המדינה מנעה מאמריקאית ממוצא פלסטיני להיכנס לארץ כיוון שלא הסדירה את הגעתה

הסופרת סוזן אבולהאווה הגיעה אתמול לנתב"ג כדי להשתתף בפסטיבל בגדה, אך גורשה לארה"ב. ברשות האוכלוסין אמרו כי היא נדרשה להוציא ויזה לאחר שב-2015 התנהגה "בהתלהמות ובבוטות"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקורת הגבולות בנתב"ג. לדברי רשות האוכלוסין, הסופרת נדרשה להסדיר מראש את ביקורה
ביקורת הגבולות בנתב"ג. לדברי רשות האוכלוסין, הסופרת נדרשה להסדיר מראש את ביקורהצילום: אייל טואג

רשות האוכלוסין מנעה את כניסתה של סוזן אבולהאווה, סופרת אמריקאית ממוצא פלסטיני, לשטח ישראל. אבולהאווה הגיעה אתמול (חמישי) לנמל התעופה בן גוריון כדי להשתתף בפסטיבל ספרות שנערך בגדה, אך נשלחה חזרה לארה"ב. ברשות האוכלוסין הסבירו כי הסירוב להכניסה אינו נובע מסיבת הגעתה, אלא מתקרית שבה היתה מעורבת לפני שלוש שנים.

לפי הרשות, בסוף יולי 2015 הגיעה אבולהאווה למעבר אלנבי שבבקעת הירדן והתנהגה שם "בהתלהמות, בבוטות ובגסות רוח" כלשונם. עוד אמרו כי היא סירבה לשתף פעולה עם שאלות אנשי הביטחון על מטרות הגעתה. בעקבות זאת נמנעה כניסתה, ונציגי הרשות הבהירו לה כי עליה להסדיר מראש את ביקוריה הבאים בישראל. "היא נחתה הפעם בנתב"ג בלי הסדרת הגעתה, וגם היום היתה מתלהמת והתנהלה באגרסיביות", נמסר אתמול מהרשות. 

הסופרת סוזאן אבולהאווה בפסטיבל באוסלו ב-2010צילום: Decltype / Wikimedia Commons

עורך הדין תמיר בלנק המייצג את אבולהאווה אמר ל"הארץ" כי היא החליטה להישאר  לפי שעה בנתב"ג, וערערה לבית המשפט המחוזי על ההחלטה שלא לאפשר לה להיכנס לארץ.

בסוף החודש שעבר הפך בית המשפט העליון את החלטת המחוזי למנוע את כניסתה של הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם לישראל. אל-קאסם, שהמדינה טענה כי היא פעילת חרם, הוחזקה יותר משבועיים במתקן המעוכבים בנתב"ג אף שקיבלה אשרת לימודים בטרם הגעתה. שופטי העליון ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון קבעו כי ההחלטה אינה מצויה במתחם הסבירות וכי יש להורות על ביטולה.

לפני תקרית אל-קאסם אירעו בשנה האחרונה כמה מקרים שבהם מבקרים שזוהו בדרכים שונות עם פעילויות פרו-פלסטיניות עוכבו בנתב"ג ולעתים אף נדרשו לחזור לארצותיהם. קתרין פרנק, מרצה באוניברסיטת קולומביה, נחקרה באפריל ולאחר מכן גורשה מישראל באשמה (שהכחישה) שהיא יו"ר "קול יהודי למען השלום", ארגון נוסף התומך ב-BDS. סימון צימרמן, פעילה יהודייה-אמריקאית המתגוררת בישראל, שהקימה את IfNotNow - ארגון הקורא לשים קץ לכיבוש הישראלי בגדה המערבית - עוכבה באוגוסט בטאבה ועוכבה במשך יותר משלוש שעות שבהן נחקרה על דעותיה הפוליטיות, כולל דעתה על ראש הממשלה נתניהו.

באותו החודש עוכב בנתב"ג פיטר ביינרט, עיתונאי אמריקאי המזוהה עם השמאל, כשהגיע לישראל לחגיגת בת המצווה של אחייניתו, ונחקר על דעותיו הפוליטיות. ממשלת ישראל הודיעה כי זו היתה "טעות מינהלית".

מדיניות זו אינה חלה רק על אנשים המזוהים עם השמאל: מאייר קופלו, יו"ר חבר המנהלים של אוניברסיטת ברנדייס ונדבן פרו-ישראלי, אמר ביולי שנחקר בתוקפנות בנמל התעופה אחרי שבבדיקה התגלתה במטען שלו חוברת בשם "השבוע בפלסטין" (במהלך ביקורו בישראל הוא ערך סיור לימודי בגדה המערבית).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ