בג"ץ לשקד: הבהירי אם את מבקשת שנתערב בעונשה של השופטת פוזננסקי-כץ

השופטים ביקשו להבין אם השרה מעוניינת שיחליפו את העונש בנזיפה או שידחו את עתירת השופטת. לאחר שנציג הפרקליטות לא השיב לשאלה,

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוזננסקי-כץ בדיון בבג"ץ, היום
פוזננסקי-כץ בדיון בבג"ץ, היוםצילום: אמיל סלמן

בג"ץ ביקש היום (רביעי) משרת המשפטים איילת שקד להבהיר אם ברצונה שיתערב בעונש שגזר בית הדין המשמעתי על השופטת רונית פוזננסקי-כץ, שהודחה משיפוט בעקבות פרשת המסרונים. בתום דיון שנמשך כשעתיים, ביקשו השופטים עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז ונעם סולברג משקד להבהיר אם היא מבקשת שיתערבו בהחלטת בית הדין או שידחו את עתירת השופטת. הפרקליט שייצג את שקד בדיון לא השיב לשאלה, והשופטים קבעו כי המדינה תצטרך למסור בכתב את עמדתה בתוך שבעה ימים.

פוזננסקי-כץ הורשעה בהתנהגות באופן שאינו הולם את מעמדה כשופטת ובהפרת כללי האתיקה לשופטים, בשל התכתבות שניהלה עם נציג הרשות לניירות ערך בנוגע להארכות מעצרים של חשודים בפרשת בזק-וואלה (תיק 4000). בעתירה ביקשה השופטת לבטל את הדחתה ולאמץ את העונש שעליו סיכמה עם שקד, השעיה לשנה אחת. 

השופטים אמרו כי פוזננסקי-כץ מבקשת למעשה מבג"ץ לבחור באחת משתי חלופות - לקבוע שלבית הדין המשמעתי יש סמכות להטיל עונש של השעיה, או לאמץ את ההסדר בין פוזננסקי-כץ ושקד. שופטי בית הדין המשמעתי דחו את שתי החלופות וקבעו כי אין בחוק בתי המשפט סמכות להשעיה וכי גם הסכמת הצדדים לא יכולה לפתור זאת, בהיעדר הסמכות.

השופטים שאלו את נציג המדינה, נחי בן אור, מה עמדת שרת המשפטים, בהנחה שגם שופטי בג"ץ יקבעו כי אין לבית הדין סמכות להשעות שופטת וכי הסכמת הצדדים לכך אינה מספיקה - כלומר, אם לדעת השרה יש לבית המשפט סמכות לבטל את גזר הדין ולקבוע עונש אחר, למשל נזיפה. בהליך המשמעתי נגד פוזננסקי-כץ טענה שקד כי אין די בעונש כזה.

בתגובה שהגישה הפרקליטות לבג"ץ בשם שקד בשבוע שעבר נאמר כי היא סבורה שהיה ראוי להטיל על השופטת עונש מידתי יותר, של השעיה לשנה ללא שכר, שאחריה לא תשובץ לדון בתיקים פליליים במשך שנתיים. עם זאת, השרה נמנעה מלקרוא לבג"ץ להתערב בעונש, קריאה שעשויה להתפרש כתמיכה באקטיביזם שיפוטי. היום אמר בן אור אמר כי שרת המשפטים סבורה שפוזננסקי-כץ ראויה לעונש מידתי יותר מהדחה, אך גם הוא נמנע מלקרוא לשופטים מפורשות לבטל את העונש.

ראש ההרכב, השופט פוגלמן, הבהיר כי בג"ץ אינו בית משפט לערעורים על החלטות בית הדין המשמעתי לשופטים וכי הביקורת שלו עליו מוגבלת. הוא העיר כי עונש של השעיה הוא בעייתי, כי הוא מעלה את השאלה אם שופט שהושעה יכול לחזור לכהן בתפקידו. פוגלמן הוסיף כי החוק מתייחס להשעיה רק כאל הליך זמני בזמן שהליך המשמעתי מתנהל, ולא כאל אמצעי ענישה.

בתגובה לדברי פוגלמן אמרו עורכי הדין של פוזננסקי-כץ, פיני רובין ורם כספי: "בג"ץ הוא קודם כל בית משפט של צדק, וקשה לטעון שבמקרה זה נעשה צדק". רובין טען כי החוק מאפשר ענישה באמצעות השעיה, שכן נכתב בו "העברה מכהונה" והעברה כזאת יכולה להיות גם זמנית. נציג הפרקליטות הסכים עם הפרשנות של רובין, ואמר כי ניתן לבחון את לשון החוק גם לפי עקרונות המידתיות.

כספי אמר כי גם לפי שרת המשפטים, בדיונים שניהלה פוזננסקי-כץ בהארכות המעצר לא היתה הטיית משפט. הוא ביקש כי השופטים יורו לפחות להחזיר את עניינה של פוזננסקי-כץ לבית הדין המשמעתי כדי לשקול מחדש את עונשה, וטען כי השופטת לא שטחה בפני בית הדין את בקשתה לעונש מידתי יותר משום שחשבה שיקבל את ההסדר שאליו הגיעה עם שקד. השופט פוגלמן דחה טענה זו, אמר כי לפוזננסקי-כץ היתה אפשרות להתייחס לעונש והעיר כי אין מקום ל"מקצה שיפורים". כשכספי העלה את הטענה ששופטים אחרים נהגו באותו אופן, שאל פוגלמן: "האם יש לך ראיות לטענה ששופט מתאם עם התביעה שתבקש x ימים, אבל הוא יכול להסתפק ב-y ימים?". כספי השיב: "ואם היתה לי ראיה, הייתי מגיש אותה?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ