היועמ"ש: אין מניעה להמשיך בהליך מינוי המפכ"ל, חרף המסמך שהעבירה המשטרה

אמש פורסם כי ההליך הוקפא בעקבות מסמך שקיבל מנדלבליט, הכולל מידע רגיש על ניצב יורם הלוי, המועמד המוביל לתפקיד. בכיר שנחשף למסמך אמר כי המפכ"ל אלשיך הוא שעומד מאחוריו

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: הלוי, אלשיך וארדן, בשנה שעברה. אם לא ימונה מפכ"ל בקרוב, ארדן יצטרך להכריז על ממלא מקום
מימין: הלוי, אלשיך וארדן, בשנה שעברה. אם לא ימונה מפכ"ל בקרוב, ארדן יצטרך להכריז על ממלא מקוםצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (שישי) כי אין מניעה להמשיך בהליך מינוי המפכ"ל הבא, חרף המסמך שקיבל מהמשטרה בנוגע לשניים מהמועמדים להחליף את רוני אלשיך. במסמך, שהעברתו פורסמה אתמול בחברת החדשות, נמצא מידע רגיש על התנהגותו של מי שנחשב למועמד המוביל לתפקיד - מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי.

בכיר שנחשף למסמך אמר ל"הארץ" כי מאחוריו עומד המפכ"ל היוצא רוני אלשיך, המבקש למנוע את מינוי הלוי. במשרד המשפטים מתכוונים לבחון את המידע, ועד שתושלם הבדיקה לא יודיע השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מיהו המועמד שלו לתפקיד. אם הליך המינוי לא יושלם עד מועד פרישתו של אלשיך, בדצמבר, יצטרך ארדן למנות ממלא מקום. במשרד המשפטים סירבו להגיב על הדיווח. 

המפכ"ל אלשיך ביוני. המסמך נראה כהמשך למתיחות הקשה בינו לבין הלויצילום: אוליבייה פיטוסי

על המסמך שהועבר ליועץ, אביחי מנדלבליט, חתומה היועצת המשפטית של המשטרה, תת-ניצב איילת אלישר. המסמך מכיל פרטים שעלו בין היתר בבדיקת פוליגרף שעבר הלוי במארס, במבדק תעסוקתי שנערך לניצבים, ולדברי אדם שנחשף אליו הוא עשוי למנוע את מינויו למפכ"ל. במסמך ישנו מידע על מועמד נוסף לתפקיד, ניצב בדימוס משה אדרי, והוא אינו נוגע למפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד ביתן. מהמשטרה נמסר כי המידע הועבר ליועץ כפי שמחייב החוק. על קיום המסמך דווח הערב במהדורת חברת החדשות.

העברת המסמך נראית כהמשך למתיחות הקשה בין אלשיך להלוי. במאי האחרון דיווח "הארץ" כי אלשיך האשים את הלוי בקיום קשר חשאי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאחורי גבו של המפכ"ל. הלוי ונתניהו הכחישו טענה זו. בספטמבר דיווח "הארץ" כי לדברי בכירים במערכת אכיפת החוק, אלשיך פעל כדי למנוע מהמועמדים להחליפו, ובראשם הלוי, להתמנות לתפקיד, זאת במטרה לזכות בשנת כהונה רביעית. ימים ספורים לאחר הפרסום הודיע ארדן לאלשיך כי כהונתו לא תוארך ותסתיים בדצמבר.

המשטרה מסרה בתגובה: "משטרת ישראל נדרשת על פי חוק לדווח לגורמים המוסמכים על כל מידע רלוונטי בהתייחס למועמדים. המידע מועבר על ידי היועצת המשפטית של משטרת ישראל לגורם במשרד המשפטים שהוסמך לכך על ידי היועץ המשפטי לממשלה. הניסיון לקשור את מפכ"ל המשטרה לאינטרסים זרים כדי לקושש עוד כותרות צהובות ולפגוע במועמדים מעידה על חוסר מקצועיות במקרה הטוב וזדון במקרה הפחות טוב. משטרת ישראל לא תסכים להיות חלק משיח מכוער זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ