבי גנדלמן חשוד בשוחד בחירות, במרמה ובהפרת אמונים; ראשת העיר נתניה מרים פרייברג וראש העיר ראשון לציון דב צור שתחקירים אודותיהם פורסמו ב"הארץ", חשודים שניהם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים; ראש העיר נצרת עלי סלאם חשוד במעורבות בגניבה, בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים; ראש המועצה המקומית טורעאן עמאד דחלה חשוד בשוחד; ראש העיר נהריה ז'קי סבג חשוד במרמה ובהפרת אמונים, וראש מועצת זכרון יעקב לשעבר אלי אבוטבול חשוד באיומים. נגד שלושה מועמדים נוספים הוגשו כתבי אישום: ראש העיר אשקלון המושעה איתמר שמעוני הואשם בעבירות שוחד והלבנת הון, ראש מועצת ריינה טאטור הואשם בסחיטה באיומים, במרמה ובהפרת אמונים, וראש העיר יהוד לשעבר יוסי בן דוד הואשם במרמה ובהפרת אמונים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ