אלשיך נגד ניצב יורם הלוי |

הליך מינוי המפכ"ל נבלם בשל מידע רגיש שהעבירה המשטרה על המועמד המוביל לתפקיד

המסמך, שנטען כי המפכ"ל היוצא עומד מאחוריו, נוגע להתנהגותו של מפקד מחוז ירושלים. ארדן לא יודיע מיהו המועמד שלו לתפקיד עד שהמידע לא ייבדק, וייתכן שייאלץ למנות ממלא מקום. המשטרה טוענת שהמידע הועבר לדרישת החוק, אך דרישה כזו לא מופיעה בו

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך והלוי עם ארדן, ב-2016
יהושע (ג'וש) בריינר

הליך המינוי של המפכ"ל הבא נבלם, לאחר שהמשטרה העבירה ליועץ המשפטי לממשלה מסמך ובו מידע רגיש על התנהגותו של מי שנחשב למועמד המוביל לתפקיד - מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי. בכיר שנחשף למסמך אמר ל"הארץ" כי מאחוריו עומד המפכ"ל היוצא רוני אלשיך, המבקש למנוע את מינוי הלוי. במשרד המשפטים מתכוונים לבחון את המידע, ועד שתושלם הבדיקה לא יודיע השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מיהו המועמד שלו לתפקיד. אם הליך המינוי לא יושלם עד מועד פרישתו של אלשיך, בדצמבר, יצטרך ארדן למנות ממלא מקום.

על המסמך שהועבר ליועץ, אביחי מנדלבליט, חתומה היועצת המשפטית של המשטרה, תת-ניצב איילת אלישר. המסמך מכיל פרטים שעלו בין היתר בבדיקת פוליגרף שעבר הלוי במארס, במבדק תעסוקתי שנערך לניצבים, ולדברי אדם שנחשף אליו הוא עשוי למנוע את מינויו למפכ"ל. במסמך ישנו מידע על מועמד נוסף לתפקיד, ניצב בדימוס משה אדרי, והוא אינו נוגע למפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד ביתן. מהמשטרה נמסר כי המידע הועבר ליועץ כפי שמחייב החוק. על קיום המסמך דווח הערב במהדורת חברת החדשות.

העברת המסמך נראית כהמשך למתיחות הקשה בין אלשיך להלוי. במאי האחרון דיווח "הארץ" כי אלשיך האשים את הלוי בקיום קשר חשאי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאחורי גבו של המפכ"ל. הלוי ונתניהו הכחישו טענה זו. בספטמבר דיווח "הארץ" כי לדברי בכירים במערכת אכיפת החוק, אלשיך פעל כדי למנוע מהמועמדים להחליפו, ובראשם הלוי, להתמנות לתפקיד, זאת במטרה לזכות בשנת כהונה רביעית. ימים ספורים לאחר הפרסום הודיע ארדן לאלשיך כי כהונתו לא תוארך ותסתיים בדצמבר.

המשטרה מסרה בתגובה: "משטרת ישראל נדרשת על פי חוק לדווח לגורמים המוסמכים על כל מידע רלוונטי בהתייחס למועמדים. המידע מועבר על ידי היועצת המשפטית של משטרת ישראל לגורם במשרד המשפטים שהוסמך לכך על ידי היועץ המשפטי לממשלה. הניסיון לקשור את מפכ"ל המשטרה לאינטרסים זרים כדי לקושש עוד כותרות צהובות ולפגוע במועמדים מעידה על חוסר מקצועיות במקרה הטוב וזדון במקרה הפחות טוב. משטרת ישראל לא תסכים להיות חלק משיח מכוער זה".

החוק שעליו מסתמכת המשטרה הוא תיקון לחוק פקודת המשטר, שאושר בכנסת לפני כמה חודשים בתמיכת אלשיך. הוא קובע כי שוטרים המבקשים למלא תפקידים שונים נדרשים לעבור מבחני התאמה תעסוקתית, הכוללים בדיקות בנוגע לעברם ובדיקת פוליגרף שנועדה לאמת את הפרטים שמסרו. לפי החוק ניתן להעביר תמצית מהמידע למפכ"ל, "אם חומר הבדיקה דרוש לצורך קבלת החלטה בדבר התאמה לתפקיד", או לשר לביטחון הפנים, אם הוא "דרוש לצורך קבלת החלטת השר". אם עולה מהמידע  חשד לפלילים, ראש היחידה לביטחון מידע במשטרה מחויב להעביר אותו למחלקה לחקירות שוטרים. אלא שהחוק אינו מחייב את המפכ"ל או כל אדם אחר להעביר מידע ליועץ המשפטי לממשלה, ולמעשה אף קובע שאין למסור מידע לאף גורם שאינו מצוין בו.

במשרד המשפטים סירבו להתייחס למסמך.

בהכנת הידיעה השתתפה רויטל חובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ