ועדת השחרורים דחתה את בקשתו של באסל גטאס לשחרור מוקדם

הוועדה כתבה כי התרשמה שהח"כ לשעבר מתקשה להביע חרטה וקבעה כי עליו לעבור שיקום לפני שיוכל לזכות בקיצור עונשו. גטאס נידון לשנתיים מאסר בשל הברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גטאס בבית המשפט, ב-2017
רויטל חובל
רויטל חובל

ועדת השחרורים דחתה היום (שלישי) את בקשתו של ח"כ לשעבר באסל גטאס לשחרור מוקדם מהכלא. הוועדה החליטה כי גטאס צריך לעבור שיקום לפני שיזכה לקיצור עונשו, וקבעה דיון נוסף בנושא בפברואר הקרוב.

הוועדה ציינה אמנם כי התנהגותו של גטאס היתה טובה ברובה, אך כתבה בהחלטתה כי הוא כלל לא פעל לקבלת שיקום. בהחלטה נכתב כי גטאס טען כי הוא לא עבר שיקום משום שאסירים ביטחוניים כמוהו אינם זכאים לשיקום, מפני שעבר בין ארבעה בתי כלא שונים ומשום שהוא סובל מבעיות בריאותיות. בהחלטתה כתבה הוועדה כי על גטאס היה ליזום בעצמו את בקשת השיקום, וכי הוא היה יכול לעתור לבית המשפט המחוזי אם היה נענה בשלילה.

"הוועדה התרשמה כי האסיר לא הראה מוטיביציה ליזום פנייה", נכתב בהחלטה. "האסיר היה עסוק בבעיות בריאותיות ובמחיר הכבד האישי שהוא משלם עקב מאסרו וזאת יותר מאשר בחינת המניעים שהביאו אותו לביצוע העבירות שביצע". עוד נכתב כי "הוועדה התרשמה כי האסיר מתקשה להביע חרטה באופן מילולי ובכנות על המעשים שבהם הודה".

עורכת דינו של גטאס עביר בכר מסרה בתגובה: "האסיר גטאס עומד בכל הקריטריונים לשחרור מוקדם. על אף תנאי כליאתו המשפילים והפגיעה בבריאותו הוא התנהל בצורה חיובית בכלא ובפני הוועדה הסביר בכנות ובגילוי לב מדוע פעל כפי שפעל. מתן הזכות לדיון חוזר בעוד שלושה חודשים הנו לעג לרש כאשר ידוע מראש ששב"ס יעשה הכל כדי לא לקיים החלטת הוועדה להפגיש האסיר עם עו״ס בבית הסוהר".

גטאס הורשע בהעברת טלפונים ניידים ומסמכים לאסירים ביטחוניים ונידון לשנתיים מאסר בפועל. בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עמו, הורשע גטאס במרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו וכן העברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר. באפריל אישר בית משפט השלום בבאר שבע את הסדר הטיעון.

לפי כתב האישום שבו הודה גטאס, וליד דקה, אסיר ביטחוני שהורשע במעורבות ברצח החייל משה תמם, ביקש ממנו להכניס לכלא מכשירי טלפון ניידים ולמסור אותם לאסיר אחר שהורשע בעבירות טרור - באסל בזארה. גטאס פנה לשירות בתי הסוהר וביקש לבקר את דקה ובזארה, לדבריו כדי "לשמוע את תלונותיהם של האסירים על תנאי כליאתם ולנסות לבדוק אפשרות להקלה בתנאי כליאתם".

גלאי המתכות צפצף כשגטאס נכנס לכלא, אך בהיותו ח"כ נמנע הסוהר מחיפוש על גופו. בפגישה עם דקה העביר לו גטאס מסמכים, שלפי כתב האישום "אין להם כל משמעות ביטחונית". כמה דקות אחר כך הוא נפגש עם בזארה ומסר לו את הטלפונים. המפגש תועד במצלמות האבטחה בכלא, והפריטים שהעביר גטאס לאסירים נמצאו אצלם לאחר הביקור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ