ראש חטיבת המודיעין לשעבר במשטרה: בכירים בארגון סיכלו את מינוי יורם הלוי למפכ"ל

תנ"צ גיא ניר אמר בוועדת הפנים כי נכח בישיבה שבה בכירי המשטרה אמרו שימנעו את מינוי ניצב הלוי למפכ"ל, כמו את מינויו של גל הירש. "אותם האנשים יושבים במקומות הכי רגישים"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך, הלוי וארדן במשרד לביטחון הפנים, ב-2016
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

ראש חטיבת המודיעין במשטרה לשעבר, תת-ניצב גיא ניר, אמר היום (שני) כי בכירים בארגון סיכלו את מינויו של ניצב יורם הלוי למפכ"ל, כפי שנעשה לטענתו גם למועמד למפכ"לות ב-2015 גל הירש. ניר, שהתייחס לנושא בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, אמר כי לפני שלוש שנים נכח בישיבה עם קציני משטרה בכירים ובהם ראש להב 433 לשעבר רוני ריטמן, ו"בה נאמר בלי בושה - 'יורם הלוי לא יהיה מפכ"ל'".

ניר זומן לדיון על ידי יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש וגולל בפני חברי הכנסת את האופן שבו לדבריו המשטרה השתמשה במידע המצוי ברשותה כדי למנוע את מינוייהם של הירש והלוי. "הסיכול של יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל בסיבוב הזה והקודם זה אותם האנשים", אמר, "הם יושבים במקומות הכי רגישים באגף החקירות והמודיעין ובלהב 433 ויש להם גישה לכלים חודרניים". 

מפקד חטיבת המודיעין במשטרה לשעבר, תת-ניצב גיא נירצילום: ניר קידר

ניר אמר בדיון כי עבורו "אירוע גל הירש הוא מכונן... למחרת ההודעה על מינויו ולאחר סדרת שיחות עם ראש אגף החקירות והמודיעין מני יצחקי, הלכתי לאירוע של חברים ולא יכולתי להכיל את הדבר הזה. אמרתי לחבר שלי 'היום נפל דבר, סוכל מפכ"ל בישראל'". לדבריו, "הירש הוא קורבן לסיכול ממוקד", ובחקירתו "אנשי הפרקליטות התבססו על מידע שגוי". הוא ציין כי "בכל הליך הבדיקה שלו לא קראו לי, למי שמחזיק בראיות", והוסיף: "תקראו לזה חונטה, אני קורא לזה השיטה".

לדברי ניר, יש גורמים במשטרה שאוספים מידע מודיעיני נגד אנשי ציבור, בניגוד להנחיות. הוא ציין כי "כשהכלים המודיעיניים נמצאים בידיים הלא נכונות, הם עלולים להוות סכנה ממשית. אנשי מודיעין וחקירות שמחזיקים במחשכים מידע רב על אישי ציבור הופכים להיות בעלי כוח, והכוח עלול להשחית".

מימין: אבי אדרי, הלוי, משה אדרי ודוד ביתן, בספטמבר בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

החקירה נגד הירש, בחשד למתן שוחד ובשורת עבירות של הלבנת הון, נפתחה לפני שלוש שנים, זמן קצר לאחר שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי בחר בו כמועמדו למפכ"לות המשטרה. ביולי פורסם כי במשטרה צפויים להחליט שלא התגבשה תשתית ראייתית מספקת על מנת להעמיד את הירש לדין, אולם מאז בוצעו פעולות חקירה נוספות בתיק. לדברי המשטרה החקירה תסתיים תוך מספר חודשים.

הלוי נחשב לאחד המועמדים המובילים להחלפת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, לפני שנבחר לתפקיד משה אדרי. בשבועות שקדמו להכרזת השר ארדן על בחירתו באדרי, פורסם כי אלשיך פועל לסיכול מינויו של הלוי, בין היתר באמצעות העברת מסמך ובו מידע רגיש בעניינו ליועץ המשפטי לממשלה.

בשלוש השנים האחרונות ניר נמצא בחופשה כפויה מהמשטרה, בעקבות טענות לעבירות משמעת. בימים אלה הוא עומד לדין בבית הדין למשמעת של המשטרה, המבקשת לפטרו מתפקידו. ניר היה בין אלו שהביאו לפתיחה בחקירה נגד ניצב ריטמן בחשד כי ביצע עבירות מין ברב-פקד צ', תיק שנסגר על ידי היועץ המשפטי לממשלה חרף המלצת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ