קצין לשעבר בלהב 433 הורשע בהעברת מידע מסווג שהגיע לארגון פשע, אך לא יישלח למאסר

שופטת המחוזי בלוד הסתפקה ב-13 חודשי המעצר שכבר נשא גלעד גרנביץ ולא האריכה את עונשו. הוא ישלם קנס של 10,000 שקל לאחר שמידע שהעביר התגלגל לארגון של משפחת מוסלי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה ללהב 433, במארס
הכניסה ללהב 433, במארסצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (שני) 13 חודשי מאסר וקנס של 10,000 שקל על גלעד גרנביץ, לשעבר קצין מודיעין ביחידת להב 433 במשטרה, בגין העברת מידע מסווג שהגיע לאנשי ארגון הפשע של משפחת מוסלי בשנים 2014-2013. עם זאת, העונש שנגזר על גרנביץ הוא משך התקופה שבה היה עצור, ולכן הוא יצטרך כעת לשלם את הקנס בלבד. כתב האישום שהגישה נגדו מח"ש ב-2014 ייחס לו קבלת שוחד בארבע הזדמנויות שונות: באחת מהן קיבל 50,000 דולר בתמורה להעברת מידע. 

ביולי הודיעו מח"ש ופרקליטו של גרנביץ, עו"ד קובי סודרי, כי חתמו על הסדר טיעון שבמסגרתו הודה הקצין לשעבר בקשירת קשר לביצוע פשע, בשימוש לרעה בכוח המשרה, בפגיעה בפרטיות ובעבירות נוספות. מח"ש ביקשה לגזור על גרנביץ שלוש שנות מאסר, אך השופטת ורדה מרוז קבעה כי לא יישא במאסר נוסף. במסגרת החקירה חתמה מח"ש על הסכם עד מדינה עם חוקר פרטי בשם ע"ג, שחשף את הפרשה והעיד נגד המעורבים בתמורה לקבלת חסינות.

אלי מוסלי. לפי כתב האישום, הקצין העביר מידע מסווג שהיה אמור לסייע לוצילום: מוטי קמחי

לפי כתב האישום המתוקן, גרנביץ התיידד עם אדם בשם בני יפתח שנאשם בתיווך לשוחד (בהמשך נגזרו עליו 17 חודשי מאסר). יפתח שימש מקור מודיעיני של גרנביץ ובתמורה קיבל ממנו מידע מסווג ורגיש. בכתב האישום המתוקן שבו הודה גרנביץ נכתב כי הוא פעל "תוך עצימת עיניים לאפשרות שיפתח ישתמש במידע לצרכיו האישיים".  כך קרה, למשל, כשגרנביץ סיפר ליפתח שניסה לגייס את אחד מאנשיו של אלי מוסלי כמקור משטרתי. יפתח יצר קשר עם מוסלי באמצעות עד המדינה כדי למכור לו את המידע, אך מוסלי סירב לרכוש אותו. בשלב זה פנה יפתח לגרנביץ וביקש לקבל פרטים נוספים. הקצין העביר לו מידע שהדפיס ממערכת המודיעין המשטרתית.

במקרה אחר סייע גרנביץ ליפתח להתקין מכשיר האזנה ברכב של אדם שרצה לגייס כמקור משטרתי. מי שביקש להתקין את מכשיר ההאזנה היה עד המדינה, והוא נתן ליפתח 8,000 דולר על ההתקנה. במהלך חקירתו שמר גרנביץ בדרך כלל על זכות השתיקה ולא הציג גרסה משלו. לאחר הגשת כתב האישום המקורי פוטר גרנביץ מהמשטרה.

בגזר הדין כתבה השופטת מרוז: "הנאשם ניצל באורח בלתי ראוי, בלשון המעטה, את מעמדו הבכיר ואת נגישותו למאגרי מידע רגישים ומסווגים. על אף האחריות הכבדה שהוטלה על כתפיו, לא השכיל להציב גבולות בין תפקידו לקשריו האישיים עם יפתח ואפשר לו לחדור לעולמו המקצועי. הנאשם שיחק לידיו של יפתח, אשר ניצל אותו לצרכיו הכלכליים. הוא פעל במודע, שכן 'עצימת עיניים' שקולה למודעות". עוד הוסיפה השופטת כי "העברת מידע מודיעיני מסווג ליפתח חמורה מאוד, אף אם אין בחשיפתו סכנה לחיי אדם".

השופטת התחשבה בפער שבין כתב האישום המקורי למתוקן וקבעה כי הדבר ראוי להקלה בעונשו. עם זאת ציינה: "ניתן לומר על כתב האישום המקורי כי הוא נפתח ב'קול תרועה רמה', אך אין כתב האישום המתוקן בבחינת 'קול ענות חלושה'". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ