משרד המשפטים: אלשיך יזם את העברת המידע על המועמדים להחליפו

לאחר פרסום הודעת המשרד, היועמ"ש הבהיר כי "אין לו כל טענה כלפי המפכ"ל בגין העברת החומרים". אלשיך: המידע הועבר ללא פרשנות, שיקול הדעת הוא של היועץ, השר וועדת המינויים

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדרי מחוץ לביתו, היום
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

משרד המשפטים הבהיר הערב (ראשון) כי מפכ"ל המשטרה היוצא, רוני אלשיך, הוא שיזם את העברת המידע הרגיש על המועמדים להחליפו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. על המסמך היתה חתומה היועצת המשפטית של המשטרה, תת-ניצב איילת אלישר. לאחר פרסום הודעת המשרד, היועץ ביקש להבהיר כי "אין לו כל טענה כלפי מפכ"ל המשטרה בגין העברת החומרים לגבי המועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא". אלשיך עצמו הפיץ בתוך המשטרה הודעה שבה הסביר את העברת המסמך, וכתב כי מסר את המידע מבלי להביע דעה על כשירות המועמדים.

לפי הודעת משרד המשפטים, אלשיך פנה למנדלבליט בנושא עוד לפני שפורסמו שמות המועמדים לתפקיד, ואף נפגש עם המשנה ליועץ, דינה זילבר. אולם המסמך ובו המידע הועבר לבסוף זמן קצר לפני שהשר גלעד ארדן הודיע על זהות המפכ"ל הבא. בהודעה שהפיץ היום אלשיך נאמר כי המפכ"ל התכוון להעביר מידע רק על המועמד שיוצג בפני ועדת גולדברג (הוועדה לאישור מינויים בכירים), כדי למזער את הפגיעה בפרטיות הקצינים, אך נענה לבקשת היועץ להעביר מידע על שלושת המועמדים.

הוא הכיל מידע על ניצב יורם הלוי, שמקורו בין היתר בבדיקת פוליגרף שעבר במארס, וכן על ניצב בדימוס משה אדרי, שבו בחר לבסוף ארדן. בעקבות דיווח חברת החדשות על המסמך מסרה המשטרה כי אלישר העבירה את המידע לזילבר בהתאם לחוק.

אלשיך ומנדלבליט בוועידת המשפט, בספטמברצילום: תומר אפלבאום

ממשרד המשפטים נמסר: "לפני מספר שבועות, עוד טרם פורסמו שמות המועמדים, פנה מפכ"ל המשטרה ליועמ"ש על מנת להתייעץ באשר לדרך הראויה להעברת מידע המצוי ברשותו אודות המועמד לתפקיד המפכ"ל הבא, לכשיוצג לאישור ועדת גולדברג. בשיחה סוכם כי כל מידע רלוונטי יועבר בציר המקצועי של יועמ"ש משטרת ישראל מול המשנה ליועמ"ש, שאף נפגשה עם מפכ"ל המשטרה לבקשתו".

לפי הודעת המשרד, זילבר פנתה לאלישר בבקשה שתעביר לה בכתב את המידע הרלוונטי, ובמוצאי השבת שעברה אף ביקשה ממנה לזרז את העברת המידע. "במהלך השבוע שעבר התקיים שיח של שאלות ותשובות, כאשר יועמ"ש המשטרה מבצעת בדיקות נוספות על פי שאלות שקיבלה עד להשלמת התהליך", נמסר. "במקביל לשיח המתואר קיים היועץ המשפטי לממשלה, יחד עם פרקליט המדינה שי ניצן וזילבר, שיח עם השר לביטחון הפנים לגבי המועמדים השונים, לשם בחינת מידע רלוונטי הנוגע להם".

אלשיך התייחס בהודעתו ל"פרסומים מסולפים" על הפרשה, וביקש להבהיר: "המידע מועבר כמות שהוא, ללא פרשנות. שיקול הדעת נשאר בידי היועץ, השר וועדת גולדברג. אין זה מתפקידה של משטרת ישראל להחליט מי ראוי להיות מפכ"ל". המפכ"ל היוצא הוסיף כי הוא מברך על הבחירה באדרי, וכי בכוונתו לסייע לו בכניסתו לתפקיד.

ביום שישי האחרון, למחרת הפרסום בעניין המסמך, מסר מנדלבליט כי המידע שהועבר אליו אינו מצדיק עיכוב במינוי המפכ"ל, ושעות אחר כך הודיע ארדן כי אדרי הוא המועמד שלו לתפקיד. במשרד המשפטים הבהירו כי "בפני הוועדה יונחו החומרים הרלוונטיים לצד חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה".

בתגובה, שלפיה המידע הועבר בהתאם לחוק, הסתמכה המשטרה על תיקון לחוק פקודת המשטרה, המסדיר את ההליכים ששוטרים הממלאים תפקידים שונים נדרשים לעבור. לפי החוק ניתן להעביר מידע כזה למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים, אם הוא דרוש להם, או למחלקה לחקירות שוטרים, אם הוא מעלה חשד לעבירות פליליות. החוק אינו מחייב את המפכ"ל או כל אדם אחר להעביר מידע ליועץ המשפטי לממשלה, ולמעשה אף קובע שאין למסור מידע לאף גורם שאינו מצוין בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ