פרקליט המדינה: לא נשנה עמדתנו בפרשת ראדה בגלל לחצים פוליטיים

שי ניצן דחה את הפרסום ב"הארץ" שלפיו הפרקליטות הסכימה לערוך עוד בדיקות לממצאים החדשים בתיק בשל לחצים מאיילת שקד: "הפרקליטות היא גורם א-פוליטי. הטענה לאדישות מצדנו מופרכת"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי ניצן בנאומו בכינוס של משרד המשפטים, היום
שי ניצן בנאומו בכינוס של משרד המשפטים, היוםצילום: מוטי מילרוד

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס היום (שלישי) ללחץ הציבורי שנוצר בעקבות בדיקת השערה על גופתה של תאיר ראדה ולדרישה לבדוק שערות נוספות שנמצאו. בדברים שנשא ביריד ההתמחויות של משרד המשפטים אמר ניצן כי "האינטרס היחיד של הפרקליטות, בכל תיק, היה ועודנו להביא לחקר האמת. עם זאת, אין שום כוונה לשנות מעמדתנו בגלל לחץ כזה או אחר".

לאחר הפרסום ב"הארץ" הבוקר, שלפיו הסכימה הפרקליטות לערוך בדיקות נוספות רק בעקבות התערבות שרת המשפטים איילת שקד, אמר ניצן: "הפרקליטות היא גורם א-פוליטי. לא נחליט לפעול בתיק פלילי בגלל שגורם פוליטי כזה או אחר אמר לנו כך או אחרת. לא היה כדבר הזה ולא יהיה כדבר הזה". לדבריו, "הטענה שהפרקליטות אדישה לעובדה שהרוצח האמיתי מסתובב חופשי, וחף מפשע יושב על לא עוול בכפו בכלא - היא טענה כל כך מופרכת שקשה אפילו להתייחס אליה".

תא השירותים שבו נמצאה גופתה של ראדה בעת שחזור הרצח, ב-2006צילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

הפרקליט הוסיף כי "בעבר, כשהגיעה הפרקליטות למסקנה כי יש הצדקה למשפט חוזר, היא הסכימה לכך ללא כל היסוס. בדומה, כשהפרקליטות הגיעה למסקנה שיש מקום לחזור מכתב אישום, היא עשתה זאת מיידית לרבות בתיקי רצח, כגון בתיק הברנוער". עוד אמר ניצן: "אין פרקליט שיישן בשקט אם יש לו ספק שחף מפשע יושב בכלא על לא עוול בכפו. אין פרקליט שישן בשקט אם הוא יודע שרוצח מסתובב חופשי ברחובות עיר".

לפי מידע שהגיע ל"הארץ", שקד ציינה בפני כמה גורמים כי התערבותה היא שהובילה לשינוי בעמדת הפרקליטות. לכך קדמו כמה שיחות בין השרה לבין ניצן ובכירי הפרקליטות, ובהן דרשה שקד לערוך את כל הבדיקות האפשריות כדי להסיר את סימני השאלה בתיק. בשנתיים האחרונות נפגשה שקד גם עם הלוי ועם אמה של ראדה, אילנה, ושניהם העלו בפניה את הצורך בקיום בדיקות נוספות.

בשבוע שעבר דנה הפרקליטות בממצאים החדשים. בדיון השתתפו שני משנים לפרקליט המדינה, מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות, ראש אח"מ במשטרה ונציגי אגף החקירות והמודיעין מחטיבת הזיהוי הפלילי במשטרה. הם סיכמו כי ימתינו לקבלת חוות הדעת המלאה של המכון, "על מנת שניתן יהיה לבצע בחינה מעמיקה של הממצאים המלאים, להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט על פעולות נוספות ככל שיהיה בכך צורך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ