היועמ"ש על דרישת שקד לפטר את זילבר: "לא יהיה משפט שדה"

מנדלבליט אמר כי ההחלטה להפסיק את הופעותיה של המשנה שלו בכנסת ובממשלה אינה עונש, והדגיש כי הוא לא מוכן לקבל התערבות חיצונית. בכירים במשרד המשפטים העריכו כי זילבר לא תפוטר אך תינזף

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד באוניברסיטת תל אביב, אתמול
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד באוניברסיטת תל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס היום (רביעי) לדרישת שרת המשפטים איילת שקד לפטר את המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, והדגיש כי "לזילבר לא יהיה משפט שדה". מנדלבליט אמר את הדברים בכינוס שיזם הוועד הפנימי של מחלקת ייעוץ וחקיקה בעקבות הודעתה של שקד מאתמול, שבה אמרה כי זילבר לא תוכל לייצג יותר את עמדת משרד המשפטים. גורמים בכירים במשרד המשפטים העריכו היום כי זילבר תישאר בתפקידה, אולם תינזף על הביקורת שמתחה אתמול על הממשלה.

בכינוס השתתפו כ-150 משפטנים מהמחלקה, לרבות המשנים ליועץ, פרט לזילבר ולמשנה נוסף. מנדלבליט הוסיף כי "הדברים ייבחנו בנחת ובשיקול דעת". בתשובה לשאלה על ההחלטה להפסיק את הופעותיה של זילבר בכנסת ובממשלה, היועץ הבהיר שאיננה מושעית, ושלא מדובר בעונש. מנדלבליט ציין שעד לסיום הבירור בעקבות דבריה נגד חוק "נאמנות בתרבות" אתמול, הוא יאשר אישית כל הופעה שלה בכנסת או בממשלה. מנדלבליט הוסיף כי קיים שיחה ראשונית עם זילבר, ובכוונתו להמשיך את השיח איתה לעומק.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בדיון בכנסת ב-2014צילום: אמיל סלמן

מנדלבליט אמר עוד בכינוס כי הוא לא מוכן לקבל התערבות חיצונית בניהול המחלקה וכי יגן על עובדיה מפני כל פגיעה. מוקדם יותר היום כתב מנדלבליט לשקד כי "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה הינה החלטה הנתונה לסמכותי ולאחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות הזאת".

המשפטנים התלוננו בכינוס על כיפופי ידיים חוזרים ונשנים עם לשכת שרת המשפטים. כך למשל, במקביל לדברים שנשאה אתמול זילבר ועוררו את חמתה של שקד, הופיע יועץ השרה, גיל ברינגר, בוועדת החוקה של הכנסת ותקף את אחד מבכירי המחלקה של זילבר, עו"ד דני חורין. בדיון בוועדה שעסק בחוק היועמ"שים, תקף ברינגר את חורין כשניסה להגיב לדבריו ואמר לו: "אבל אני לא סיימתי, למה אתה מפריע לי? אתה לא דיברת אצל אף אחד. רק כשנציג השרה שלך מדבר, אתה מפריע לו לדבר".

מקרה נוסף אירע במהלך אחד הדיונים שעסק בערוץ 20. בכנסת ניסו לאשר במהירות חוק שיאפשר את המשך פעילותו של הערוץ ונציגת המחלקה הפיסקאלית במחלקת ייעוץ וחקיקה, עו"ד אלידור בליטנר, העירה כי "הליך החקיקה אינו תקין" והוסיפה כי "משנים כאן סדרי בראשית בלי לקיים דיון ציבורי מספק". זמן קצר לאחר מכן הוזעק ברינגר לדיון בוועדה וסתר את בליטנר, שעמדתה גובשה בתיאום עם המשנה ליועץ, אבי ליכט. ברינגר אמר כי "עמדת שרת המשפטים היא שהליך החקיקה תקין ונעשה ביסודיות. היא מבקשת שתמשיכו לעבוד. שרת המשפטים לא חושבת שנציגת משרדה אמורה לתת ציונים לכנסת ביחס לטיב הליך החקיקה. שרת המשפטים סבורה שראוי היה אם הדברים כלל לא היו נאמרים".

הבוקר בכנס דה מרקר אמרה שקד כי "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות ולא להישאר בשדה המשפטי, יתכבד ויתפטר. זה בסדר גמור, אבל אי אפשר לעשות את זה כחלק ממערך הייעוץ המשפטי לממשלה". היא הוסיפה כי "כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך, בסופו של דבר כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. עמדת הממשלה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה ואחרי שהיא נקבעת כל המערך המשפטי מיישר קו".

שקד פנתה למנדלבליט לאחר שזילבר מתחה ביקורת על "נאמנות בתרבות" בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט. לדברי השרה, זילבר עברה עבירה משמעתית כשהביעה את עמדתה האישית, המנוגדת לעמדת המשרד. שקד כינתה את דברי זילבר כ"התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה".

בדיון, שהתקיים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית על החוק, אמרה זילבר כי ההצעה "מעוררת קשיים של ממש". בדבריה בפני הוועדה הוסיפה זילבר בביקורתיות: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה".

זילבר מתחה ביקורת נוספת על הממשלה, ואמרה כי התקופה האחרונה הביאה עמה "לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות". היא התריעה מפני "שיח לעומתי, שפוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ