מנדלבליט על פרשת זילבר: "מנוף שנועד לפגוע במוסד היועמ"ש"

היועמ"ש אמר כי חלק מהעצמאות של התפקיד הוא להחליט מי ייצג אותו והיכן. עם זאת, הוסיף: "זה לא סותר את זה שאני צריך לסייע לדרג הנבחר לממש את מדיניותו"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדבליט ושקד, היום בכנס בחיפה
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (חמישי) לדרישה לפיטורי המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ואמר כי "הדבר (דרישת שרת המשפטים איילת שקד והתגובות אליה, ר"ח) הפך למנוף שנועד לפגוע במוסד היועץ המשפטי לממשלה". לדבריו, "זה דבר שאני לא יכול להסכים איתו, ואני לא חושב שיש מישהו, גם לא שרת המשפטים, שרוצה לפגוע בו". מנדלבליט אמר את הדברים בשיחה עם פרופ' סוזי נבות בכנס לציון 70 שנה למערכת המשפט שהתקיים באוניברסיטת חיפה.

שקד, שדיברה לפני מנדלבליט, התייחסה גם היא לדרישתה לפטר את זילבר ואמרה: "אני לא רוצה לשמוע על ערכים, אני רוצה לקבל ייעוץ משפטי מקצועי". מנבדליט התייחס לכך בדבריו ואמר: "גם אני רוצה ייעוץ משפטי מקצועי. אי אפשר לנתק ערכים. אין פה איזה קו ברור... אין פה שחור ולבן. זה לא מתמטיקה. הדבר שאני הכי מפחד ממנו זה שיכניסו פוליטיקה למשרד שלנו. חלק מהדנ"א שלנו זה לשמור על זכויות אדם ועל ערכים".

לדברי מנדלבליט, "אני לא הולך לעשות משפט שדה. אדבר עם דינה, ניפגש, נברר את הדברים. עלו דברים די מזעזעים ברשתות החברתיות - הסתה, ניסיונות לפגוע בה אישית, דברים מאוד פוגעניים. אנחנו צריכים לדחות את זה בכל פה". מנדלבליט הוסיף כי חלק מהעצמאות של היועמ"ש הוא להחליט מי ייצג אותו והיכן. עם זאת, הוסיף: "זה לא סותר את זה שאני צריך לסייע לדרג הנבחר לממש את מדיניותו. ואיפה שיש חילוקי דעות אני מביע את עמדתי".

שקד אמרה בדבריה כי נציגי הממשלה לא יכולים לדבר נגדה בכנסת. "כשיועץ משפטי מחליט לשאת נאומים פוליטיים, ועוד בכנסת, ששם הוא צריך לייצג את עמדת הממשלה, אני חושבת שזה תהליך מסוכן שכורת את הענף שהייעוץ המשפטי יושב עליו. כל אדם צריך להחליט אם הוא פוליטיקאי או משרת ציבור".

בניגוד לפרסומים כי חקירת ראש הממשלה עומדת בפני סיום, אמר מנדלבליט כי היא עודנה מתקיימת. "המקצועיות וטובת החקירה מעל הכל. לא יקרה במשמרת שלי שאדבר על ראיות בזמן שהתיק עדיין בחקירה. יותר חשוב לי שהחקירה תהיה יסודית ונגיע לתשובות שיביאו לחקר האמת". 

כשנשאל אם אין לציבור זכות לדעת את האמת, במיוחד בשנת בחירות, ענה מנדלבליט: "בדמוקרטיה יש עוד אינטרס, והוא האינטרס שצריכים לחקור לבירור האמת. אני לא חושב שמישהו היה רוצה שאחרוץ גורל של מישהו כשהחקירה עדיין מתנהלת. זה דבר שלא ייעשה וגם זה עקרון יסוד בדמוקרטיה וזכות יסוד של כל אדם. הזמן שזה לוקח - וזו לא דעה שלי אלא של המשטרה - יש עדיין חקירה. אני מודע לאינטרס של הציבור לדעת מה קורה עם ראש הממשלה. חד משמעית. ועדיין יש בעיניי אינטרסים שהם האלף-בית, וזה המקצועיות שלנו. לעמוד בלחצים האלה".

בתוך כך, נשיאת בית המשפט העליון ופרקליטת המדינה לשעבר, דורית ביניש, אמרה היום בראיון לרשת ב' כי דבריה של זילבר אינם בגדר הבעת עמדה פוליטית, וכי אין מתפקידה של שרת המשפטים לקבוע אם התנהלותה של זילבר היו חריגה. היא הוסיפה כי הקריאה של שקד להדיח את זילבר היא ניסיון להטיל אימים על שומרי הסף. "להפוך את היועצים המשפטיים לעובדי מדינה שחלים עליהם כללי משמעת שאסור להם לבקר הצעות ממשלתיות או עמדות ממשלתיות על בסיס מקצועי וערכי זו הצגה מעוותת", אמרה ביניש. היא אף מתחה ביקורת מרומזת על העובדה שמנדלבליט לא מיהר לגבות את זילבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ