שקד: משרד המשפטים יממן את בדיקת השערות שנמצאו בזירת הרצח של ראדה

שרת המשפטים אמרה לגלי צה"ל כי היא "מוודאת שעושים את כל הבדיקות ואת כל המאמצים על מנת להגיע לחקר האמת" ■ המכון לרפואה משפטית מצא כי שערה שנמצאה על גופת ראדה מתאימה לא"ח ולאלפים נוספים, והמליץ לבצע בדיקות נוספות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תא השירותים שבו נמצאה גופתה של תאיר ראדה בעת שחזור הרצח, ב-2006
תא השירותים שבו נמצאה גופתה של ראדה בעת שחזור הרצח, ב-2006צילום: אנצ'ו גוש / ג'יני
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד התחייבה היום (חמישי) כי משרדה יממן את עלות הבדיקות הנוספות של השערות שנמצאו בזירת הרצח של תאיר ראדה, זאת לאחר כמעט שבוע מאז שנודע על הראיה החדשה בתיק. בראיון לגלי צה"ל אמרה שקד כי אינה מתערבת בהליך הפלילי, "אבל היא מוודאת שעושים את כל הבדיקות ואת כל המאמצים על מנת להגיע לחקר האמת. אנחנו כמשרד המשפטים נממן את כל הבדיקות של הראיות שצריך לבדוק". שקד הוסיפה כי היא נפגשה בעבר עם סנגורו של רומן זדורוב, ירום הלוי, ועם פרקליט המדינה שי ניצן וכן שוחחה עם ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל, ו"כולם רתומים כדי להגיע לחקר האמת".

אתמול העביר לפרקליטות ולהגנה המכון לרפואה משפטית את חוות הדעת הסופית של השערה שנמצאה על בגדיה של ראדה והושוותה לד.נ.א של א"ח, שדיווח למשטרה לפני כשש שנים כי בת זוגו לשעבר, א"ק, התוודתה בפניו כי רצחה את ראדה. לפי חוות הדעת הרשמית, אחת השערות שנמצאו בזירת הרצח מתאימה לא"ח. עם זאת, כיוון שמדובר בבדיקה מיטוכונדריאלית שלא יכולה להגיע לממצא חד משמעי, צוין כי פרופיל השערה יכול להתאים לשושלת האמהית של א"ח, שכוללת "כמה אלפי אנשים עד מספר בודד של עשרות אלפי אנשים בישראל".

השרה שקד, בספטמבר
השרה שקד, בספטמברצילום: עופר וקנין

בסיכום חוות הדעת נכתב כי המלצת המכון היא לערוך בדיקות נוספות, בין היתר של המבחנה שבה נמצא הדנ"א של השערה, כדי להגיע לממצאים מדויקים יותר. המבחנה עדיין לא הועברה למכון, שמבקש לשלוח אותה ואת דגימת הדנ"א של א"ח למעבדה בארה"ב. בנוסף המליצו במכון לבדוק שערות נוספות מזירת האירוע, שטרם נבדקו. מבדיקת "הארץ" עלה כי מתוך 76 שנמצאו בזירת הרצח, רק כ-20 נשלחו לבדיקה. כמו כן, דגימות שנלקחו מציפורניה של ראדה הושמדו לאחר הרצח. בראיון ל"הארץ" אמרה מנהלת מחלקת הד.נ.א במכון לרפואה משפטית, ד"ר נורית בובליל, כי במכון ישנן שערות נוספות שלא נבדקו ושניתנות לבדיקה אך לא ניתן למכון אישור לבצען. 

עד לפני כשנה התנגדה הפרקליטות לקיים את הבדיקות הפורנזיות הנוספות. בהוראת בית המשפט העליון, נקבע כי יש לבצע את ההשוואה בין שלוש שערות שנקבע בעבר כי אינן מתאימות לפרופיל של זדורוב, לבין הד.נ.א של א"ק וא"ח, במימונו של זדורוב. השערות הועברו לבדיקת המכון רק לפני כשבועיים, אחרי שבמשך חודשים סירבה המשטרה להעביר את הדגימות לבדיקה.

רומן זדורוב, ב-2015
רומן זדורוב, ב-2015צילום: דודי ועקנין

שקד התייחסה בראיון היום גם לאמירה של פרקליט המדינה בתגובה לסדרה צל של אמת, שחשפה את עדויותיהם של א"ח וא"ק, כי מדובר ב"סכנה ממשית לדמוקרטיה". לדבריה, "במדינה דמוקרטית אפשר לבקר גם את הפרקליטות, גם את בית המשפט העליון. כל גוף במדינה דמוקרטית נתון לביקורת כל עוד היא ביקורת עניינית".

שקד נפגשה בעבר עם אילנה ראדה, אמה של תאיר, שמבקרת את התנהלות המשטרה ואת החקירה הרשלנית שכבר שנים. לפני כשנה פרסמה ראדה את מספר הטלפון של שקד וקראה לציבור לפנות אליה בבקשה לפתוח את תיק החקירה מחדש. הפוסט הוסר בעקבות תלונה של השרה על פרסום מספר הטלפון שלה. 

"זהו, פקעה סבלנותי", כתבה אז ראדה בפוסט שזכה לעשרות שיתופים לפני שהוסר. "11 שנים עברו מאז בתי נרצחה, ועדיין אין לי תשובות. רשויות החוק אכזבו אותי. עבודת החקירה הייתה כל כך מוטה ורשלנית והתוצאה היא שהרוצחים מסתובבים בינינו כאילו לא קרה דבר". לדברי ראדה, "המדינה מוסיפה חטא על פשע בניסיון המתמשך שלה למנוע בכל דרך את גילוי האמת עד תומה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ