חמש שנות מאסר וחצי נגזרו על תושב באר שבע שדקר והכה ערבים שיצאו עם יהודיות

רז עמיצור, בן 20, הודה והורשע בארבע תקיפות שנעשו בתחילת 2017. ביהמ"ש קיבל את עמדת הפרקליטות בנוגע לעונש שטענה כי עמיצור היה "הרוח החיה בקבוצה שפעלה ממניע גזעני וללא התגרות"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנאשמים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ב-2017
הנאשמים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) חמש שנות מאסר וחצי על תושב באר שבע, בן 20 שהורשע בדקירת ערבים ובהכאתם ממניע לאומני. רז עמיצור הודה בארבע תקיפות שנעשו בחודשי פברואר-אפריל 2017 במסגרת הסכם טיעון. כחלק מההסדר של פרקליטות עם עמיצור נקבע כי הוא יורשע בעבירות ממניע גזעני אך לא בעבירות לפי חוק המאבק בטרור, כפי שיוחס לו בכתב האישום המקורי.

בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות, שדרשה לגזור על עמיצור עונש מאסר משמעותי, בטיעון שהיה "הרוח החיה בקבוצה, שביצעה את המעשים, כשהרציונל המשותף - פעולה מתוך מניע גזעני, בלא שגרמה לכך התגרות או מעשה כלשהו, מצד המותקפים, ואין מדובר בפעולה להגנה עצמית, אלא בתקיפה יזומה ומכוונת". עמדת סנגורו של עמיצור, שביקש לגזור על מרשו עבודות שירות, לא התקבלה.

בין היתר, עמיצור הורשע בכך שהגיע יחד עם קבוצת אנשים בפברואר 2017 לאיצטדיון טרנר בבאר שבע כשהוא נושא סכין. הוא ניגש למכונית שחנתה במקום ובה ישבו גבר ערבי עם יהודייה. הוא שאל את הגבר אם יש לו מצית כדי לוודא שיש לו מבטא ערבי, ולאחר מכן שלף את הסכין ודקר אותו כמה פעמים - בגב, בצלעות, בבטן וביד. על פי גורם המעורה בפרטים הוא לא הצליח לפצוע את הגבר באופן קשה ונמלט מהמקום.

במסגרת הסכם הטיעון, עמיצור הודה והורשע בביצוע עבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני, תקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני, פציעה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני ועוד. לפי כתב האישום המתוקן בעניינו, עמיצור דקר ערבי שבילה עם יהודיה, ובמקרים אחרים תקף ערבים עם נאשמים אחרים במוט ברזל ובפטיש, "כדי לעורר בהם פחד ולמנוע קשרים אישיים", לשון הודעת הפרקליטות בדבר גזר הדין.

ביוני האחרון הגיעה הפרקליטות להסדרי טיעון מקלים עם ארבעה מתוך ששת הנאשמים, תושבי באר שבע בגילי 20-17. למרות התנגדות הפרקליטות, בית המשפט גזר על שלושת הנאשמים הנוספים עונש של שעות שירות לציבור, וביטל את הרשעתם.

כתבי האישום המקוריים עסקו בשישה מקרי תקיפה. בין היתר, הוזכרו מקרים שבהם דקרו הנאשמים אזרחים ערבים ששהו במחיצת יהודיות באזור באר שבע באמצעות סכינים, ובמקרים אחרים הכו אותם במקלות, אלות, פטישים וקרשים. בחלק אחר מהמקרים, השליכו הנאשמים אבנים לעברם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ