הפרקליטות ממליצה להעמיד לדין את פיירברג - אך לא על שוחד

ההמלצה להאשים את ראשת העיר נתניה במרמה והפרת אמונים, בעקבות תחקיר "הארץ", הועברה עוד לפני הבחירות שבהן זכתה בכהונה נוספת. פרקליט המדינה שי ניצן נדרש כעת להכריע בעניינה

רויטל חובל
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיירברג שבה לעיריית נתניה לאחר שהושעתה מעבודתה, ב-2016
פיירברג שבה לעיריית נתניה לאחר שהושעתה מעבודתה, ב-2016

הפרקליטות ממליצה להעמיד לדין את ראשת העיר נתניה, מרים פיירברג, בגין עבירות של מרמה והפרת אמונים. המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה העבירה לפרקליט המדינה שי ניצן את חוות דעתה בעניין פיירברג כבר לפני למעלה מחודש, טרם הבחירות לרשויות המקומיות, שבהן זכתה בכהונה נוספת. ההחלטה הסופית האם לסגור את התיק או לזמן את פיירברג לשימוע תתקבל על ידי ניצן. 

ניצן ניהל בחודשים האחרונים כמה ישיבות בעניין פיירברג, שבהן עלתה מחלוקת בין הפרקליטות למשטרה, שהתעקשה כי יש מספיק ראיות להעמיד לדין את ראשת העיר בגין שוחד. במארס 2017 המליצה המשטרה להעמיד את פיירברג לדין על שוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים. לפי החשד, פיירברג קיבלה מיזמים בנתניה טובות הנאה בשווי המוערך בעשרות מיליוני שקלים. לפי המשטרה, "במהלך החקירה נתגבשה תמונה של מארג פעילות פלילית נרחבת של ראש העיר ומי מבני ביתה, במספר אירועים, ביחס למספר פרויקטים ובאופן שיטתי ומובנה, המציג מערכות יחסים שוחדיות בינם לבין גורמים שונים".

בשבוע שעבר נבחרה פיירברג לכהונה חמישית בראשות העיר נתניה. חרף ההמלצה להעמידה לדין, גברה פיירברג בפער גדול על ארבעה מועמדים אחרים וזכתה בכ-47% מקולות הבוחרים. ערב הבחירות דווח ב-TheMarker שפיירברג גייסה תרומות בסך 1.2 מיליון שקלים, וכי בין התורמים לה היה אחד מבעלי חברת הבנייה "י.ח דמרי", המקדמת מיזמי נדל"ן בנתניה.

ביולי 2016 פורסם תחקיר "הארץ", שהעלה סימני שאלה לגבי עסקאות נדל"ן שבהן היו מעורבים פיירברג ומקורביה. בין היתר גילה התחקיר כי פיירברג רכשה חלק משטח שיועד תחילה להקמת בתי מלון בחוף בנתניה, אך לא בשמה אלא דרך מקורבה, עורך הדין אברהם גוגיג - לטענתה כדי שלא תופלה לטובה. באותה עת נידון שינוי ייעודו של השטח בוועדת התכנון והבנייה המחוזית, שאישרה להרחיב את היקף המיזם ולאפשר בנייה למגורים במקום, כך שערך הקרקע שבבעלות פיירברג עלה. ראשת העיר, שחתמה על היתר הבנייה ליזמים במקום יו"ר ועדת התכנון המקומית, טענה כי לא ידעה שמדובר במיזם שבו רכשה זכויות.

עוד גילה התחקיר כי לבנה של פיירברג, צפריר, יש חלק בפנטהאוז במיזם נדל"ן נוסף, T-Towers, שבו חתמה אמו על היתר הבנייה. על כך אמרה פיירברג כי מדובר בטעות בתום לב וכי לא ידעה על הקשר בין בנה לבין המיזם. ככלל, טענה פיירברג כי לא היה רבב בפעילותה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ