רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, השיב היום (רביעי) לדרישתה של שרת המשפטים, איילת שקד, כי המשנה שלו דינה זילבר תפסיק לייצג את משרדה בכנסת ובממשלה. "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה", כתב, "הינה החלטה הנתונה לסמכותי ולאחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות הזאת". יחד עם זאת, מנדלבליט קבע כי עד לתום בירור העניין זילבר לא תופיע בכנסת ובממשלה.

במכתב התשובה של מנדלבליט הוא ציין כי "חשוב להבהיר כי איני מקבל את התפיסה העקרונית שעשויה להשתמע ממכתבך". עם זאת, ציין כי בכוונתו "להידרש להתבטאויות עליהן עמדת, ולבחון את הדברים".

הבוקר בכנס דה מרקר אמרה שקד כי "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות ולא להישאר בשדה המשפטי, יתכבד ויתפטר. זה בסדר גמור, אבל אי אפשר לעשות את זה כחלק ממערך הייעוץ המשפטי לממשלה". היא הוסיפה כי "כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך, בסופו של דבר כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. עמדת הממשלה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה ואחרי שהיא נקבעת כל המערך המשפטי מיישר קו".

שקד בכנס דה מרקר בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

בעקבות מכתבה של שקד ליועמ"ש, הוועד הפנימי במחלקת ייעוץ וחקיקה, שזילבר היא אחת מראשיו, יקיימו דיון חירום במשרד המשפטים היום בשעה 14:00. מנדלבליט הודיע כי יצטרף לכינוס ויתייחס למחלוקת.

היועמ"ש לשעבר, אליקים רובינשטיין, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי הוא  אינו "שותף לכל מלה שאמרה (זילבר ר"ח), אבל היא אדם ערכי מאוד בשירות הציבור ואני מקווה שימצאו דרך נכונה לטפל בזה". הוא הוסיף כי "יכול להבין שלשקד יש סוג של כעס, היה סוג של בית דין שדה, דברי חכמים בנחת נשמעים וגם החלטות שרים בנחת נשמעות".

זילבר ושקד בכנסת, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, אמר בראיון לגל"צ כי "מגיע לשר המשפטים ייצוג בפני ועדות הכנסת. אם מדברים פה על סתימת פיות, בעצם אנחנו נמצאים בסיטואציה שבה רוצים לשלוט לשר המשפטים את הפה". לדבריו, "פיטורים זה צעד מרחיק לכת", אך "לא יעלה על הדעת שעובד מדינה יתקוף את הממשלה".

שקד פנתה למנדלבליט לאחר שזילבר מתחה ביקורת על הצעת חוק "נאמנות בתרבות", המאפשרת למשרד התרבות לשלול תקציבים ממוסדות. לדברי השרה, זילבר עברה עבירה משמעתית כשהביעה את עמדתה האישית, המנוגדת לעמדת המשרד. שקד כינתה את דברי זילבר כ"התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה".

בדיון אתמול בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק "נאמנות בתרבות", אמרה זילבר כי ההצעה "מעוררת קשיים של ממש". בדבריה בפני הוועדה הוסיפה זילבר בביקורתיות: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה".

זילבר מתחה ביקורת נוספת על הממשלה, ואמרה כי התקופה האחרונה הביאה עמה "לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות". היא התריעה מפני "שיח לעומתי, שפוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ