בית המשפט הצבאי זיכה מרצח פלסטיני שניסה לבצע פיגוע שבו נהרג קצין צה"ל

ממדוח עמרו רץ לעבר אליאב גלמן כשהוא מנופף בסכין, אך חיילים שהיו במקום ירו לעברו וגרמו למותו של גלמן. בית המשפט בעופר קבע כי עמרו רק רצה למות וכי לא ניתן להוכיח שהתכוון לרצוח

יותם ברגר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע בגוש עציון, ב-2016
זירת הפיגוע בגוש עציון, ב-2016צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש

בית המשפט הצבאי בעופר זיכה היום (רביעי) מעבירת רצח את ממדוח עמרו, פלסטיני שניסה לבצע פיגוע שבעת סיכולו נורה למוות הקצין אליאב גלמן מאש צה"ל. ההרכב המשפטי קבע בדעת רוב כי לא ניתן להוכיח שהפלסטיני התכוון להביא למותם של החיילים שהיו במקום, אף שרץ לעברם בעודו מנופף בסכין. האירוע התרחש בפברואר 2016 בצומת גוש עציון, כאשר עמרו שעט לעבר גלמן, קצין במילואים, שהמתין בתחנת הסעה במקום. במהלך הריצה החלו חיילים לירות לעברו, ומהירי נפגע גם גלמן, שמת מפצעיו.

השופטת רס"ן לידור דרכמן קבעה כי לאור אמירותיו של עמרו, שלדבריו הגיע לצומת במטרה למות מאש החיילים, לא ניתן להוכיח כי אכן התכוון לרצוח. "הצטרפותן של מספר ראיות עוררה ספק בנוגע לקיומה של כוונה להמית כמסקנה יחידה מסתברת", כתבה דרכמן בהכרעת הדין. "ניכר היטב כי כבר מן ההתחלה, מסר הנאשם גרסה שממנה עולה כי לא היה בכוונתו לעשות שימוש בסכין או לגרום למותו של מאן דהוא".

ההרוג, אליאב גלמןצילום: דובר צה"ל

בנוסף, לטענת דרכמן, מתיעוד התקרית לא ניתן ללמוד שהפלסטיני ניסה לפגוע בחיילים או באזרחים שהיו במקום. "העובדה שהנאשם בחר לשלוף סכין ממרחק רב יחסית ולרוץ עמה כשהיא מונפת מעל לראשו מול החיילים החמושים לאחר שאלה קראו לו לעצור, מחזקת דווקא את גרסתו כי רצה שהחיילים יירו לעברו ויהרגו אותו, או לחילופין ביקש להיעצר". עוד ביססה דרכמן את החלטתה על עדות פסיכיאטר שטיפל בעמרו חודש וחצי לפני הפיגוע, וזה העיד בפניו כי רצונו למות. בעקבות הדברים החליטה דרכמן להרשיעו בעבירת הריגה בלבד, שכן היה אדיש לדבריה לאפשרות שאנשים אחרים ייפגעו במהלך האירוע. לעמדתה הצטרפה השופטת רינת לוי-מוסקוביץ' שקבעה כי אכן לא ניתן לקבוע בוודאות שעמרו התכוון לרצוח את גלמן.

השופט הצבאי סא"ל מנחם ליברמן חשב בדעת מיעוט שיש להרשיע את עמרו בעבירה של גרימת מוות בכוונה – המקבילה בשטחים לעבירת הרצח בחוק העונשין. זאת, לאחר שסבר שזה הגיע לתחנת ההסעה במטרה לרצוח, דבר שניתן להסיק מהתנהגותו. את עמרו ייצג עורך הדין טארק ברגות.

גלמן היה נשוי לרינת ואב לשני בנים, יאיר ויואב. הוא סיים את שירותו הצבאי בקבע לפני מספר חודשים ותכנן לעבוד בתחום הביטחון. בימים האחרונים היה בשירות מילואים. גלמן גדל בקרית ארבע, והתגורר עם אשתו בהתנחלות כרמי צור. הוא היה קרוב משפחה של רס"ן בניה שראל, מ"פ בגבעתי שנהרג במבצע צוק איתן בקיץ 2014.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ