מנדלבליט נזף בזילבר אך התיר לה לייצגו בכנסת; שקד: לא אאפשר זאת

היועמ"ש כתב למשנה שלו כי הוא רואה בחומרה את התבטאותה בעניין חוק הנאמנות בתרבות וכי התנהלותה בעייתית. שקד: "הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועמ"ש בתל אביב, בשבוע שעבר
היועמ"ש בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (חמישי) שערך בירור עם המשנה דינה זילבר, והעיר לה על דבריה בוועדת החינוך של הכנסת, שלדבריו חורגים מתפקידה ואינם מקובלים עליו. לדבריו, התנהלותה בעייתית ואף פוגעת בתדמית הייעוץ המשפטי לממשלה. עם זאת, הוא ציין כי אינו מקבל את דרישת שרת המשפטים איילת שקד להפסיק את השתתפותה של זילבר בישיבות בממשלה ובכנסת, אך הוסיף כי בתקופה הקרובה עליה לאשר מראש את העמדות שבכוונתה להציג. שקד הצהירה בתגובה לדברים כי אינה מקבלת את עמדתו של מנדלבליט, וכי הסמכות לקבוע מי ייצג את משרד המשפטים בכנסת ובממשלה נתונה בידיה בלבד. "לא אאפשר את הופעתה (של זילבר) בוועדות הכנסת במושב הקרוב", הצהירה.

במכתבו כותב מנדלבליט כי קיים איתה שיחה ביום ראשון וציין בה "את הבעייתיות הרבה שמצאתי בדברייך". זילבר השיבה לו כי לא היתה כל כוונה פוליטית בדבריה, שנאמרו בכנסת ביום שלישי בשבוע שעבר, וכי להבנתה דבריה נאמרו במסגרת מילוי תפקידה.

זילבר בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

מנדלבליט ציין כי על זילבר היה להסתפק בהצגת עמדת היועמ"ש באשר לקשיים המשפטיים שעולים מהצעת החוק תרבות בנאמנות שמקדמת שרת התרבות מירי רגב. באותה ישיבה אמרה זילבר כי "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות. משילות. נאמנות. התגברות. שיח לעומתי, פוצע. מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אומנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך שחשיבתו אחידה".  על כך אמר מנדלבליט כי "זהו סגנון שאיננו ראוי ושאיננו מקובל מפיו של יועץ משפטי בשירות הציבורי. והוא יכול להתפרש - גם אם זו לא הייתה הכוונה כפי שהבהרת כאמור - כחדירה לשדה הפוליטי". 

מנדלבליט נוזף במכתבו בזילבר, על אף שהוא לא מכנה זאת "נזיפה", אלא "הערה", תוך שהוא מציין שישנה בעייתיות רבה בהתנהלותה, בין היתר על רקע מקרים דומים שאירעו בעבר.

"כידוע לך, שוחחתי עימך בעבר אודות התבטאויות פומביות לא זהירות מטעמך באירועים בהם השתתפת ועמדתי על הצורך להיזהר בדברים, שמא יתפרשו כחריגה ממסגרת תפקידנו כיועצים משפטיים בשירות הציבורי", כתב. בין היתר ציין מנדלבליט את דבריה של זילבר באירוע "משפטנים על הבר" באפריל 2017 ובאירוע פרידה משופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין בדצמבר אשתקד. "באותם מקרים, ההתבטאויות היו אישיות מטעמך, במסגרת אירועים ציבוריים", ציין, "לצערי ההתבטאות הנוכחית מראה כי הדברים לא הופנמו".

מנדלבליט הוסיף כי ערב הדיון בוועדת החינוך קיימו השניים שיחה ארוכה שאותה יזמה זילבר, לצורך תיאום תשובות לשאלות שעלולות להתעורר בו. בהקשר זה הבהיר מנדלבליט כי "התבטאות מעין זו שנאמרה על ידך בסופו של יום לא עלתה כלל ולא נרמזה בשיח הארוך שנוהל בינינו ואילו עלתה - לא היתה מאושרת על ידי". 

שקד והיועמ"ש בכנס בחיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

עוד כתב מנדלבליט לזילבר: "אני מצפה ממך כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה להיות ערה למשמעות של הדברים אותם את מתכננת לשאת, בוודאי בנסיבות של דיון בכנסת, על הצעת חוק ממשלתית טעונה ורגישה מבחינה ציבורית ולמשמעות העלולה להינתן לדברייך, גם אם לא לכך כיוונת". הוא הוסיף: "אני מצפה ממך לראות את התמונה הרחבה של הדברים ולהעריך מראש כיצד התבטאויות מעין אלה עלולות להיתפס ולמה הן עלולות להוביל, בדגש על הפגיעה של ממש שעלולה להיגרם לתדמיתו הניטראלית והמקצועית של הייעוץ המשפטי הציבורי, כפי שאכן אירע לצערי בנסיבות העניין".

על אף הביקורת הקשה, היועמ"ש ציין כי הוא זוקף לזכות זילבר את עבודתה רבת השנים, "המתאפיינת במצוינות מקצועית והעובדה שהיא משמשת דוגמה ומופת לעבודה מקצועית, יסודית וייעלה ולייעוץ משפטי אפקטיבי וערכי". בהחלטתו להסתפק ב"הערה", ציין כי הביא בחשבון את התייחסותה כי לא הייתה כוונה פוליטית בדבריה ואת ההתקפות האישיות שחוותה. 

בתגובה להודעה של מנדלבליט מסרה שקד כי היא אינה מקבלת את עמדתו של מנדלבליט כי הסמכות להחליט מי ייצג את עמדת משרד המשפטים בכנסת ובממשלה היא שלו. בתגובה שפרסמה היא כתבה: "המשנה ליועמ"ש דינה זילבר פעלה בחוסר סמכות בהתבטאויותיה הפוליטיות שבוע שעבר בוועדת הכנסת. לפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד. לפיכך ונוכח הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה בעורכת הדין זילבר, לא אאפשר את הופעתה, בוועדות הכנסת במושב הקרוב. תפקיד פקידי ציבור הוא לבטא את מדיניות הדרג המדיני ולסייע למימושה כל עוד היא מתקיימת במסגרת החוק, ולא לשאת מניפסטים ולשמש כשחקן פוליטי".

בשונה ממנדלבליט, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש והיועמ"ש לשעבר יצחק זמיר הגנו על דבריה של זילבר. ביניש ציינה כי התבטאויותיה לא נחשבות לדעה פוליטית, אלא לדעתה על ערכים, ואין בכך פסול. זמיר כתב ב"הארץ" כי לדבר על ערכים הוא חלק מתפקידה: "זילבר בדבריה לא חרגה מתפקידה כיועצת משפטית". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ