יהונתן ליס
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שני) כי המשנה לו דינה זילבר לא תשתתף בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שתואמה עמה לפני כחודשיים וצפויה להתקיים מחר. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), בתחילה אמר מנדלבליט כי "טרם החליט בסוגיה", האם לאפשר לזילבר לנכוח בדיון בנושא הקהילה הטרנסג'נדרית, המרוכז תחתיה במשרד המשפטים, אך מאוחר יותר השיב כי זילבר לא תשתתף בדיון ובמקומה תגיע נציגה אחרת ממחלקתה. גורמים במשרד הסבירו כי הליך הבירור סביב זילבר טרם הסתיים - דבר שצפוי לקרות בימים הקרובים. 

הודעתו של מנדלבליט מגיעה כמה ימים לאחר דרישתה של שרת המשפטים, איילת שקד, כי זילבר תפסיק לייצג את משרדה בכנסת ובממשלה. בתגובה לדרישה, השיב מנדלבליט כי הסמכות לקבוע מי יגיע לדיונים בכנסת להציג את עמדתו נתונה בידיו. מנדלבליט הוסיף כי בכוונתו לקיים בירור בעניין, ועד שיושלם זילבר לא תתייצב לדיונים בכנסת ובממשלה. בכינוס מחאה שיזמו משפטנים ממחלקת ייעוץ וחקיקה בשבוע שעבר בעקבות פרשת זילבר, ושבו השתתף מנדלבליט, הבהיר להם כי זילבר אינה מושעית וכי לא מדובר בסנקציה או בצעד עונשי. עם זאת, החליט שעד לסיום הבירור היא לא תלך ככלל לכנסת ולממשלה, וכי הוא מאשר אישית כל הופעה שלה בפניהן. 

מנדלבליט ושקד באוניברסיטת חיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

מוקדם יותר היום פנתה ח"כ יחימוביץ ליועמ"ש בדרישה לאפשר לזילבר להשתתף בדיון בוועדה. הדיון יתמקד, בין השאר, בקשיים שמערימה המדינה על מי שמבקשים לשנות את רישום סעיף המגדר בתעודת הזהות שלהם, אך לא עברו ניתוח. "אנשים רבים נערכו לדיון עם דינה זילבר, וכי נוכח הודעתך כי היא אינה מושעית מתפקידה ולא יעשה לה בית דין שדה, אין כל מניעה שתופיע בישיבה בנושא זה", כתבה יחימוביץ ליועמ"ש. "איסור עליה להשתתף בישיבתה של הוועדה מעיד כי ההיפך המוחלט מהצהרותיך הוא הנכון: כן נעשה לה משפט שדה, היא כן מושעית מתפקידה, והדרג הפוליטי כן קבע את עתידה".

בכנס באוניברסיטת חיפה שהתקיים ביום חמישי אמר מנדלבליט: "אני לא מתכוון להתייחס לפרשה כי ככל שיש משהו שצריכים לברר, ואני מקווה לעשות את זה, זה ביני לבין המשנה שלי. אני לא הולך לעשות משפט שדה. אדבר עם דינה, ניפגש, נברר את הדברים. הדבר הזה הפך למנוף שנועד לפגוע במוסד של היועץ המשפטי לממשלה - וזה דבר שאני לא יכול להסכים איתו, ואני לא חושב שיש מישהו שיושב פה, גם לא שרת המשפטים, שרוצה לפגוע בו".

דרישתה של שקד למנוע מזילבר להופיע בכנסת ובממשלה באה על רקע דברים שנשאה בדיון על חוק "נאמנות בתרבות" בוועדת החינוך של הכנסת בשבוע שעבר. זילבר הציגה את הקשיים המשפטיים החוקתיים בחוק המאפשר לשרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות, בשל אחת מהסיבות הבאות: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או טרור; ציון יום העצמאות כיום אבל, והשחתה או ביזוי כבוד הדגל וסמלי המדינה.

מלבד פירוט הקשיים המשפטיים והפגיעה בחופש הביטוי, הוסיפה זילבר דברי ביקורת על מגמות החקיקה היום. בדבריה בפני הוועדה אמרה זילבר: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה"..זילבר אמרה כי התקופה האחרונה הביאה עמה "לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות". היא התריעה מפני "שיח לעומתי, שפוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?".

מיד לאחר הדיון, שיגרה שקד מכתב למנדלבליט והודיעה כי זילבר לא תופיע יותר בכנסת ובישיבות הממשלה. שקד הוסיפה כי זילבר עברה עבירה משמעתית כשהביעה את עמדתה האישית, המנוגדת לעמדת המשרד. ובשיחה בינה לבין מנדלבליט הבהירה לו כי היא מצפה ממנו לפטר אותה.

שקד כתבה למנדלבליט כי זילבר ביטאה דברים שהבהירה כי הם עמדתה האישית, בניגוד לתקנון שירות המדינה המחייב עובדים לייצג את עמדת המשרד ואת החלטות הממשלה בנאמנות, ובניגוד להנחיות היועץ. שקד כינתה את דברי זילבר כ"התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה".

בעקבות מכתבה של שקד, יצאו להגנתה של זילבר בכירים לשעבר במשרד המשפטים. כך גם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש שאמרה כי דבריה של זילבר אינם נחשבים לדעה פוליטית, אלא לדעתה על ערכים, ואין בכך פסול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ